Joselu / Foto: Profimedia

Video Cupa Spaniei, șaisprezecimi: Arandina - Real Madrid 1-3 / Lugo - Atletico Madrid 1-3 / Alaves - Betis 1-0

07.01.2024, 00:20
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Cupa Spaniei a revenit în direct pe canalele Digi Sport, iar ziua de sâmbătă i-a avut în prim plan pe granzii din capitală.

Real Madrid este deținătoarea trofeului, după ce s-a impus în finala din sezonul trecut cu Osasuna, scor 2-1.

În prima partidă a zilei din Cupa Spaniei de pe canalele Digi Sport, Atletico Madrid s-a impus în fața celor de la Lugo, în deplasare, cu scorul de 3-1, și s-a calificat în optimile competiției.

Golurile din acest meci au fost reușite de Leandro Antonetti (minutul 39) pentru gazde, respectiv Angel Correa (minutul 2) și Memphis Depay (minutele 66 și 74) pentru Atletico Madrid.

Alaves s-a calificat în ”optimi” după ce a învins-o pe Betis, scor 1-0. Ianis Hagi a fost titular, însă a fost scos de pe teren în minutul 66. Unicul gol al partidei a fost semnat de Benavidez în minutul 57.

În ultimul meci al serii, Real Madrid a învins-o pe Arandina cu scorul de 3-1, într-un meci în care toate golurile au fost semnate de ”Galactici”.

Scorul a fost deschis în minutul 54, prin Joselu, care a transformat un penalty obținut de Brahim Diaz. Un minut mai târziu, același Brahim Diaz a dublat avantajul ”Galacticilor”, iar pe final, Rodrygo a înscris și el în poarta formației din liga a patra. Când totul părea că se îndreaptă spre o victorie clară a lui Real Madrid, Nacho a trimis în propria poartă, iar partida s-a încheiat 3-1.

Arandina – Real Madrid 1-3

Min. 90+3: Autogol Real Madrid! Nacho încearcă să respingă un balon, dar trimite în propria poartă.

Min. 90+1: Goool Real Madrid! Rodrygo șutează din interiorul careului, iar scorul devine 3-0.

Min. 55: Goool Real Madrid! Joselu centrează în careu, balonul este respins și ajunge la Brahim Diaz, care șutează și dublează avantajul madrilenilor.

Min. 54: Goool Real Madrid! Joselu înscrie de la 11 metri.

Min. 52: Penalty pentru Real Madrid! Brahim Diaz este faultat în careu.

Min. 51: Ocazie Real Madrid! Brahim Diaz pătrunde în careu, dar șutează pe lângă poartă.

Min. 39: Ocazie Real Madrid! Joselu șutează din interiorul careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 19: Ocazie Real Madrid! Guler execută bine o lovitură liberă, dar balonul lovește bara.

Min. 1: Începe meciul!

Arandina: Alvarez – Ocoa, Pesca, Marquez, Ceesay – Atomo, Vitolo – El Battioui, Santa Cruz, Zazu – Frodo

Real Madrid: Kepa – Tobias, Carrillo, Ferandez, Garcia – Paz, Ceballos, Camavinga, Guler – Diaz, Joselu

Alaves - Betis 1-0

Min. 57: Goool Alaves! Benavidez trimite cu latul de la marginea careului și deschide scorul.

Min. 9: Ocazie Alaves! Tenaglia reia cu capul din interiorul careului, însă nimerește bara transversală.

Deportivo Alaves: Owono – Sola, Tenaglia, Duarte, Lopez – Benavidez, Guevara – Rioja, Hagi, Vicente – Garcia

Betis: Silva – Ruibal, Pezzelia, Mendy, Miranda – Altimira, Roca – Rodri, Isco, Perez - Diao

VIDEO Rezumat Lugo - Atletico Madrid 1-3

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 89: Ocazie Atletico Madrid! Morata se infiltrează prin defensiva adversă și șutează în bara transversală din marginea careului de 16 metri.

Min. 74: Gool Atletico Madrid! Llorente a avansat în flancul drept, i-a pasat în interiorul careului lui Depay, iar olandezul a reluat balonul direct în vinclul porții lui Tabuaco.

Min. 66: Gool Atletico Madrid! Koke i-a pasat în interiorul careului lui Depay, olandezul a evitat doi adversari și a șutat pe jos în poarta lui Tabuaco.

Min. 55: Ocazie Lugo! Antonetti a centrat din corner în interiorul careului, iar Quintana a reluat balonul în bara transversală. Ulterior, mingea a căzut pe umărul lui Gimenez (Atletico Madrid), aflat pe linia porții.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+3: Pauză!

Min. 39: Gool Lugo! Antonetti a depășit doi adversari, a scăpat singur spore poartă și l-a executat pe Oblak cu un șut plasat la colțul scurt.

Min. 34: Ocazie Lugo! Antonetti a șutat spre buturile lui Oblak, din careul mic, dar Gimenez a respins balonul de pe linia porții.

Min. 2: Gool Atletico Madrid! Galan a centrat în fața porții pentru Correa, iar argentinianul a băgat mingea în poartă din câțiva metri.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

Lugo: Tabuaco - Louis-Jean, Perez, Castrin, Lopez - Jozabed, Ojeda, Quintana - Antonin, Antonetti, Narro

Rezerve: Abdulai, Aguza, Aranda, Bernardo, Diaz, Fuentes, Gonzalez, Ledesma, Martinez, Morgado, Vazquez

Antrenor: Paulo Alves

Atletico Madrid: Oblak - Azpilicueta, Gimenez, Soyuncu - Molina, Riquelme, Witsel, Niguez, Galan - Correa, Depay

Rezerve: de Paul, Gismera, Gomis, Grbic, Griezmann, Hermoso, Koke, Lino, Llorente, Morata, Moreno

Antrenor: Diego Simeone

Lugo - Atletico Madrid este prima confruntare a zilei din Cupa Spaniei. Fotbaliștii antrenați de Diego Simeone vin după o înfrângere în campionat, 3-4 împotriva Gironei, însă n-ar trebui să aibă mari probleme împotriva lui Lugo, club care evoluează în liga a treia.

În sezonul trecut, Atletico Madrid a fost eliminată din competiție în sferturile de finală de către Real Madrid. ”Galacticii” s-au impus cu 3-1 după prelungiri prin reușitele lui Rodrygo, Benzema și Vinicius, în timp ce pentru ”Rojiblancos” a marcat Morata.

Arandina - Real Madrid, LIVE VIDEO, 22:30, DGS1. ”Galacticii” vor să-și apere trofeul

Real Madrid se deplasează la acest meci după o victorie în campionat, 1-0 cu Mallorca.

Deși întâlnește o echipă din liga a patra, Real Madrid a avut mai mereu mari probleme în Cupa Spaniei. Aceștia au fost eliminați prematur de Alcoyano în anul 2021.

În plus, terenul de joc este unul cu care fotbaliștii de la Real Madrid nu sunt obișnuiți. Arandina speră să facă surpriza, chiar dacă ”Los Blancos” sunt favoriți în mod cert.

Etichete: real madrid , atletico madrid , cupa spaniei

Motivul tulburător pentru care bărbatul dispărut și găsit în viață după 27 de ani, la doar 100 de metri de casa lui, nu a cerut ajutor

Un tânăr care a fost răpit în urmă cu 27 de ani și a fost găsit acum, în viață, în beciul vecinului său, la doar 100 de metri de casă, nu a strigat după ajutor din cauza unui motiv tulburător, scrie presa algeriană.

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Foto A "măcelărit" imnul în fața a 70.000 de oameni și a ajuns să fie batjocorit în întreaga țară: "Retrage-te!"