Diego Maradona și Peter Shilton, la celebra fază din Argentina - Anglia / Foto: Getty Images

Secretul lui Ali Bin Nasser, omul care a validat golul cu mâna înscris de Maradona împotriva Angliei. Ce și-a dorit la 2-1

28.11.2020, 14:58
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Ali Bin Nasser, centralul tunisian care a validat golul cu mâna înscris de Diego Maradona în meciul cu Anglia 2-1 (0-0), pentru accederea în semifinalele Mondialului din Mexic 1986, a fost contactat de BBC pentru a vorbi de episodul antologic din urmă cu 34 de ani.

Omul care a devenit un adevărăt personaj în lumea fotbalului - hulit de englezi, căutat de jurnaliști și intrat în clubul protagoniștilor CM 1986 - a dezvăluit și un secret în discuția cu publicația britanică.

• Argentina - Anglia, din sferturile Mondialului din 1986, s-a încheiat 2-1. Maradona a marcat ambele goluri ale sud-americanilor
  • Maradona a înscris în minutele 51 și 55, iar Gary Lineker, golgheterul turneului, a redus din diferență în minutul 81.

Diego Armando Maradona a atins gloria supremă la Campionatul Mondial din Mexic, în 1986. În sferturile de finală, Argentina a întâlnit Anglia. După 51 de minute fără gol, Maradona a sărit cu portarul advers Peter Shilton și a marcat lovind mingea evident cu mâna. Mai târziu, el a descris plastic modul în care a reușit să introducă mingea în plasă: "Puțin cu capul lui Maradona și puțin cu mâna lui Dumnezeu".

Ali Bin Nasser, arbitrul care a validat golul cu mâna înscris de Maradona: "La început am ezitat, dar m-am uitat către colegul meu de la tușă, bulgarul Dochev"

Acum în vârstă de 76 de ani, tunisianul Ali Bin Nasser a stat de vorbă cu BBC și a rememorat faza care a dus la una dintre cele mai controversate decizii din istoria arbitrajului în fotbalul mondial.

"Fundașul englez Steve Hodge a pasat înapoi spre Shilton, iar Maradona a sărit în același timp cu portarul Angliei. Faza cu cei doi s-a petrecut departe de mine, s-a întâmplat în fața asistentului meu, bulgarul Bogdan Dochev. La început am ezitat, dar m-am uitat către colegul meu care a sprintat spre centrul terenului, confirmând golul. Nu mi-a semnalat că Maradona ar fi comis un henț la acel duel cu Shilton,

Instrucțiunile date de FIFA înaintea Campionatului Mondial au fost clare! Dacă un coleg se află într-o poziție mai bună, centralul va trebui să respecte ce a văzut și ce a decis tușierul", a explicat Ali Bin Nasser, pentru BBC, într-un material publicat vineri seara. Tușierul bulgar Bogdan Dochev a murit în 2017, la vârsta de 80 de ani. "În acea vreme tușierii nu puteau să discute cu colegii lor", spunea bulgarul, în urmă cu mulți ani.

Ali Bin Nasser, arbitrul care a validat golul cu mâna înscris de Maradona: "În secret mi-aș fi dorit ca englezii să marcheze din nou și să mai arbitrez încă 30 de minute"

Interesant este că după ce Gary Lineker a redus din diferență în minutul 81, tunisianul a avut un impuls ciudat pentru a-și repara eroarea de care-și dăduse rapid seama. Lineker îi spusese pe un ton convingător că a fost henț la golul înscris de căpitanul sud-americanilor, dar Bin Nasser n-a mai avut ce face.

"După ce Lineker a înscris golul Angliei, în secret mi-aș fi dorit ca englezii să marcheze din nou și să mai arbitrez încă 30 de minute. A fost o adevărată bucurie pe parcursul celor 90 de minute, în pofida vremii toride de afară. Ambele echipe au jucat senzațional", a mai spus fostul arbitru tunisian.

• 115.000 de spectatori au asistat pe Azteca la partida Argentina - Anglia 2-1
  • În semifinale, Argentina a eliminat Belgia, scor 2-0, iar titlul mondial l-a câștigat după finala cu RFG, scor 3-2
  • Gary Lineker a fost golgheterul turneului
  • 5 goluri și 5 pase decisive a reușit Diego Maradona la Campionatul Mondial din 1986 (record pentru o ediție a competiției supreme)

Etichete: maradona , argentina anglia , arbitru tunisia , a murit maradona , maradona gol cu mâna , ali bin nasser

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul unde lua masa, după o postare în care anunța unde era. Numele ei fusese legat de un traficant de droguri care fusese ucis în închisoare.

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor

Foto Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o

Live Video&Text CFR Cluj - Rapid 1-1, ACUM, în direct la Digi Sport 1. Ardelenii au egalat prin Birligea

Banner-ul afișat de suporterii Rapidului la meciul cu CFR, după ce au refuzat să facă deplasarea la Cluj

Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool

Bayer Neverlosen! ”Farmaciștii” au uitat să piardă și au egalat un record vechi de 59 de ani

Răzvan Lucescu a dezvăluit numele idolului său din fotbal: ”Este un geniu”

MERCATO 2022 | Toate transferurile verii sunt AICI!

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWAnne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii

Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”