Raphael Varane / Foto: Getty Images

Varane, record negativ în meciul cu Manchester City! Cum a comentat Zidane gafele francezului

08.08.2020, 09:01
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Raphael Varane a stabilit un record negativ în UEFA Champions League prin cele două gafe care au pecetluit eliminarea Realului din optimile competiției. Antrenorul madrilenilor, Zinedine Zidane, i-a luat apărarea fundașului său.

Manchester City a învins Real Madrid și în returul optimilor UEFA Champions League, scor 2-1, și s-a calificat în sferturile competiției. "Omul meciului" a fost Raphael Varane, fundașul madrilenilor, care a greșit decisiv la ambele goluri ale "cetățenilor". Francezul a stabilit un record nedorit în această ediție a celei mai importante competiții europene.

Varane este primul jucător care a făcut două greșeli majore care au dus la înscrierea unor goluri, în acest sezon de UCL. Ultimul care "reușise" acest lucru a fost Aymeric Laporte în manșa secundă a sferturilor de finală din sezonul precedent, contra lui Tottenham. A fost o seară pe care căpitanul naționalei Franței trebuie să o uite cât mai repede.

Raphael Varane și-a asumat responsabilitatea pentru eșecul Realului, iar Zidane i-a luat apărarea

Fundașul lui Real Madrid a declarat după partidă că-și asumă responsabilitatea pentru înfrângere și le-a cerut scuze coechipierilor: "Această înfrângere este a mea, trebuie să o accept. Sunt trist pentru coechipierii mei. Îmi asum responsabilitatea pentru această înfrângere. Ne-am pregătit bine, dar la acest nivel orice greșeală se plătește. Nu pot explica erorile, se întâmplă în fotbal. Este o noapte dificilă pentru mine", a spus Varane după meci, citat de ESPN.

Zinedine Zidane, antrenorul madrilenilor, a avut un discurs calm după joc, i-a luat apărarea lui Varane și le-a transmis jucătorilor să fie mândri de performanțele obținute în acest sezon: "Trebuie să rămâneți calmi, să vă țineți capul sus și asta este. 95% din ceea ce au făcut jucătorii anul acesta a fost spectaculos. Mă voi concentra pe asta și la fel le-am spus și jucătorilor ... Când pierzi, nu poți fi fericit. Dar, de asemenea, trebuie să fim mândri de ceea ce am făcut".

Real Madrid, eliminată în optimile Champions League al doilea an la rând

Manchester City a învins Real Madrid, scor 2-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale competiției. Sterling, în minutul 9, a profitat de prima gafă a lui Varane și a deschis scorul. Spaniolii au egalat în minutul 28, după ce centrarea perfectă a lui Rodrygo a fost reluată cu capul în poartă de Benzema. Lovitura de grație a dat-o Gabriel Jesus, care a profitat de o nouă eroare a campionului mondial Varane, care a pasat la adversar.

Este al doilea an consecutiv când Real este eliminată în optimile Champions League, după ce a câștigat de 3 ori la rând trofeul. În sferturile de finală, Manchester City o va înfrunta pe Lyon, într-o singură manșă, sâmbătă 15 august, la Lisabona, pe stadionul Jose Alvalade, de la ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport.

Video - Prima gafă a lui Varane

Video - A doua gafă a lui Varane

Etichete: manchester city real madrid , raphael varane , optimi uefa champions league

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit

Exclusiv A auzit cine e principala țintă a CFR-ului în mercato și a reacționat: ”Nu cred așa ceva! Nu e o glumă?”

Exclusiv Cine e omul care pune antrenorii la Universitatea Cluj?

Foto Daniel Niculae, replică ironică pentru Dan Șucu! ”Ruptură” evidentă la Rapid

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist

Fanii lui Manchester City, atac furibund pe rețelele sociale după meciul cu Real Madrid

Vinicius Junior ar putea rata ”El Clasico”. Ce s-a întâmplat cu brazilianul în meciul Manchester City - Real Madrid

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"