Partida dintre Barbastro și Barcelona / Foto: Captură Digi Sport

Video Cupa Spaniei, șaisprezecimi: Barbastro - Barcelona 2-3. Trupa lui Xavi s-a chinuit cu echipa din liga a patra

07.01.2024, 23:54
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Barcelona s-a impus la limită în fața lui Barbastro, scor 3-2, și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Spaniei.

Aseară, Real Madrid, Atletico și Alaves și-au asigurat prezența mai departe în competiție.

Barbastro - Barcelona 2-3. Echipa din liga a patra le-a pus mari probleme catalanilor

Echipa pregătită de Xavi Hernandez a deschis scorul în minutul 18, prin Fermin Lopez, care a ajuns la o centrare a lui Raphinha și l-a învins pe Fabrega.

Catalanii au avut un gol anulat în minutul 42, al lui Joao Felix, care a înscris cu capul. Reușita a fost, însă, anulată pentru ofsaid.

În minutul 51, catalanii și-au dublat avantajul, prin Raphinha, după o centrare superbă a lui Fort.

Micuța echipă din liga a patra nu s-a dat bătută, iar în minutul 60, Barbastro a reușit să reducă din diferență prin De Mesa.

Barbastro a fost aproape să egaleze, dar mingea trimisă de Garcia cu capul a trecut puțin pe lângă poartă.

În minutul 87, arbitrul a dictat penalty pentru Barcelona, după ce Javito a atins mingea cu mâna în careu. Lewandowski a fost cel care a dus scorul la 3-1.

Totuși, Barbastro a redus din nou din diferență, în prelungiri, când Prat a transformat și el un penalty obținut după un fault în careu al lui Lopez.

VIDEO Rezumatul partidei Barbastro - Barcelona 2-3

Barbastro - Barcelona 2-3. Prima confruntare directă din istorie între cele două cluburi

Min. 90+3: Goool Barbastro! Prat înscrie de la 11 metri.

Min. 90+2: Penalty pentru Barbastro! Lopez faultează în careu, iar centralul arată spre punctul cu var.

Min. 88: Goool Barcelona! Lewandowski înscrie de la 11 metri.

Min. 87: Penalty pentru Barcelona! Javito atinge balonul cu mâna în interiorul careului.

Min. 79: Ocazie Barbastro! Crespo centrează în careu, iar Garcia reia cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 60: Goool Barbastro! După un corner executat la poarta catalanilor, balonul ajunge la picioarele lui De Mesa, care șutează și îl învinge pe Pena.

Min. 51: Goool Barcelona! Fort centrează perfect în fața porții, de unde Raphinha înscrie cu o execuție frumoasă.

Min. 42: Gol anulat pentru Barcelona! Joao Felix înscrie cu capul, dar reușita sa este anulată pentru ofsaid.

Min. 18: Goool Barcelona! Din partea dreaptă, Raphinha trimite în fața porții, de unde Fermin Lopez șutează și deschide scorul.

Min. 16: Ocazie Barcelona! Joao Felix șutează din careu, balonul este deviat și se îndreaptă către poartă, dar portarul gazdelor respinge.

Min. 12: Ocazie Barcelona! Joao Felix centrează, Kounde recentrează, dar Fermin Lopez trimite chiar pe direcția lui Fabrega. A fost ofsaid.

Barbastro: Fabrega – Jaime, Mingotes, Gasco, Carboneli – Javito, Kike, Garcia – Bautista, De Mesa Garrido, Gonpi

Barcelona: Pena – Araujo, Kounde, Christensen, Fort – de Jong, Romeu, Lopez – Raphinha, Torres, Joao Felix

În această seară va avea loc o premieră, deoarece va fi pentru prima oară când cele două formații se vor întâlni pentru prima oară în istorie.

Catalanii sunt cotați drept favoriți clar în acest meci, iar aceștia vor să-și respecte blazonul și să treacă de Barbastro fără prea mari emoții.

Barcelona vine după victoria la limită din campionat, scor 2-1 cu Mallorca. Barbastra stă și ea bine, întrucât are trei victorii obținute în ultimele trei meciuri.

În sezonul trecut, Barcelona a fost eliminată în semifinale de Real Madrid, cu 1-4 la general.

Xavi a dat cărțile pe față despre situația economică a Barcelonei

Chiar dacă s-a scris că gruparea de pe Camp Nou vrea să aducă jucători, printre care se numără și Aleix Garcia, jucătorul Gironei, Xavi a vorbit deschis despre situația clubului.

Antrenorul a explicat, în timpul conferinței de presă a meciului cu Barbastro, din Cupa Spaniei, că sunt șanse mari ca echipa sa să nu aducă, de fapt, niciun jucător în perioada de transferuri din această iarnă.

”Oamenii trebuie să realizeze că nu putem aduce pe nimeni. Asta e realitatea. Ce se va întâmpla, vom vedea.”, a declarat Xavi, citat de Mundo Deportivo.

Etichete: barcelona , cupa spaniei , barcelona - barbastro

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Ce le-a spus Răzvan Lucescu grecilor, după ce a umilit-o pe Panathinaikos și a ajuns la 90 de minute de titlu

Decizia luată de Parma, după ce Dennis Man a cerut un salariu de 2.000.000 € pe an

Ratează EURO 2024: jucătorul de la Real Madrid, indisponibil

Tottenham a primit oferta pentru Radu Drăgușin și a dat răspunsul pe loc

"Eroul de la Sevilla", impresionat de puștiul din poarta Corvinului. ”O să mai auzim de el”

Video Almeria - Barcelona 0-2. Victorie facilă și catalanii își consolidează locul doi în La Liga

Surpriză uriașă: viitorul lui Xavi la Barcelona e din nou în aer! Anunțul catalanilor

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

WTA Roma: Sabalenka promite "răzbunare" în fața lui Swiatek. "Cu ajutorul vostru, o să o înving" citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram