Borussia Dortmund va activa clauza de cumpărare a lui Paco Alcacer

Prețul plătit de Barcelona pentru "o greșeală istorică". Cum au pierdut catalanii o ”mașinărie” de goluri

12.10.2018, 10:04
  • Liga 2: Corvinul - Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1

• Champions League: Real Madrid - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

După ce a făcut furori la Borussia Dortmund, Paco Alcacer a fost din nou entuziasmant și pentru naționala Spaniei, în meciul amical cu Țara Galilor, în care a marcat două goluri, în minutele 8 și 29, iar "Furia Roja" s-a impus cu 4-1.

Astfel, presa spaniolă o critică pe Barcelona pentru lejeritatea cu care l-a cedat pe atacantul de 25 de ani, titrând că acest lucru se poate dovedi o "greșeală istorică", iar gafa este considerată una "inexplicabilă". Asta după ce nemții i-au anunțat deja pe omologii catalani că intenționează să-l transfere definitiv pe pe atacant și să activeze clauza de 23 de milioane de euro (aproape 30 de milioane cu tot cu bonusuri), una mică dacă avem în vedere rata de goluri marcate, demnă de cartea recordurilor, așa cum titra presa spaniolă în ultima vreme.

Paco a avut un start fulminant de sezon la Borussia, marcând 6 goluri în 81 de minute jucate doar în campionatul Germaniei, ceea ce înseamnă o medie de un gol la 13,5 minute jucate. Trebuie spus că Paco nu a fost titular în niciunul dintre meciurile din Bundesliga în care a jucat, el intrând pe parcurs. În plus, atacantul a mai evoluat și în meciul cu AS Monaco, din grupele UEFA Champions League, unde a fost integralist și a marcat un gol.

Astfel, cu tot cu meciul pentru naționala Spaniei, unde a fost convocat din nou după doi ani și jumătate, Paco a marcat 9 goluri în 5 meciuri oficiale, ceea ce înseamnă un gol la 32,6 minute jucate.

În vară, fotbalistul de 25 de ani a fost împrumutat de Barcelona la Dortmund, pentru un sezon, cu opţiune de cumpărare. Având în vedere startul de sezon al Barcei, publicația spaniolă Marca nu își explică de ce a ales să-l cedeze atât de ușor pe acest jucător, care se dovedește o adevărată mașină de goluri și care putea fi lejer o alternativă pentru Luis Suarez.

Totul mai ales după ce catalanii se confruntă cu probleme în acest debut de sezon, având 4 meciuri la rând în care nu a reușit să câștige în campionat (3 remize și o înfrângere). În comparație, Lionel Messi are 5 goluri în 575 de minute jucate în campionat, ceea ce înseamnă un gol la 115 minute pentru Barca.

Atacantul a fost transferat de la Valencia la Barcelona în august 2016, cu 30 de milioane de euro. Paco are 14 selecții și 8 goluri pentru naționala Spaniei.

Etichete: barcelona , borussia dortmund , paco alcacer , paco alcacer borussia , transfer paco alcacer , clauza paco alcacer

O femeie și-a reclamat soțul pentru ce a forțat-o să facă în dormitor. Dar un judecător i-a spus că în căsătorie e permis orice

Un judecător din India i-a respins plângerea unei femei care a spus că soțul ei a forțat-o să aibă relații intime „nenaturale”, întrucât, potrivit legii indiene, nu este ilegal ca un soț să-și oblige soția să întrețină acte sexuale.

Împușcată mortal în plină stradă, la 21 de ani, alături de iubit! Autoritățile au făcut o descoperire care schimbă totul

Foto E gata, FCSB l-a ratat! Camerele l-au surprins chiar înainte să plece la noua echipă

Marius Șumudică a reacționat, după ce Dan Șucu l-a ales pe Mircea Lucescu

Radu Drăgușin, OUT de la Tottenham? Ce a apărut în presa britanică, după al 6-lea meci uitat pe bancă

Mădălina Ghenea a făcut anunțul, după ce a fost văzută de mai multe ori în compania aceluiași bărbat

Live Video&Text PSG - Borussia Dortmund 0-1, ACUM, pe DGS 1. Francezii au lovit bara de două ori

Radu Drăgușin nici n-a vrut să audă! Transferul pe care l-a refuzat din start

Dan Șucu a început negocierile! Lovitura pregătită în secret la Rapid: peste 300 de meciuri în Premier League!

Pep Guardiola își freacă palmele! Manchester City a transferat ”cel mai bun jucător”

Barcelona vrea să transfere un fotbalist acuzat că și-a bătut și violat iubita: ”Laporta m-a întrebat de el”

Xavi, OUT? Barcelona a stabilit numele antrenorului favorit să preia echipa în 2025

PEROZO fostă concurentă la Miss Ecuador, amanta unui baron al drogurilor, ucisă la comandă. Cine se află în spatele asasinatului

FILM NOWSuri Cruise, ca un model pe străzile din NYC, în pantaloni scurți, pulover și adidași. Fiica lui Tom Cruise și a lui Katie Holmes urmează să plece la facultate în toamnă

Transformarea radicală a lui Valentin Ceaușescu, la 76 de ani. Cum a ajuns să arate după viața grea dusă după Revoluție citeşte ştirea pe Prosport.ro

Victorie splendidă pentru Ana Bogdan la Roma: a învins o finalistă de Grand Slam citeşte ştirea pe ziare.com

Creatura nemaivăzută descoperită într-o peșteră: Are colți ascuțiți ca lamele și solzi puternic crestați pe burtă citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Jessica Biel, răvășitoare la MET Gala, într-o rochie cu un decolteu amplu. Ce a făcut soția lui Justin Timberlake înainte de eveniment