Imagine din meciul Ungaria - Franța / Foto: Getty Images.

19.06.2021, 17:57
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Ungaria și Franța au remizat, scor 1-1, la Budapesta, în cadrul rundei cu numărul doi din grupa F.

Francezii au avut primele ocazii periculoase ale partidei. Benzema, Pogba și Mbappe s-au întrecut în ratări la Budapesta. Maghiarii au fost cei care au deschis scorul, la singura lor fază periculoasă din prima parte a jocului.

EURO 2020 | Ungaria - Franța 1-1. Surpriza turneului! Campioana mondială se încurcă la Budapesta

Fiola a scăpat singur cu Lloris, a intrat în careu și l-a executat pe portarul Lloris cu un șut la colțul scurt. Campionii mondiali au alergat după golul egalizator în partea secundă.

Pogba, Dembele și Mbappe l-au pus la încercare pe Gulacsi, dar cel care a marcat a fost Griezmann, în urma unui contraatac. Atacantul Barcelonei a profitat de o deviere nefericită a lui Orban și a punctat cu un șut din interiorul careului.

Mbappe putea face 2-1 în final, dar a tras pe direcția lui Gulacsi. S-a terminat 1-1 și Franța a ajuns, în urma acestui rezultat, la patru puncte după primele două meciuri. Ungaria are un punct și este, momentan, pe locul trei.

EURO 2020 | Ungaria - Franța 1-1

• Ungaria: Gulacsi - Botka, Orban, Szalai - Nego, Kleinheisler (Lovrencsics 84), Nagy, Schafer (Cseri 75), Fiola - Ad. Szalai (Nikolic 26), Sallai
    Rezerve: Dibusz, Bogdan - Lang, Kecskes, Holender, Varga, Siger, Varga, Schon
  • Franța: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Digne - Pogba (Tolisso 76), Kante, Rabiot (Dembele 57 (Lemar 87)) - Benzema (Giroud 76), Griezmann, Mbappe
    Rezerve: Mandanda, Maignan - Lenglet, Sissoko, Hernandez, Dubois, Kounde, Thuram

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 82: Ocazie mare pentru francezi! Mbappe intră în careu și șutează puternic cu piciorul stâng, dar pe direcția lui Gulacsi, care reușește să respingă.

Minutul 66: GOOOL Franța! Griezmann restabilește egalitatea, în urma unui contraatac. Mbappe trece de un adversar, pasează în centrul careului, mingea este deviată de Orban și ajunge la atacantul Barcelonei, care reia cu latul în plasa porții lui Gulacsi.

Minutul 59: Dembele trage din careu la colțul scurt, mingea lovește bara și iese în afara terenului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+5: Pauză la Budapesta! Ungaria conduce campioana mondială cu 1-0.

Minutul 45+1: GOOOL Ungaria! Fiola scapă singur spre poartă și îl execută pe Lloris cu un șut pe jos, la colțul scurt.

Minutul 34: Mbappe ia o acțiune pe cont propriu, trece de trei adversari și încearcă un șut la colțul scurt, dar nu nimerește spațiul porții.

Minutul 31: Ocazie imensă ratată de Benzema! Mbappe intră în careu, lasă mingea în spate pentru șutul lui Benzema, dar atacantul Realului trage puțin pe lângă poartă, din poziție ideală.

Minutul 17: Ocazie mare pentru campionii mondiali! Digne centrează în careu, Mbappe reia cu capul, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Mbappe, în Ungaria - Franța / Foto: Getty Images.

Minutul 15: Kante ia o acțiune pe cont propriu, trimite în centru către Benzema, dar Gulacsi iese la timp și reține.

Minutul 14: Ocazie mare pentru francezi! Benzema trage din afara careului, mingea este respinsă de Gulacsi și ajunge la Griezmann, care este în poziție de ofsaid.

Minutul 1: Fluier de start!

Mbappe și colegii lui au avut un debut în forță la EURO 2020, chiar contra campioanei mondiale din 2014, Germania, însă s-au impus cu 1-0, la Munchen.

De partea cealaltă, elevii italianului Marco Rossi au jucat de la egal la egal cu Portugalia timp de 80 de minute, însă au picat și fizic, dar și mental pe finalul încleștării de pe Puskas Arena, scor 0-3.

Didier Deschamps, selecționerul Franței / Foto: Profimedia

Didier Deschamps: "Ungaria e o echipă bine organizată"

Repartizați în Grupa Morții la EURO 2020, ungurii vor încerca azi să se autodepășească, deși nu se vor putea baza pe mijlocașul Gazdag, nerefăcut.

Deschamps va începe cu aceeași formulă pe care a mizat și cu Germania, însă e de așteptat ca fostul căpitan de la Marseille să efectueze mai multe schimbări pe parcursul jocului.

"Ungaria e o echipă muncitoare, foarte bine organizată", a spus Deschamps, în timp ce Raphael Varane a vorbit despre atmosfera de pe stadionul din Budapesta. "Va fi o arenă plină, ceea ce îi va ajuta pe adversarii noștri. Va fi un meci dificil pentru că se va juca în timpul zilei, la o temperatură ridicată".

Antoine Griezmann și Karim Benzema / Foto: Profimedia

Ungaria - Franța, la EURO 2020 | Inedit! Griezmann își întâlnește un fost coleg de cameră

Meciul consemnează și întâlnirea între doi vechi prieteni: maghiarul Loic Nego și Antoine Griezmann au fost colegi de cameră în naționala Franței în urmă cu 11 ani, la EURO U 19. "Va fi un moment special să-l revăd", a spus Nego, pentru site-ul oficial al competiției. Griezmann nu a ratat niciuna din ultimele 50 de partide jucate de Les Bleus.

Nego (31 de ani) s-a născut la Paris și a început fotbalul la Nantes.

• Franța și Ungaria s-au întâlnit de opt ori la Budapesta. Ultima dispută s-a desfășurat în 1990, într-un amical câștigat de Franța, scor 3-1.
  • Ultimul meci s-a jucat pe 31 mai 2005, la Paris, când francezii au învins, scor 2-1, tot într-un amical.

Ungaria - Franța, ora 16:00. ECHIPELE PROBABILE

Ungaria: Gulacsi - Botka, Orban, At. Szalai - Lovrencsics, Schafer, Kleinheisler, Nagy, Fiola - Adam Szalai, Sallai
Antrenor: Marco Rossi

Franța: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez - Pogba, Kante, Rabiot - Griezmann, Benzema, Mbappe
Antrenor: Didier Deschamps

Stadion: Puskas Arena, Budapesta
Arbitru: Michael Oliver (Angia)

Etichete: euro 2020 , budapesta , ungaria - franța , euro 2020 - grupa f

Cum va arăta M5, superiahtul miliardarilor care se transformă în submarin. Va avea un heliport, un balon cu aer cald și un cinematograf

O companie austriacă vrea să construiască pentru miliardari un superiaht care se poate transforma într-un submarin. Reprezentanții firmei spun că superiahtul va avea mai multe facilități, printre care se numără și un heliport, un balon cu aer cald, o piscină, o sală de gimnastică, o galerie de artă și un cinematograf, transmite CNN.

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Câți bani va primi FCSB pentru titlul de campioană! Potul cel mare vine din Champions League

Video Lionel Messi, meci de vis la Inter Miami. Starul argentinian a fost ovaționat de 65.000 de oameni

Foto Cum a apărut Gigi Becali la palatul din Aleea Alexandru, după ce FCSB a devenit campioana României

Postarea lui Florin Tănase, la scurt timp după ce FCSB a câștigat titlul

Italia este noua campioană a Europei! Rezultatele complete de la EURO 2020

PEROZSalma Hayek, în mediul ei preferat: în costum de baie, la soare. Actrița de 57 de ani are silueta și tonusul unei tinerele

FILM NOWNicole Kidman, strălucitoare precum un trofeu Oscar. Blonda și-a etalat silueta zveltă și statuară într-o rochie aurie cu paiete

S-au dat de gol la petrecerea FCSB! Riscă să fie amendați. „Orice fum costă 5.000 de euro” citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Megan Thee Stallion, nud pe coperta unei reviste. Artista, dezvăluiri după ce Tory Lanez a împușcat-o în picior