pancu
Daniel Pancu / Foto: Captură Youtube@frftv

Daniel Pancu a spus de ce nu l-a convocat, de fapt, pe Octavian Popescu

articol scris de Digi Sport
04.09.2023, 17:32
  • Media: Liga Digi Sport, luni, 18:30, DGS 1

  • Media: Fotbal Club, luni, 20:30, DGS 1

Octavian Popescu (20 de ani) a avut o răbufnire la adresa lui Daniel Pancu (46 de ani), pentru că nu l-a convocat la naționala U21.

După cele două assist-uri din meciul cu Universitatea Craiova, meci câștigat de FCSB cu 3-0, Octavian Popescu s-a declarat ”șocat” că nu a fost convocat și a spus că motivul este faptul că selecționerul are ”ceva” cu el.

Daniel Pancu a spus de ce nu l-a convocat pe Octavian Popescu

La două zile de la acel moment, Daniel Pancu a spus că nu l-a convocat pe Octavian Popescu pentru că nu a jucat la echipa de club pe postul pe care dă cel mai bun randament și pe cel pentru care l-ar fi adus la echipa națională, cel de mijlocaș lateral stânga.

Îi tratez pe toți în mod egal. Am văzut că s-a creat o ușoară polemică legată de neconvocarea lui Tavi Popescu. Eu am făcut convocările până în această etapă, nu ne putem schimba ideile de la o etapă la alta, pentru că, să fie clar, el nu a jucat pe poziția lui.

Am căutat să aduc la națională jucători care au evoluat pe pozițiile lor la club. Acum că s-a întâmplat să fie suspendat Florinel Coman și a prins ocazia să joace și făcut-o foarte bine e de lăudat.

Nu am absolut nimic personal cu nimeni și rămâne în vederile noastre”, a spus Daniel Pancu, pentru FRF TV.

Daniel Pancu: ”Elveția pare favorită”

România are un singur meci în septembrie, cu Albania, primul din grupa de calificare la EURO 2025, din care mai fac parte Finlanda, Muntenegru și Armenia.

Daniel Pancu este de părere că Elveția este favorită la câștigarea grupei.

La o primă evaluare, cu toate că lucrurile se pot schimba, Elveția pare principala favorită. Istoricul nostru la U20, pentru că am întâlnit această generație, este reprezentat de o înfrângere la 5 goluri diferență (n.r. Elveția - România 5-0, în martie 2022).

Am văzut meciul la televizor și îmi aduc aminte că Grameni a jucat, Pitu a jucat sigur, Louis Munteanu a jucat sigur, iar diferența a fost foarte mare. Armenia are jucători numai din campionatul intern.

Restul de 4 echipe cred eu că au toate șansele să se califice de pe unul dintre cele două locuri, iar micile detalii, forma de moment, șansa vor face diferența și calificarea se va juca până în ultima etapă”, a transmis Daniel Pancu.

23 de jucătorii convocați de Daniel Pancu pentru meciul Albania U21 - România U21

PORTARI: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (Lecce / Italia), Alexandru Roșca (CSC Șelimbăr);

FUNDAȘI: Alexandru Pantea (FCSB), Dan Sârbu (Farul Constanța), Cristian Ignat (Mioveni), Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia), Umit Akdag (Göztepe / Turcia), Matei Ilie (Padova / Italia), Andrei Borza (FC Rapid 1923), Costin Amzăr (Dinamo);

MIJLOCAȘI: Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria), Robert Filip (CFR Cluj), Constantin Grameni (Farul Constanța), Cătălin Vulturar (Lecce / Italia), Cătălin Cîrjan (FC Rapid 1923), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Rareș Pop (UTA Arad), Rareș Ilie (Lausanne / Franța), Alexi Pitu (Bordeaux / Franța);

ATACANȚI: Adrian Mazilu (Farul Constanța), Louis Munteanu (Farul Constanța), Rareș Burnete (Lecce / Italia).

Etichete: romania u21 , daniel pancu , octavian popescu


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
„SS, Comintern și mafia la un loc”. Forța care-l păstrează pe Ali Khamenei în fruntea Iranului transformă eșecul în martiriu

Are propriile forțe terestre, marină și servicii de informații și controlează arsenalul de drone și rachete al Iranului. Forța sa Quds sau „Ierusalim” este însărcinată cu răspândirea revoluției prin război și îndoctrinare din Irak până în Cornul Africii. Pe plan intern, ucide și mutilează protestatari politici, în timp ce foștii săi membri domină parlamentul și sectoarele petrolier și ingineresc ale țării, urmărind și activități secundare lucrative în contrabandă și achiziții militare. În spatele clericilor cu barbă luxuriantă în stilul Republicii Islamice Iran sunt uniformele verde-sticlă ale Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice, sau IRGC: Waffen-SS, Comintern și mafia iraniană la un loc, scrie autorul și jurnalistul Christopher de Bellaigue în The Times.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2025 | Toate transferurile verii sunt aici. Paul Pogba a semnat!

Câți bani a câștigat Popovici, după ce a devenit primul om din istorie care a reușit o performanță la care mulți nici nu visau

Foto Cum a apărut Gigi Becali la nunta Kirei Hagi! Patronul FCSB-ului a spus că ”nu mai merge la distracții”

David Popovici s-a întors în România și a făcut anunțul cel mare: "Vreau să îi deranjez!"

Foto Cum a apărut Gică Hagi la nunta fiicei sale. Kira se căsătorește cu grecul Thomas Ferfelis

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Gigi Becali a luat telefonul pe care îl avea la Ionuț Luțu, a intrat pe TikTok și a fost oripilat: "Cred că se uita el!"

Încă un român în China: semnează pe un salariu uriaș, de peste 1.000.000 €/ an! Urmează anunțul oficial

E gata! Când îl va prezenta Barcelona pe Nico Williams: "E planul lui"

Umilit, Messi ”a lăsat mulți fani șocați” cu gestul său

Citeşte şi

Foto Unde a mers Octavian Popescu, după ce s-a accidentat și Gigi Becali a spus că-l ”strică” anturajul

Cătălin Cîrjan a rupt tăcerea, după ce a fost lăsat acasă de Daniel Pancu înainte de EURO U21 2025

PEROZHalle Berry a dansat în costum de baie până i-a căzut slipul. Momentul amuzant, surprins de iubitul ei și postat pe Instagram

FILM NOWBrad Pitt, despre filmul care l-a salvat într-una dintre cele mai negre perioade. Inițial nu a fost impresionat de scenariu

Gigi Becali ştie ce se va întâmpla cu Legea Sportului. Ce se va scoate din ea: „Apoi, va fi votată” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cine e jurnalistul sportiv condamnat la șapte ani de închisoare. Acuzații grave pe numele lui citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Hailey Bieber își promovează afacerea cu imagini îndrăznețe. Unii fanii o critică, alții o laudă, după recentele poze: „E prea mult!”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Hailey Bieber își promovează afacerea cu imagini îndrăznețe. Unii fanii o critică, alții o laudă, după recentele poze: „E prea mult!”

Digi World

Un bărbat a mâncat 150 de ouă, în doar cinci zile: „E o nebunie, corpul meu s-a subțiat considerabil” Imaginile cu el sunt virale

Digi Animal World

Momentul când un șoim atacă o vulpe pe o plajă din din California. Imaginile sunt virale