Florin Manea și Radu Drăgușin / Foto: Instagram @florinmanea76

Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză

28.03.2024, 12:44
  • Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

Echipa națională a României a pierdut în fața Columbiei, scor 2-3, într-un meci amical disputat pe stadionul ”Metropolitano” din Madrid.

La pauză, selecționerul României, Edi Iordănescu (45 de ani), a luat o decizie surprinzătoare. Concret, tehnicianul a decis să-l scoată de pe teren pe Radu Drăgușin (22 de ani), fotbalistul care evoluează la cel mai înalt nivel în acest moment (la Tottenham), și să-l introducă în locul său pe Ionuț Nedelcearu (27 de ani).

Florin Manea despre schimbarea de la pauza meciului România - Columbia: ”Drăgușin nu a făcut un meci Wow”

La flash-interviul de după partidă, Edi Iordănescu a dezvăluit că a decis să-l schimbe pe Radu Drăgușin, deoarece a observat că fundașul central al lui Tottenham are probleme de ordin muscular din cauza faptului că nu a evoluat foarte multe minute pe gazon în ultimele două luni.

Florin Manea, impresarul fundaşului, a dezvăluit că jucătorul lui Tottenham a fost cel care a cerut schimbarea.

A și simțit ceva la picior, de aia a ieșit. A simțit o înțepătură la mușchi și a preferat să spună și să iasă de pe teren. Nu mi s-a părut că a greșit la niciun gol. Probabil pe fondul de oboseală a avut niște probleme la unele atacuri ale Columbiei.

A jucat tot meciul cu Irlanda de Nord și e presiunea asta mare care apasă pe el. Da, nu a făcut un meci wow, dar nu cred că el e vinovatul principal pentru înfrângere. La un moment dat i-a spus lui Edi că are dureri și l-a schimbat”, a declarat Florin Manea, conform Fanatik.

• Radu Drăguşin a fost titular în ambele partide amicale ale României, din această lună. După ce în meciul cu Irlanda de Nord a fost integralist, fundaşul a fost schimbat la pauză în duelul cu Columbia, în locul său fiind trimis în teren Ionuţ Nedelcearu.

Edi Iordănescu: ”L-am schimbat pe Drăgușin la pauză pentru că s-a simțit puțin încărcat”

”Radu Dragusin are nevoie să devină certitudine. L-am schimbat la pauză pentru că s-a simțit puțin încărcat, așa e când nu joci”, a spus Iordănescu la finalul meciului România - Columbia.

De când a ajuns la Tottenham (la mijlocul lunii ianuarie), Radu Drăgușin a evoluat în 5 partide pentru formația din Premier League (139 de minute). În schimb, la echipa națională, Drăgușin a fost titular în ambele partide de pregătire ale ”tricolorilor” din această pauză competițională.

• 25 de milioane de euro este cota de piață a lui Drăgușin, potrivit Transfermarkt.

Etichete: romania , columbia , florin manea , romania columbia , radu dragusin schimbat la pauza

Anunț oficial despre starea lui Florin Piersic: „I s-au infectat sondele din inimă. Situaţia era a unui pacient cu septicemie”

Doctorul Horia Roşianu de la Institutul Inimii din Cluj Napoca a afirmat, miercuri, că actorul Florin Piersic avea septicemie atunci când s-a internat în unitatea medicală. Potrivit acestuia, trebuiau îndepărtate proteza de genunchi şi stimulatorul cardiac, care erau focare secundare de infecţie.

”Cea mai frumoasă femeie din lume”, gata să spună totul despre Ilie Năstase: ”Nu mai pot să trăiesc în minciună. E dureros”

News Alert Primele declarații date de Mircea Lucescu la ieșirea de la întâlnirea cu Șucu și Copos

Dan Șucu a început negocierile! Lovitura pregătită în secret la Rapid: peste 300 de meciuri în Premier League!

Al-Khelaifi a răbufnit după eliminarea PSG-ului din semifinalele UEFA Champions League!

Radu Drăgușin nici n-a vrut să audă! Transferul pe care l-a refuzat din start

Live Video&Text Real Madrid - Bayern Munchen 0-1, ACUM, la DGS 1. Golul ”Galacticilor” a fost anulat la VAR

Cel mai neașteptat mesaj primit de Kylian Mbappe

Real Madrid, favorită în cursa starului de 110.000.000 de euro! Anunțul presei din Germania

Exclusiv Vești bune pentru Olimpiu Moruțan! Giovanni Becali a dezvăluit când s-ar putea întoarce pe teren

Victorie! Naționala de handbal masculin a României, la doar un pas de Mondial după 31-30 cu Cehia

Adversara României la EURO 2024 are planul făcut: vine cu veteranii în Germania!

PEROZShakira, îndrăzneață într-o rochie albă tare decupată, la petrecerea de după Met Gala. A defilat ca pe podiumul de modă

FILM NOWA renunțat la rochia elegantă de la Met Gala pentru o fustă total transparentă, un maiou scurt și pantofi sport. Soția lui Matt Damon, mama a 4 copii, în formă maximă la 47 de ani

The Sun anunță că legendarul antrenor e la un pas să semneze cu Rapid! Lovitura lui Șucu a ajuns în ziarele din Anglia citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum a refuzat antrenorul care a promovat cu Gloria Buzău două oferte din prima ligă. Promovarea s-a jucat cu Marcel Ciolacu în tribună citeşte ştirea pe ziare.com

Copilul care și-a falsificat certificatul de naștere din dragoste pentru Steaua. Cum a ajuns Abăluță să joace în Ghencea citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Doja Cat, ca ieșită din duș, direct la Met Gala 2024. A plecat din hotel în prosop, la eveniment a apărut într-un tricou ud