Jucătorii celor două echipe la finalul meciului Valencia - Real Madrid 2-2 / Foto: Profimedia

”Ignoranță!” Mateu Lahoz a tras un semnal de alarmă după ”scandalul Mestalla”: ”Sunt îngrijorat!”

04.03.2024, 12:16
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Real Madrid a remizat pe terenul celor de la Valencia, scor 2-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 27 din La Liga. Totuși, ”Galacticii” puteau obține toate cele trei puncte, însă în finalul meciului a avut loc o fază cum rar se vede pe terenul de fotbal.

”Liliecii” au condus cu 2-0 prin golurile reușite de Hugo Duro și Roman Yaremchuk. Vinicius Junior a marcat o ”dublă” și a restabilit egalitatea pe tabelă. Bellingham înscris cu capul în minutul 90+9, dar reușita englezului a fost anulată pentru că arbitrul fluierase finalul partidei când mingea era în aer. Ulterior, mijlocașul madrilenilor a văzut și cartonașul roșu pentru proteste.

Mateu Lahoz, verdict clar după Valencia - Real Madrid 2-2: ”Sunt îngrijorat deoarece un arbitru cu 11 ani de experiență face o asemenea greșeală!”

Arbitrul Gil Manzano a fost protagonistul finalului de meci de pe Mestalla, catalogat în presa spaniolă drept un scandal. Centralul dictase un penalty pentru ”Lilieci” în minutele de prelungire, dar decizia a fost întoarsă din camera VAR. Pe lângă acest eveniment, a mai apărut și accidentarea gravă suferită de Mouctar Diakhaby, la care s-au mai irosit minute bune de joc.

Mateu Lahoz (46 de ani), fost mare arbitru spaniol, a soluționat ”scandalul Mestalla” și a dat un verdict clar: Gil Manzano a comis o greșeală impardonabilă.

”Ce s-a întâmplat a fost o eroare sistematică, o dovadă de ignoranță asupra jocului. Sunt îngrijorat deoarece un arbitru cu 11 ani de experiență face o asemenea greșeală.

Gestionarea minutelor de prelungire a fost oribilă. 7 minute adăugate, dar am avut parte de accidentarea lui Diakhaby, golul de 2-2m schimbările, decizia de penalty la Hugo Duro și așa mai departe”, a declarat Mateu Lahoz, conform Marca.

VIDEO cu rezumatul meciului Valencia - Real Madrid 2-2

Carlo Ancelotti, furios pe toată lumea după Valencia - Real Madrid 2-2: ”S-a întâmplat ceva fără precedent”

La finalul partidei, Carlo Ancelotti (64 de ani) s-a declarat dezamăgit de rezultatul final. Mai mult, acesta l-a criticat și pe arbitrul partidei, care după fluierul final l-a eliminat pe Jude Bellingham deoarece a crezut că a fost înjurat de fotbalistul englez.

”Ce să spun... nu sunt multe de spus. S-a întâmplat ceva fără precedent”.

Nu suntem mulțumiți nici de cartonașul roșu al lui Jude. Tocmai i-a spus arbitrului: ‘Este un gol, la naiba‘. Nu l-a insultat pe Gil Manzano”, a spus Carlo Ancelotti.

Etichete: real madrid , valencia , mateu lahoz , gil manzano

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași din București, a încercat să apere două fete, fiicele iubitei lui, care îl însoțeau.

Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Foto Corvinul a plecat imediat de la Sibiu, după câștigarea Cupei României: a urmat fiesta la Hunedoara

Îngrijorarea americanilor, după ce Simona Halep a abandonat la Trophee Clarins

Carlo Ancelotti a dezvăluit la ce se gândește după ce Real Madrid a învins-o cu 5-0 pe Alaves

Real Madrid, bună de plată! Câte milioane de euro trebuie să dea pentru că a ajuns în finala UCL

Lecție de fairplay! Primul jucător de la Real Madrid care a recunoscut că arbitrii au greșit cu Bayern

PEROZKim Kardashian, cu părul blond și îmbrăcată într-o rochie mulată, un look în stilul Pamela Anderson, anii '90: „Babewatch”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Prima reacție milionarului Dorin Mateiu, bărbatul de 57 de ani care s-ar iubi cu Simona Halep! Ce zice de relație citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lidia Buble, într-un top extrem de decoltat. Val de reacții în mediul online: „Cea mai frumoasă femeie”