Robert Lewandowski în meciul cu Real Sociedad / Foto: Profimedia

Video Real Sociedad - Barcelona 1-4. Catalanii obțin prima victorie a sezonului. Robert Lewandowski a reușit o dublă

21.08.2022, 23:59
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Barcelona s-a impus categoric în meciul din deplasare contra lui Real Sociedad, scor 4-1, în cadrul etapei secunde din La Liga.

Catalanii au deschis scorul încă din primul minut, prin Lewandowski, ajuns pe Camp Nou vara aceasta. A fost primul gol oficial marcat de polonez în tricoul blaugrana.

Gazdele au dat replica după doar 5 minute, prin Isak, care a profitat de o greșeală a lui De Jong. Barcelona a revenit în avantaj în repriza a doua, după golul lui Dembele din minutul 66.

Lewandowski a reușit dubla trei minute mai târziu, iar scorul final a fost stabilit de către Fati, care a punctat în minutul 78.

În urma acestui rezultat, Barcelona a urcat pe locul 5 în La Liga, cu 4 puncte după primele două etape. De partea cealaltă, Real Sociedad este pe poziția a zecea, cu 3 puncte.

Real Sociedad - Barcelona 1-4

Min. 90+3: Final de meci.

Min. 78: GOL Barcelona! Mingea sare cu puțin noroc la Fati, care nu ratează singur cu portarul advers.

Min. 69: GOL Barcelona! Lewandowski înscrie cu latul la capătul unei alte faze colective.

Min. 66: GOL Barcelona! Dembele marchează după o pasă superbă din partea lui Fati.

Min. 58: Ocazie Real Sociedad. Merino șutează în cros din demivoleu, însă Ter Stegen reține în doi timpi.

Min. 46: Începe partea secundă.

Min. 45+1: Final de primă repriză.

Min. 6: GOL Real Sociedad! Isak expediază un șut superb după o eroare a lui De Jong.

Min. 1: GOL Barcelona! Robert Lewandowski marchează primul gol oficial în tricoul Barcelonei.

Min. 1: Începe meciul!

Real Sociedad: Remiro – Elustondo, Zubeldia, Le Normand, Munoz – Mendez, Zubimendi, Merino – Silva – Isak, Kubo

Barcelona: Ter Stegen – Araujo, Christensen, Garia, Balde – Pedri, de Jong, Gavi – Dembele, Lewandowski, Torres

Confruntarea dintre cele două va conta pentru etapa cu numărul 2 a La Liga, ediția 2022/2023.  În prima rundă, Real Sociedad s-a impus pe terenul celor de la Cadiz, 1-0, datorită unui gol înscris de Kubo, fotbalistul transferat în această vară de la Real Madrid.

De cealaltă parte, catalanii au făcut doar un egal, 0-0, pe teren propriu, cu Rayo Vallecano, în ciuda faptului că au dominat partida de la un cap la altul. Lewandowski și coechipierii nu au găsit calea către gol și s-au lovit de inspirația portarului din Nord Macedonia, Stole Dimitrevski.

Ultima partidă dintre cele două de la San Sebastian s-a termiant cu un succes al oaspeților, conduși de Xavi, 1-0. Singurul gol al acelei partide, jucate în luna aprilie a acestui an, a fost înscris de Pierre-Emerick Aubameyang.

Gabonezul ar putea fi la ultimul joc în tricoul Barcelonei, asta dacă Xavi se va baza pe el, el fiind aproape de un transfer la Chelsea.

Etichete: barcelona , real sociedad , xavi

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul unde lua masa, după o postare în care anunța unde era. Numele ei fusese legat de un traficant de droguri care fusese ucis în închisoare.

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor

Foto Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist