Iker Casillas, depășit în istoria lui Real Madrid de Eduardo Camavinga

13.02.2023, 12:56
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Iker Casillas (41 de ani), fostul portar al lui Real Madrid, a fost devansat în istoria clubului blanco de către Eduardo Camavinga (20 de ani).

Iker Casillas, devansat de Eduardo Camavinga în istoria lui Real Madrid

Eduardo Camavinga a cucerit cu Real Madrid trofeul Campionatului Mondial al Cluburilor, după victoria din finală cu Al-Hilal, scor 5-3.

În urma acestui succes, Eduardo Camavinga a intrat în istoria lui Real Madrid și a devenit cel mai tânăr jucător care ajunge la cinci trofee câștigate în tricoul blanco, la vârsta de 20 de ani și 93 de zile.

Precedentul record îi aparținea lui Iker Casillas, o legendă a lui Real Madrid, care a cucerit cinci trofee cu gruparea de pe Santiago Bernabeu, la vârsta de 21 de ani și 102 zile.

Real Madrid a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor

A fost un duel incendiar la Rabat, în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Real Madrid, câștigătoarea UEFA Champions League, a învins-o pe Al Hilal și a câștigat trofeul pentru a cincea oară în istoria clubului.

După doar 13 minute, madrilenii au deschis scorul prin Vinicius Jr, lăsat față în față cu portarul advers, după o combinație superbă cu Benzema. Doar câteva minute mai târziu, Valverde a dublat avantajul spaniolilor după o respingere greșită a portarului advers.

Arabii au redus din diferență în minutul 26 prin Marega. Acesta a scăpat unu la unu cu Lunin și nu l-a iertat pe portarul lui Real Madrid.

După pauză, Karim Benzema și-a trecut numele pe lista marcatorilor și a făcut 3-1, iar Valverde a reușit dubla doar câteva minute mai târziu.

Vietto a marcat și el în minutul 63, însă Vinicius a refăcut diferența de pe tabelă în minutul 69.

Arabii au închis tabela în minutul 79, prin același Vietto, după o eroare în defensivă a lui Eduardo Camavinga.

Etichete: iker casillas , record real madrid , trofee real madrid , eduardo camavinga

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist

”Ce relație ai cu Valentin Mihăilă?”. Dennis Man a răspuns imediat și l-a descris în câteva cuvinte pe colegul de la Parma

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Foto Ce s-a întâmplat în capitala Spaniei, după ce Real Madrid a câștigat titlul în La Liga. Cum au procedat ”Galacticii”

Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo

Iker Casillas a numit cele mai bune două echipe din lume

Eduardo Camavinga a oferit declarația serii, după Real Madrid - Manchester City

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Au speriat-o de moarte: ce a pățit Iga Swiatek după ce a învins-o pe bielorusa Sabalenka, salvând trei mingi de meci VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”