Ianis Hagi, în meciul cu Bilbao / Foto: Captură Digi Sport

Video Athletic Bilbao - Alaves 2-0. Ianis Hagi și colegii săi, eliminați din Cupa Spaniei

16.01.2024, 23:51
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Athletic Bilbao și Deportivo Alaves s-au întâlnit în cadrul optimilor de finală ale Cupei Regelui, iar gazdele au avut câștig de cauză, scor 2-0.

Partida de pe San Mames a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format LIVE VIDEO pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

Alaves, eliminată din Cupa Spaniei, după 0-2 cu Bilbao

Ianis Hagi a semnat prima ocazie a meciului în minutul 5, dar a fost blocat de portarul advers.

Ulterior, în minutul 28, Villalibre a deschos scorul pentru gazde. Jucătorul celor de la Bilbao a înscris cu un șut puternic la colțul scurt.

Gazdele își puteau dubla avantajul în minutul 38, dar șutul lui Berenguer a fost parat de Sivera. Omorodion a fost aproape de egalare în minutul 50, dar portarul lui Bilbao a intervenit și a apărat.

În minutul 60 al jocului, același Villalibre a făcut 2-0 cu o lovitură de cap din interiorul careului de șase metri.

Astfel, cei de la Bilbao s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, în timp ce Alaves a fost eliminată din competiție.

Athletic Bilbao - Alaves 2-0, în ”optimile” Cupei Spaniei

FINAL DE MECI

Min 60: GOOOL Bilbao! Același Villalibre marchează pentru 2-0, cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.

Min 50: Samu Omorodion reia balonul din careul de șase metri, dar portarul de la Bilbao intervine.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Min 38: Berenguer șutează din interiorul careului mare, dar Sivera intervine excelent.

Min 28: GOOOL Bilbao! Villalibre deschide scorul în urma unui șut puternic la colțul scurt.

Min 5: Ianis Hagi șutează la colțul scurt, dar Agirrezabala parează.

Min 1: Începe meciul!

Echipele de start:

Athletic Bilbao: Agirrezabala - de Marcos, Vivian, Paredes, Lekue - Herrera, Prados Diaz - Berenguer, Sancet, Muniain - Villalibre

Alaves: Sivera - Sola, Tenaglia, Gonzalez, Duarte - Alkain, Blanco, Benavidez, Hagi - Simeone, Omorodion

Pentru a ajunge în ”optimi”, Alaves a trecut trebuit să le învingă pe Deportivo Murcia (10-0), Terrassa (1-0) și Real Betis (1-0).

De cealaltă parte, Bilbao le-a învins pe UE Rubi (2-1), Cayon (3-0)  și pe Eibar (3-0) pentru a ajunge să se dueleze pentru un loc în sferturile de finală cu echipa lui Luis Garcia.

Ianis Hagi a evoluat până acum în toate cele trei partide jucate de Alaves în această ediție a Cupei Regelui. Mai mult, mijlocașul de 25 de ani a reușit să marcheze și două goluri, singurele de până acum pentru echipa din Țara Bascilor.

Athletic Bilbao - Alaves, LIVE VIDEO, de la 22:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

Bilbao: Agirrezabala, De Marcos, Vivian, Paredes, Berchiche, Herrera, Vasga, Williams, Sancet, Muniain, Villalibre

• Antrenor: Ernesto Valverde

Alaves: Sivera, Sola, Tenaglia, Duarte, Lopez, Guevara, Benavidez, Vicente, Hagi, Rioja, Omorodion A

• Antrenor: Luis Garcia

Etichete: spania , athletic bilbao , cupa regelui , ianis hagi , alaves

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de la Eurovision 2024, scrie The Independent.

Foto ”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Video Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare

Exclusiv Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct

Exclus! Verdict categoric despre transferul de 46.000.000€ al lui Radu Drăgușin

Reacție dură după ce Istvan Kovacs a fost delegat să arbitreze finala Europa League: ”Mă ascund într-o peșteră”

”Secretul” lui Tony da Silva. Inspirat de un antrenor de pe lista lui Liverpool și FC Barcelona

Oficial E gata! Olivier Giroud, OUT de la AC Milan

Oficial S-a decis! Cine va arbitra finala Cupei României

Adio, Ianis Hagi! Galatasaray vrea să-l transfere pe fotbalistul de 39.000.000€

Ce a spus antrenorul lui Alaves, după ce Ianis Hagi a contribuit decisiv la golul egalizator din minutul 90+9

PEROZIrina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Ultrașii radicali din Peluza Sud ’97, derapaj morbid împotriva lui Adrian Mititelu, după ce FC U a retrogradat citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep revine pe zgură după 2 ani. La ultimul meci a făcut atac de panică. Ora de start citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol