Trofeul EURO 2023 U21 / Foto: UEFA.com

EURO 2023 U21, sferturi de finală | Spania U21 și Israel U21, primele semifinaliste ale competiției

02.07.2023, 00:05
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Israel U21 și Spania U21 sunt primele două formații calificate în semifinalele EURO 2023. Mâine, 2 iulie, Anglia U21 – Portugalia U21, respectiv Franța U21 -  Ucraina U21 vor lupta pentru ultimele poziții libere în ultimul act al competiției.

EURO 2023 U21, sferturi de finală | Spania - Elveția 2-1

UPDATE: Spania U21 se impune cu scorul de 2-1 în fața Elveției U21 și este a doua semifinalistă a competiției. Prima a fost Israel U21, care a trecut de Georgia U21, după loviturile de departajare.

Min. 103: Gool Spania U21! Miranda șutează de la marginea careului, iar balonul este deviat și ajunge în poarta elvețienilor.

Min. 90+1: Gool Elveția U21! Amdouni egalează în minutele de final. Meciul va merge în prelungiri.

Min. 83: Ocazie mare pentru Spania U21! Același Gomez este periculos în careul advers, însă execuția sa este respinsă.

Min 68: Goool Spania U21! Sergio Gomez primește o pasă bună în careu și deschide scorul cu o execuție simplă, pe lângă portarul advers.

Min. 39: Ocazie Spania U21! Gomez primește o pasă în interiorul careului advers, însă execuția sa este blocată.

Min 25: Spania U21 domină această partidă, însă ibericii ratează mai multe șanse să deschidă scorul.

UPDATE: A început partida.

Spania: Tenas - V. Gomez, Paredes, Pacheco, Miranda - Baena, Blanco; Rodri, Sancet, S. Gomez - Ruiz.

Elveția: Saipi - Blum, Stergiou, Amenda, Vouilloz - Jashari, Rieder - Males, Imeri, Ndoye - Amdouni.

EURO 2023 U21, sferturi. Georgia - Israel 0-0, 3-4 d.l.d

Final: Israel U21 se impune după executarea loviturilor de departajare. Georgienii au ratat două execuții de la puncul cu var.

UPDATE: Egalitate după 120 de minute! Câștigătoarea se va decide după executarea loviturilor de departajare.

Min. 103: Ocazie mare pentru Israel! Bilevi reușește o acțiune personală, însă portarul Georgiei U21 are o nouă intervenție providențială.

UPDATE: Egalitate după primele 90 de minute! Urmează prelungiri pentru a se stabili echipa care merge mai departe.

Min. 66: Ocazie pentru Georgia! Tsitaishvili bifează prima ocazie la poarta Israelului, însă șutul său este blocat.

Min. 48 Ocazie Israel! Gandelman primește mingea în careu, însă șutul său este blocat superb de Mamardashvili.

Min. 34: Ocazie Israel! Același Gloukh șutează superb, însă execuția sa este apărată de portarul Georgiei U21 și păstrează tabela intactă.

Min. 23: Gloukh șutează de la distanță, însă balonul trimis de mijlocașul Israelului trece cu mult peste poarta adversă.

Min. 5: Ocazie pentru Israel! Turgeman trece cu ușurință de apărarea adversă, însă șutul său trece pe lângă poarta georgienilor.

Georgia U21: Mamardashvili - Azaovi, Sazonov, Kalandadze, Gelashvilli - Tsitaishvili, Mekvabishvili, L. Gagnidze, Gocholeishvili - Davitasvili, Gagua

Israel U21: Peretz - Lemkin, Gandelman, Cohen - Jaber, Azulay, Kartsev, Gloukh, Hajaj - Turgeman, Gurno

EURO 2023 U21, sferturi. Georgia - Israel / Spania - Elveția

Georgia și Israel se întâlnesc în primul sfert de finală. Prima dintre ele organizează turneul final împreună cu România și a reușit să câștige Grupa A. De partea cealaltă, Israel a încheiat pe locul secund în Grupa C.

Celălalt meci programat sâmbătă este cel dintre Spania și Elveția. Ibericii au fost lideri în Grupa B, din care a făcut parte și România, în timp ce elvețienii s-au calificat în sferturi de pe locul al doilea din Grupa D.

Duminică se vor juca celelalte două dueluri din această fază, Anglia - Portugalia și Franța - Ucraina. Semifinalele se vor disputa pe 5 iulie, iar marea finală va avea loc pe 8 iulie.

Etichete: spania , georgia , elvetia , israel

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Fanii lui Tottenham au tras aceeași concluzie, după ce Postecoglou l-a băgat pe Drăgușin abia în repriza a doua

Video Adrian Mititelu s-a dus ”glonț” în vestiar după ce FCU Craiova a retrogradat! Anunțul făcut de patronul oltenilor

Mircea Rednic s-a ”dezlănțuit” la conferința de presă! A ”mitraliat” un conducător de la Dinamo: ”Nesimțit!”

Video&Foto Haos la Craiova! Ce a făcut galeria echipei, după ce oltenii au retrogradat direct în Liga 2

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Adrian Păun, one-man-show în Israel

Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"