Fotbaliștii lui Manchester United în finala Cupei Ligii Angliei / Foto: Profimedia

Video Manchester United - Newcastle 2-0. "Diavolii Roșii" câștigă Cupa Ligii Angliei și obțin primul trofeu după 6 ani

26.02.2023, 20:35
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Manchester United a învins-o pe Newcastle, scor 2-0, și a reușit să câștige Cupa Ligii Angliei.

În finala de pe Wembley, prima ocazie a meciului a fost semnată de "Diavolii Roșii". După 13 minute de joc, Weghorst a reluat din întoarcere, dar Karius a reușit să treacă de primul test fără prea mari emoții și a respins mingea.

Manchester United - Newcastle 2-0. "Diavolii Roșii" câștigă Cupa Ligii Angliei și obțin primul trofeu după 6 ani de secetă

Replica celor de la Newcastle a venit după jumătate de oră de joc, dar De Gea a avut o intervenție salvatoare la șutul lui Saint-Maximin.

Peste trei minute, ocazia s-a răzbunat, iar Manchester United a deschis scorul prin lovitura de cap a lui Casemiro.

După alte cinci minute, elevii lui Erik ten Hag și-au dublat avantajul grație golului lui Rashford, la care Karius a avut partea lui de vină.

Cea mai mare șansă a "Coțofenelor" a venit în minutul 68, prin Joelinton, în timp ce Rashford putea face 3-0 în minutul 74, dar Karius a reușit să intervină.

Fernandes a ratat și el o ocazie uriașă în prelungiri, când Karius s-a remarcat din nou în mod pozitiv.

Astfel, Manchester United a reușit să pună mâna pe primul trofeu din 2017 încoace, iar Erik ten Hag a izbutit acest lucru după doar aproximativ nouă luni pe banca "Diavolilor Roșii".

Manchester United - Newcastle 2-0

Min. 90+6: Final de meci.

Min. 90+4: Ocazie Manchester United. Fernandes driblează un adversar și rămâne față în față cu Karius, dar portarul neamț reușește o nouă intervenție bună.

Min. 74: Ocazie Manchester United. Rashford își așează mingea pentru piciorul drept și trage un șut cu pământul, respins de Karius.

Min. 68: Ocazie Newcastle. Joelinton șutează de la limita careului, dar Martinez are o intervenție salvatoare și trimite mingea în corner.

Min. 46: Începe partea secundă.

Min. 45+6: Final de primă repriză.

Min. 45+3: Ocazie Manchester United. Weghorst reușește să trimită un șut năprasnic de la distanță, dar nu îl învinge nici de această dată pe  Karius.

Min. 43: Ocazie Newcastle. Burn reia din lovitură de cap centrarea lui Trippier, dar balonul trece pe lângă poartă.

Min. 39: GOL Manchester United! Rashford primește o minge filtrantă și șutează pe direcția lui Karius, dar portarul nu poate evita golul secund al "Diavolilor".

Min. 34: GOL Manchester United! Shaw centrează din lovitură liberă, iar Casemiro trimite mingea în poartă cu o lovitură de cap.

Min. 31: Ocazie Newcastle. Saint-Maximin își amețește un adversar și apoi șutează la colțul lung, dar De Gea se opune cu brațul drept.

Min. 13: Ocazie Manchester United. Weghorst reia din întoarcere din interiorul careului de 16 metri, însă Karius reține fără probleme.

Min. 1: A început meciul.

• Manchester United: De Gea - Dalot, Martinez, Varane, Shaw - Casemiro, Fred - Antony, Fernandes, Rashford - Weghorst
    Rezerve: Garnacho, Heaton, Lindelof, Maguire, Malacia, McTominay, Sabitzer, Sancho, Wan-Bissaka
    Antrenor: Erik ten Hag
  • Newcastle: Karius - Trippier, Botman, Schar, Burn - Longstaff, Guimaraes, Joelinton - Almiron, Wilson, Saint-Maximin
    Rezerve: Anderson, Gillespie, Isak, Lascelles, Manquillo, Murphy, Ritchie, Targett, Willock
    Antrenor: Eddie Howe

Confruntarea dintre cele două va conta pentru finala Cupei Ligii Angliei 2023.

În drumul către finală, trupa lui Erik ten Hag a trecut, pe rând, de Aston Villa, Burnley, Charlton și Nottingham Forest, în timp ce Newcastle United a avut un traseu mai dificil.

"Coțofenele" le-au învins pe Tranmere, Crystal Palace, Bournemouth, Leicester și Southampton.

Pentru Manchester United este prima finală de Cupa Ligii pe care o dispută după cea jucată în în sezonul 2016-2017, în fața celor de la Southampton, și câștigată cu 3-2.

De cealaltă parte, Newcastle a evoluat în ultimul act al competiției o singură dată, în stagiunea 1975-1976, când a și pierdut, 1-2, cu Manchester City.

Fanii s-au pregătit de duelul de pe Wembley

Meciul se va juca pe Wembley și va avea parte de o asistență uriașă: 90.000 de oameni!

Fanii lui Newcastle nu au mai avut răbadare și au luat cu asalt Londra cu o zi înainte de meci.

Imaginile ajunse virale vorbesc de la sine despre emoțiile și nerăbdarea acestora.

Etichete: manchester united , newcastle united , finala cupei ligii

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei au detectat un compus chimic „produs doar de viață” pe Planeta K2-18b, din constelația Leului. Descoperirea făcută acum un an a fost studiată, vineri, cu ajutorul telescopului James Webb, iar rezultatele vor fi aflate peste câteva luni.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Video Gigi Becali a râs în hohote: ”Îmi dă 30 de milioane. Eu vreau 35! M-am săturat, plec”

Live Video&Text Poli Iași - UTA 0-0, LIVE VIDEO, ACUM, pe DGS 1. Meci important pentru echipa lui Tony da Silva

Bogdan Lobonț a rupt tăcerea, după conflictul cu Ermal Krasniqi

”Cea mai proastă din istorie. E șocantă”. O româncă a fost ”pusă la zid” pentru ce a făcut la Londra

Reacția lui Erik Ten Hag, după ce Man. United a remizat acasă cu penultima clasată: ”Trebuie să ne uităm în oglindă”

Video Aston Villa - Chelsea 2-2 / Man. United - Burnley 1-1 / West Ham - Liverpool 2-2. Rezultatele zilei în Premier League

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul! citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori