Marc-Andre ter Stegen, comparat cu Spiderman, după reflexul din meciul Mallorca - Barcelona 0-1 / Foto: Twitter @LaLigaEN

Foto Ter Stegen a salvat-o pe Barcelona cu un reflex de zile mari! Cum a fost supranumit goalkeeper-ul după jocul cu Mallorca

03.01.2022, 13:02
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FC Barcelona a început anul 2022 cu o victorie, 1-0 pe terenul celor de la Mallorca. Succesul a venit în mare măsură grație golului lui Luuk de Jong (31 de ani) și intervenției fantastice a lui Marc-Andre ter Stegen (29 de ani) din prelungirile jocului.

Cu 15 absenți, catalanii au obținut o victorie mare în fața lui Real Mallorca. Prima repriză i-a aparținut în totalitate grupării ”blaugrana”, Luuk de Jong fiind protagonistul primelor 45 de minute. Mai întâi a lovit de două ori bara în interval de 50 de secunde, apoi, în minutul 44, a marcat singurul gol al partidei și a dus-o pe Barcelona în avantaj.

Spaniolii l-au numit ”Ter Spiderman” pe portarul Barcelonei, după intervenția fantastică din meciul cu Mallorca

În actul secund, după ocazia lui Pique, gazdele au forțat egalarea pe final. Mboula nu a nimerit poarta în minutul 85, iar în minutul 90+2, Marc-Andre ter Stegen a avut un reflex de senzație, la șutul puternic din apropiere a lui Costa. Goalkeeper-ul german a fost desemnat omul meciului și, după ce a fost felicitat de coechipieri, elogiile la adresa sa au început să curgă pe rețelele sociale, imediat după fluierul final.

• 45 de milioane de euro este cota de piață a lui ter Stegen, potrivit Transfermarkt.
  • 22 de apariții, 28 de goluri încasate și 6 meciuri fără gol primit sunt cifrele germanului în acest sezon la Barcelona.

Contul oficial de Twitter al La Liga l-a numit pe internaționalul german ”Ter Spiderman”, după intervenția pur și simplu incredibilă din meciul cu Mallorca. De asemenea, ibericii au întrebat suporterii dacă aceasta a fost parada sezonului în prima ligă din Spania.

Barcelona a urcat pe poziția a 5-a în La Liga, cu 31 de puncte, la 15 lungimi în urma liderului Real Madrid, în timp ce Mallorca a rămas pe locul 15, cu 20 de puncte.

VIDEO Intervenția lui ter Stegen din meciul Mallorca - Barcelona 0-1

Etichete: portar barcelona , marc andre ter stegen , mallorca barcelona , reflex ter stegen , parada ter stegen

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și de petrecerea cu spumă. Nu a lipsit nici mâncarea tradițională, gazdele au pregătit un adevărat festin pentru turiștii veniți din toate colțurile țării și chiar de peste hotare.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”

Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”

Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația

Ochii pe „El Clasico”! Ce s-ar putea întâmpla în minutul 53 al partidei Real Madrid - Barcelona

Ianis Hagi a primit mingea în fața porții și ce a urmat i-a făcut pe spanioli să exclame: ”Am rămas fără cuvinte”

PEROZ"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place