Bucuria jucătorilor finlandezi / Foto : Getty Images

12.06.2021, 22:10
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

EURO 2020 | Meciul Danemarca - Finlanda a avut o istorie aparte - partida fusese suspendată pe motive medicale la scorul de 0-0 după ce Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren în minutul 43, fiind resuscitat timp de 18 minute înainte de a fi transportat la spital.

Meciul s-a reluat la cererea jucătorilor,într-o atmosferă emoționantă în care fanii ambelor echipe au scandat numele mijlocașului danez.

Debutanta Finlanda a deschis scorul la lovitura de cap a lui Pohjanpalo dinminutul 60, la care portarul Kasper Schmeichel poartă o parte din vină.

Gazdele puteau egala cu un sfert de oră înainte de final după lovitura de la 11 metri obținută de Poulsen, dar portarul Hradecky a parat execuția neinspirată a lui Hojberg.

S-a încheiat 1-0 pentru Finlanda, care debutează cu victorie la turneul final al Campionatului European.

Danemarca și Finlanda fac parte la EURO 2020 din grupa B, alături de Belgia și Rusia.

Danemarca - Finlanda 0-1

UPDATE Minutul 90: Fluier final la Copenhaga. Finlanda debutează cu victorie la Euro.

UPDATE Minutul 81: Ocazie Danemarca! Uronen a intervenit excelent în fața lui Skov Olsen.

UPDATE Minutul 74 Hojberg ratează de la punctul cu var! Apără Hradecky!

UPDATE Minutul 73 Penalty pentru Danemarca la o intrare asupra lui Poulsen.

UPDATE Minutul 60: GOOOL Finlanda! Pohjanpalo deschide scorul cu o lovitură de cap la care Schmeichel are o reacție întârziată.

Este primul gol al Finlandei la un turneu final al Campionatului European.

UPDATE Minutul 45 Pauză meciului va dura doar 5 minute, iar jucătorii nu vor părăsi terenul.

UPDATE Minutul 43 S-a reluat partida.

UPDATE 21:10 Meciul va fi reluat la 21.30 la cererea jucătorilor celor două echipe.

UPDATE 20:40 UEFA va anunța curând o decizie în privința disputării meciului după o ședință de criză.

UPDATE 20:10 Surse din anturajul UEFA susțin că meciul nu se va relua azi și că ar putea fi mutat în alt oraș.

UPDATE 20:00  Arbitrul de centru, Anthony Taylor, a trimis echipele la cabine, meciul este deocamdată suspendat. Jucătorul este transportat pe targă în afara terenului.

Din nou, coechiperii lui au făcut un cerc uman pentru a-l proteja cu cearceafuri albe.

UPDATE Minutul 45: Este liniște totală pe stadion în timp ce doctorii fac eforturi să-l resusciteze pe Eriksen cu echipamentul de reanimare și mască de oxigen.

Totul s-a petrecut după o fază banală

în care Eriksen primea o pasă. Un adversar finlandez și-a pus mâinile în cap când l-a văzut întins pe gazon.

Căpitanul Kjaer și portarul Schmeichel par a încerca să o liniștească pe soția jucătorului care venise la marginea terenului.

UPDATE Minutul 43 Christian Eriksen s-a prăbușit pe gazon și și-a pierdut cunoștința! Jucătorii danezi sunt extrem de îngrijorați.

Jucătorul este resuscitat pe gazon, coechipierii au făcut zid.

Emoții mari, danezii abia își stăpâneesc lacrimile! Fanii sunt îngroziți!

UPDATE Minutul 18: A venit rândul vedetei Christian Eriksen să încerce un șut la poarta Finlandei, din afara careului. Din nou, fărăprobleme pentru Lukas Hradecky.

UPDATE Minutul 14: Hojberg îl pune la încercare din nou pe portarul Hradecky cu o lovitură de cap.

UPDATE Minutul 7: Prima ocazie aparține gazdelor. Wind a șutat pe poartă, dar Hradecky a respins în corner.

UPDATE Minutul 1: A început partida de pe Parken Stadium din Copenhaga

Echipele de start:

Danemarca: Schmeichel - Kjaer, Wass, Maehle, Christensen - Delaney, Eriksen, Höjbjerg - Wind, Braithwaite, Poulsen

Finlanda : Hradecky - Uronen, Väisänen, Raitala, Arajuuri - Sparv, Lod, Kamara, Toivio - Pukki, Pohjanpalo

Partidele din grupa B de la această ediție a Campionatului European se dispută la Sankt Petersburg și Copenhaga, astfel că Danemarca va întâlni Finlanda pe teren propriu.

Danemarca s-a calificat la EURO 2020 din postura de ocupantă a locului doi din grupa D, din care au mai făcut parte Elveția, Irlanda, Georgia și Gibraltar.

De partea cealaltă, Finlanda a obținut biletele pentru Campionatul European datorită clasării pe locul doi în grupa J din preliminarii, câștigată de Italia cu 10 victorii din tot atâtea meciuri disputate și din care au mai făcut parte Grecia, Bosnia, Armenia și Liechtenstein. EURO 2020 este primul turneu final la care naționala Finlandei se califică.

Danemarca - Finlanda LIVE TEXT, ora 22:00. Echipele probabile

• Danemarca: Schmeichel - Wass, Kjaer, Andersen, Maehle - Hojbjerg, Delaney - Poulsen, Eriksen, Braithwaite - Wind
  • Finlanda: Hradecky - O'Shaughnessy, Arajuuri, Toivio - Alho, Kamara, Sparv, Lod, Uronen - Pukki, Pohjanpalo

Etichete: campionatul european , finlanda , danemarca , copenhaga

Un bărbat a vrut să urce în avion cu doi șerpi ascunși în pantaloni

Angajații de la serviciul de securitate de pe Aeroportul Internațional Miami din Florida au dat alarma după ce au observat ceva neobișnuit la un pasager care voia să se îmbarce într-o cursă internațională. La un control amănunțit s-a descoperit că acesta avea doi șerpi ascunși în pantaloni.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

Răsturnare de situație! Decizia luată de Real Madrid în cazul lui Luka Modric

Cum a numit-o Talpan pe FCSB, după ce campioana României a făcut demersurile pentru a juca în Ghencea în preliminariile UCL

Exclusiv Cum a ratat Marius Niculae revenirea la Sporting. Motivul e unul neașteptat: ”Trecusem și vizita medicală”

Barcelona vrea să renunțe la fotbalistul de 40.000.000€, iar Manchester United a intrat pe fir

Reacția lui Dan Șucu, după întâlnirea avută cu Marius Șumudică

Italia este noua campioană a Europei! Rezultatele complete de la EURO 2020

PEROZMădălina Ghenea, examen în arta seducției, îmbrăcată în lenjerie. Mihai Bobonete, comentariu savuros: "O să vă tragă la şale"

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Aryna Sabalenka, pe urmele Simonei Halep. Ce a făcut jucătoarea clasată pe locul 2 WTA citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place