Video Valladolid - Real Madrid 0-2. Benzema, ”dublă” în ultimul meci al anului

31.12.2022, 00:25
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Real Madrid s-a impus în fața celor de la Valladolid cu scorul de 2-0, în etapa a 15-a din La Liga, într-o partidă în care Karim Benzema a înscris de două ori.

În urma acestui rezultat, Real Madrid urcă pe prima poziție în clasament, însă formația pregătită de Carlo Ancelotti ar putea încheia anul 2022 pe locul doi, dacă Barcelona o va învinge pe Espanyol.

Valladolid - Real Madrid 0-2. Madrilenii urcă pe prima poziție în clasament

Valladolid a jucat aproape perfect timp de 80 de minute. Gazdele le-au pus madrilenilor mari probleme, însă Thibaut Courtois a reușit de fiecare dată să le refuze golul celor de la Valladolid.

Benzema a ratat o ocazie importantă de gol în minutul 17, când, dintr-o poziție ideală, a șutat peste poartă.

Javi Sanchez putea deschide scorul în minutul 28, însă șutul său a trecut peste poarta lui Courtois. Belgianul a avut o intervenție spectaculoasă în minutul 36, la încercarea lui Aguado.

Courtois a avut câteva parade splendide și în repriza secundă la încercarea lui Aguado din minutul 67 și la cea a lui Sergio Leon.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 83, când Benzema a transformat un penalty obținut după un henț comis de Javi Sanchez.

Tot Benzema a fost cel care a închis tabela, în minutul 89, cu un șut din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei Valladolid - Real Madrid 0-2

Valladolid - Real Madrid 0-2

Min. 89: Goool Real Madrid! Camavinga îl servește perfect în interiorul careului pe Benzema, care șutează în forță și îl învinge pe Masip.

Min. 83: Goool Real Madrid! Benzema înscrie de la 11 metri.

Min. 82: Valladolid, în zece jucători! Sergio Leon este eliminat pentru proteste la adresa arbitrului.

Min. 80: Penalty pentru Real Madrid! Javi Sanchez atinge balonul cu mâna în careu, iar arbitrul dictează penalty.

Min. 79: Ocazie pentru Real Madrid! Benzema primește un balon în afara careului, driblează frumos și șutează, însă Masip respinge în corner.

Min. 68: Ocazie pentru Real Madrid! Vinicius pătrunde în careu, încearcă să îl lobeze pe portarul lui Valladolid, dar trimite peste poartă.

Min. 68: Ocazie pentru Valladolid! Sergio Leon trimite cu capul, însă Courtois are din nou o intervenție spectaculoasă.

Min. 67: Ocazie pentru Valladolid! Aguado încearcă să înscrie de la colțul terenului și este aproape să îl surprindă pe Courtois.

Min. 36: Ocazie pentru Valladolid! Thibaut Courtois are o paradă impecabilă la șutul din afara careului al lui Aguado.

Min. 32: Ocazie pentru Real Madrid! Vinicius pătrunde în careu și șutează la poarta lui Masip, însă portarul lui Valladolid reușește să rețină.

Min. 28: Ocazie pentru Valladolid! Javier Sanchez primește un balon în interiorul careului, își face o preluare interesantă, însă șutul său trece puțin peste poarta lui Courtois.

Min. 17: Ocazie pentru Real Madrid! Vinicius pătrunde în careu și șutează la poarta lui Masip care respinge la picioarele lui Benzema, însă acesta șutează peste poartă.

Min. 10: Jucătorii lui Real Madrid cer lovitură de la 11 metri după ce Sanchez atinge balonul cu mâna în interiorul careului, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Min. 1: Începe meciul!

Valladolid: Masip – Fresneda, Fernandez, Sanchez, Escudero – Mesa, Monchu, Aguado – Sanchez, Leon, Plano

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Rudiger, Alaba, Mendy – Valverde, Kroos, Ceballos – Asensio, Benzema, Vinicius Jr.

Programul complet al zilei din La Liga:

30 decembrie 2022:

Getafe - Mallorca 2-0 (Mayoral 51, 78)

Cadiz - Almeria 1-1 (Perez 83 / Melero 40)

Celta Vigo - Sevilla 1-1 (Veiga 33 / Salas 54)

• Ora 22:30 | Valladolid - Real Madrid, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

Real Valladolid ocupă locul 13 în La Liga, cu 17 puncte, în timp ce Real Madrid se situează pe locul doi, cu 35 de puncte.

Madrilenii sunt mari favoriți împotriva echipei patronate de fostul lor jucător, brazilianul Ronaldo Nazario, însă nu va avea o misiune ușoară.

• Real Valladolid a încurcat-o de patru ori pe Real Madrid, în ultimele 10 partidele oficiale disputate pe ”Estadio José Zorrilla”.

Real Valladolid nu se va putea baza pe marocanul Jawad El Yamiq, cel care acuză o stare de oboseală după parcursul lung de la Cupa Mondială din Qatar.

De asemenea, nici Realul nu-i va forța pe Luka Modric, Aurelien Tchouameni și Eduardo Camavinga. Aceștia sunt așteptați să înceapă partida pe banca de rezerve.

Etichete: real madrid , ronaldo , valladolid , ancelotti

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei au detectat un compus chimic „produs doar de viață” pe Planeta K2-18b, din constelația Leului. Descoperirea făcută acum un an a fost studiată, vineri, cu ajutorul telescopului James Webb, iar rezultatele vor fi aflate peste câteva luni.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Video Gigi Becali a râs în hohote: ”Îmi dă 30 de milioane. Eu vreau 35! M-am săturat, plec”

Live Video&Text Poli Iași - UTA 0-0, LIVE VIDEO, ACUM, pe DGS 1. Meci important pentru echipa lui Tony da Silva

Bogdan Lobonț a rupt tăcerea, după conflictul cu Ermal Krasniqi

”Cea mai proastă din istorie. E șocantă”. O româncă a fost ”pusă la zid” pentru ce a făcut la Londra

Video Semn? Alături de cine a fost surprins Zinedine Zidane

Video Magie! Arda Guler a primit mingea și a arătat de ce e supranumit "Messi al Turciei"

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul! citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori