Atletico Madrid este noua campioană a Spaniei / Foto: Getty Images.

Video Valladolid - Atletico 1-2 și Real Madrid - Villarreal 2-1. Echipa lui Simeone este noua campioană a Spaniei

22.05.2021, 20:52
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Atletico Madrid a câștigat cu 2-1 pe terenul celor de la Real Valladolid și a câștigat titlul cu numărul 11 din istoria clubului.

Echipa lui Diego Simeone a fost condusă după golul marcat de Plano în minutul 18. Imediat, la Madrid, a primit gol și Real din partea celor de la Valladolid, dar cea care a reușit să revină a fost Atletico.

Valladolid - Atletico 1-2 și Real Madrid - Valladolid 2-1. Echipa lui Simeone este noua campioană a Spaniei

În partea secundă, Correa și Suarez au punctat și au întors rezultatul, reușind să aducă, astfel, primul titlu după șapte ani în vitrina lui Atletico. Ultimul a fost cucerit în sezonul 2013-2014.

De partea cealaltă, Real Madrid a reușit să câștige în fața lui Villarreal.. Benzema reușise să marcheze, dar golul a fost anulat cu VAR. Tot același Benzema a ratat o ocazie mare, după o gafă în defensiva adversă. Francezul a egalat în minutul 88, cu un șut plasat. Realul a preluat conducerea prin golul lui Modric, dar nu a fost suficient pentru un nou titlu.

Atletico Madrid a mai cucerit titlul în Spania în sezoanele 1939-1940, 1940-1941, 1949-1950, 1950-1951, 1965-1966, 1969-1970, 1972-1973, 1976-1977, 1995-1996 și 2013-2014.

Valladolid - Atletico Madrid 1-2

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 67: GOOOL Atletico! Luis Suarez scapă spre poartă și punctează cu un șut pe jos, la colțul scurt.

Minutul 61: Ocazie mare pentru Valladolid! Oblak s-a opus.

Minutul 57: GOOOL Atletico! Correa egalează cu un șut din afara careului.

Minutul 50: Ocazie mare pentru Atletico Madrid! Gimenez trimite din câțiva metri pe lângă poartă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 18: GOOOL Valladolid! Plano înscrie în urma unui contraatac. Acesta punctează cu un șut la colțul scurt.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Valladolid: Masip - Janko, Kiko Olivas - El Yarniq, Olaza - Villa, Mesa, Fede, Plano - Marcos Andre, Weissman
  • Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Felipe, Gimenez, Hermoso - Llorente, Koke, Saul, Carrasco - Correa, Suarez

Gruparea "rojiblanco" nu va avea o misiune ușoară. Valladolid este condamnată să câștige pentru a mai spera la salvarea de la retrogradare. În fapt, nici victoria nu le asigură gazdelor rămânerea în La Liga. Elche și Huesca, contracandidatele din zona roșie, vor juca împotriva lui Bilbao, respectiv Valencia, două formații fără niciun obiectiv.

VIDEO | Valladolid - Atletico și Real Madrid - Villarreal | LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 2 & 3

Real Madrid - Villarreal 2-1

Minutul 90+2: GOOOL Real Madrid! Modric marchează cu un șut deviat, din interiorul careului.

Minutul 88: GOOOL Real Madrid! Benzema egalează cu un șut plasat.

Minutul 65: Ocazie mare pentru Real Madrid! Benzema nu poate profita de o gafă în defensiva lui Villarreal și trimite pe lângă poartă.

Minutul 20: GOOOL Villarreal! Pino deschide scorul.

Minutul 6: Ocazie și pentru Villarreal! Bacca greșește și Militao îndepărtează pericolul.

Minutul 3: Ocazie pentru Real! Acțiunea se încheie cu reluarea slabă a lui Benzema.

• Real Madrid: Courtois - Odriozola, Militao, Varane, Gutierrez - Valverde, Casemiro, Modric - Asensio, Benzema, Vinicius
  • Villarreal: Rulli - Mario Gaspar, Albiol, Torres, Alfonso Pedraza - Pino, Capoue, Parejo, Trigueros - Moreno, Bacca

De asemenea, nici Real Madrid nu poate fi considerată învingătoare dinaintea meciului cu Villarreal. "Submarinul galben" luptă pentru un loc de Europa League, dar trupa lui Zidane trebuie să câștige și să spere la un pas greșit al rivalei Atletico pentru a-și păstra "coroana" de campioană.

Villarreal poate prinde grupele UEFA Champions League, în cazul în care se va impune în finala Europa League, contra lui Manchester United.

Valladolid - Atletico și Real Madrid - Villarreal | LIVE VIDEO, ora 19:00, pe Digi Sport 2 & 3. Programul complet al ultimei etape din La Liga & Clasament

Etapa 38 La Liga

Clasament La Liga

Etichete: real madrid villarreal , campioana la liga , etapa 38 la liga , valladolid atletico madrid

O profesoară a aflat că iubitul o înșală și a pus la punct un plan sinistru de răzbunare. S-a dat de gol povestind totul în jurnal

O profesoară de școală primară din Marea Britanie a pledat vinovată la mijlocul procesului în care era judecată pentru uciderea iubitului ei și a recunoscut că l-a atras în dormitor cu o partidă de sex, l-a legat de pat și l-a înjunghiat în gât, după care i-a îngropat cadavrul în grădina din spatele casei.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB

Video&Foto Un fotbalist de la CFR a intrat pe internet și l-a înjurat pe David Miculescu! Cei de la FCSB s-au răzbunat în autocar

Gigi Becali vrea TREI jucători de la Farul! Câți bani i-a plătit până acum lui Gică Hagi pe transferuri

Avionul echipei la care joacă și un internațional român a fost lovit de un fulger

Anunț din interior! Ce se întâmplă cu Ianis Hagi, după ce în ultimele 4 meciuri a fost uitat pe bancă

Liverpool s-a săturat! L-a scos la vânzare pe Mohamed Salah și i-a setat prețul

Ianis Hagi a primit mingea în fața porții și ce a urmat i-a făcut pe spanioli să exclame: ”Am rămas fără cuvinte”

Ce a spus Jan Oblak, după primul meci la care Horațiu Moldovan a fost pe foaia de joc la Atletico Madrid

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ” citeşte ştirea pe ziare.com

Tunelurile și catacombele secrete de sub România: Există peste 500 de astfel de structuri, iar Ceaușescu voia să circule cu mașina pe sub București citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Christina Aguilera, mai slabă ca oricând. Artista a făcut spectacol în Las Vegas într-un body nude și cizme lungi