Video Academica Clinceni - FC Botoșani 2-1. Ilfovenii rămân în zona play-off-ului

27.01.2021, 16:24
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni a câștigat meciul cu FC Botoșani, scor 2-1, și rămâne pe locurile de play-off din Liga 1.

Adi Popa a marcat primul său gol în tricoul ilfovenilor în minutul 13, cu un șut de la distanță, care a prins pământul și l-a învins pe Hankic. Al Mawas a egalat 14 minute mai târziu, cu un șut pe jos din interiorul careului. A fost primul gol al sirianului în Liga 1.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Moldovenii au bifat trei ocazii periculoase până la pauză, prin Ongenda, Keyta și Rodriguez, dar nu au reușit să marcheze. După pauză, Botoșaniul a rămas în zece după eliminarea lui Șeroni, iar ilfonveii au preluat conducerea jocului.

Chunchukov a marcat în minutul 73, după ce a trecut de trei adversari și l-a executat pe Hankic cu un șut la colțul lung. Chiar și în zece, moldovenii au încercat să egaleze. Toutouh a bifat două ocazii periculoase în finalul partidei. Academica Clinceni - FC Botoșani s-a încheiat 2-1, iar ilfovenii au urcat pe locul cinci în Liga 1, cu 29 de puncte. Botoșaniul a rămas pe locul șapte, cu 24 de puncte.

UPDATE, 10:40: Așa arată stadionul din Clinceni, cu câteva ore înaintea meciului Academica - FC Botoșani. Organizatorii încearcă să curețe gazonul pentru ca partida să se desfășoare în condiții optime.

Înaintea meciului de la Clinceni, Academica ocupă ultima poziție de play-off, 6, cu 26 de puncte, în timp ce FC Botoșani e o poziție mai jos, pe 7, cu 24 de puncte.

Academica Clinceni - FC Botoșani, 14:30, Digi Sport 1. Cine câștigă e în play-off la finalul rundei

După ce au impresionat în prima parte a sezonului, ilfovenii au început greoi anul 2021, cu două înfrângeri și o remiză. În schimb, FC Botoșani a înregistrat un eșec și două victorii, inclusiv una clară cu Dinamo, 4-0.

"Urmează un meci foarte important pentru că venim după nişte rezultate slabe. Nu arătăm aşa cum ne-am dorit. FC Botoşani e o echipă în formă care a obţinut un rezultat foarte bun cu Dinamo.

Îi cunoaştem destul de bine pe cei de la Botoşani, le ştim jocul şi punctele forte. Sperăm să păstrăm tradiţia din meciurile cu FC Botoşani şi să câştigăm. Ar fi o descătuşare pentru noi din toate punctele de vedere", a declarat Ilie Poenaru, antrenorul Academicii, înainte de meci.

Academica Clinceni și FC Botoșani s-au mai întâlnit de trei ori în Liga 1, iar toate meciurile s-au încheiat la egalitate: 2-2, 1-1, respectiv 0-0, ultima oară în septembrie 2020.

Cele două formații s-au mai duelat și în sezonul trecut din Cupa României, când Academica s-a impus cu 2-0.

Etichete: liga 1 , fc botosani , marius croitoru , academica clinceni , ilie poenaru

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”

Foto Octavian Popescu a sărbătorit pe teren alături de persoana acuzată că-l distruge. Ce spunea Becali în urmă cu câteva luni

Boloni trimite ”săgeți” către PSG după titlul cucerit de parizieni: ”E a doua oară când se întâmplă asta!”

Costel Gâlcă a făcut anunțul! 3 jucători sunt OUT pentru meciul cu Rapid

Și-a aflat sentința! Câte etape de suspendare a primit Bogdan Andone după criza de nervi din FC Botoșani - Dinamo

Exclusiv ”Este creația mea” / ”L-am găsit foarte afectat”. Detalii mai puțin cunoscute despre doi dintre titularii FCSB-ului

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori