Anghel Iordanescu / Foto: Sport Pictures

Anghel Iordănescu s-a pronunțat după o nouă înfrângere a României. Unde crede "Generalul" că suferă echipa națională

18.11.2022, 08:29
  • SuperLiga: Hermannstadt - CFR Cluj, sâmbătă, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

România a pierdut primul din cele două amicale pe care le joacă în luna noiembrie, 1-2, cu Slovenia, la capătul unui meci cu două reprize distincte.

Selecționata condusă de Edi Iordănescu a fost surclasată de adversar în prima parte, dar în repriza secundă, cu puțin noroc, putea să scoată o remiză nesperată la pauză.

Anghel Iordănescu, verdict după România - Slovenia 1-2

Fostul selecționer, Anghel Iordănescu, a identificat o parte din "lacunele" echipei naționale, conduse chiar de fiul său, Edi.

"Nu cred că este importantă impresia lăsată mie, ci impresia pe care a lăsat-o mediei, suporterilor, în general impresia pe care a lăsat-o după un meci amical. Dacă mă întrebați strict personal, eu v-aș spune că au fost două reprize distincte.

În prima repriză, oaspeții au dominat, au marcat două goluri, dintre care unul pe o greșeală în defensiva noastră și celălalt pe o nesincronizare între apărătorii noștri.

Repriza a doua a fost în totalitate a noastră, am avut ocazii, posesie și cred eu că pe undeva este un rezultat neconform cu realitatea. Am avut ocazii prin Pușcaș, Cicâldău, Drăguș, am avut bară. Probabil meritam cel puțin un rezultat de egalitate. Eu totuși cred că este un joc care a venit bine pentru noi.

Suntem o echipă care suferă din punctul de vedere al angajamentului, care suferă în lupta directă. Dacă și gazonul nu ne ajută și nu putem asigura prin el și abilitatea noastră tehnică, e un minus pentru noi", a spus Anghel Iordănescu, la Sport.ro.

Edi Iordănescu, după 1-2 cu Slovenia

Selecționerul a vorbit și el despre eșecul din meciul cu Slovenia și spune că testul a fost unul pozitiv.

Un rezultat care nu e pozitiv, dar un test foarte pozitiv. Știți cu toții contextul, n-are rost să construim alibiuri în jurul lui. E clar că am văzut o echipă bine sudată în prima repriză, Slovenia, cu o echipă care se caută, fără repere.

Am intrat puțin și în panică, pentru că nu am găsit consistență și nu am putut face progres.

Să nu uităm că prima mare ocazie a fost a noastră, bara. În repriza a doua, a fost cu totul altă echipă, mai dezinvoltă, am avut ocazii de a marca, încă o bară. Sunt convins că dacă am fi marcat până în minutul 80, am fi câștigat”, a declarat Edi Iordănescu.

Ce s-a întâmplat la pauză

Slovenia a intrat la cabine cu avantaj de două goluri, după o primă repriză modestă a României, iar Edi Iordănescu a relatat ce s-a întâmplat în vestiar.

Au fost lucruri pe care am pus accent, motivațional în primul rând. Le-am spus că e un test, le-am spus că am încredere în ei, pentru că eu i-am chemat.

În al doilea rând, a fost o schimbare importantă din punct de vedere tactic, am trecut la o construcție în trei, cu Marius Marin care să asigure legătura între compartimente”, a spus selecționerul.

România joacă împotriva Moldovei în al doilea meci

În al doilea meci din cadrul acestei acțiuni, echipa națională va juca împotriva Republicii Moldova.

Meciul este programat pe 20 noiembrie, de la ora 20:30, la Chișinău.

Etichete: romania , amical , anghel iordanescu , slovenia

„UE și-a pierdut mințile. Este un gest sinucigaș”. Moscova despre ajutorul european acordat Ucrainei

Uniunea Europeană "şi-a pierdut minţile" şi se îndreaptă spre ruină prin alocarea de fonduri suplimentare pentru ajutorul militar destinat Ucrainei, a declarat vineri Ministerul rus de Externe, citat de Reuters, scrie Agerpres

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Anthony Martial a semnat

Victorie! Costel Pantilimon a întors decizia la TAS și trebuie să primească o sumă uriașă

FCSB riscă să fie depunctată de FRF

Are o afacere de peste 200.000.000 de euro și a anunțat că vrea să preia o echipă de tradiție din România

Răsturnare de situație în cazul Simonei Halep

Dorinel Munteanu, tiradă la interviu: s-a legat de Maftei, arbitri, "specialiști" și chiar și de fanii Oțelului!

Exclusiv "E admisibil așa ceva?" Reacții-fulger după gestul "incredibil" făcut de Dorinel Munteanu în văzul tuturor

Niță a luat 4 goluri, Stanciu a făcut spectacol! Ce a ieșit la meciul contra lui Toney, Mahrez și Firmino

David Maftei a dezvăluit ce i-a spus Dorinel Munteanu la faza care a stârnit un val uriaș de critici

Exclusiv Marea problemă a naționalei conduse de Mircea Lucescu: ”Acolo ducem lipsă”

Naționala Ciprului își schimbă selecționerul, chiar înaintea partidei cu România

PEROZPicioare lungi, privire magnetică, rochie minusculă. Când s-a întors într-o parte, toți ochii au fost țintă la Heidi Klum

FILM NOWGeorge Clooney este regele farselor la Hollywood. Gluma pe care i-a făcut-o lui Tom Cruise. S-a folosit de numele lui Brad Pitt

Transferul uriaș cu care Dinamo vrea să dea lovitura în Superliga! A fost la Manchester United și e jucător de națională citeşte ştirea pe Prosport.ro

O rudă a lui Novak Djokovic a preluat conducerea Federației Sârbe de Tenis citeşte ştirea pe ziare.com

Răsturnare de situație în cazul lui Mario Iorgulescu. De ce i s-a anulat condamnarea la 13 ani de închisoare. Ce urmează pentru tânărul milionar citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Katy Perry, într-o pereche de pantaloni scurți și o jachetă minusculă. Artista și-a etalat cu mândrie talia de viespe