Partida dintre CFR Cluj și Rapid / Foto: Sport Pictures

Video CFR Cluj - Rapid 2-2. Spectacol total în Gruia! Ardelenii au avut un gol anulat în prelungiri

19.03.2023, 19:00
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

A fost spectacol total la partida dintre CFR Cluj și Rapid, din prima etapă a play-off-ului Ligii 1, încheiată cu un rezultat de egalitate, scor 2-2.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj (33 de puncte) este la două lungimi în urma celor de la Farul, în timp ce Rapid rămâne pe locul cinci, cu 27 de puncte.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

CFR Cluj - Rapid 2-2. Ardelenii, la două puncte de liderul Farul

Ardelenii au primit penalty după doar trei minute de joc, după o intrare a lui Moldovan asupra lui Janga. Tot Janga a fost cel care a punctat de la 11 metri.

În minutul 11, giuleștenii au restabilit egalitatea, după o centrare foarte bună a lui Onea și o finalizare a lui Kait.

Giuleștenii puteau marca și în minutul 21, când Scuffet a avut două intervenții splendide la șuturile lui Onea și Costache.

Două minute mai târziu, ardelenii au trecut din nou în avantaj, după reușita lui Boateng, iar Junior Morais a fost aproape să restabilească egalitatea pe finalul primei reprize, cu un șut de la distanță.

După pauză, Rapid a egalat, prin Onea, care a expediat un șut superb cu stângul, din interiorul careului.

În minutul 66, giuleștenii au irosit o ocazie imensă de a trece în avantaj, când Costache a trimis mult pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Pe final, Săpunaru a fost aproape să trimită în propria poartă după o deviere greșită, dar Moldovan a reușit să rețină.

Pe final, ardelenii au avut un gol anulat după un ofsaid la Maglica, iar giuleștenii puteau forța victoria, însă Costache și Dugandzic au ratat inexplicabil.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Rapid 2-2

CFR Cluj - Rapid 2-2

Rapid începe acest play-off de pe locul 5, cu un cumul de 26 de puncte, în timp ce campioana României se află pe poziția a doua, la egalitate de puncte cu liderul Farul Constanța.

Cu un succes contra celor de la CFR Cluj, cei de la Rapid pot trece pe locul patru în Liga 1, peste Universitatea Craiova.

Dacă cei de la CFR Cluj au cinci meciuri la rând fără înfrângere în Liga 1, cei de la Rapid nu trec printr-un moment bun și au două înfrângeri la rând în campionat.

În cadrul sezonului regulat, ardelenii s-au impus în tur cu scorul de 1-0, în timp ce la retur au avut câștig de cauză giuleștenii, scor 2-1.

Clasament play-off Liga 1

Clasament play-off / Foto: Digi Sport

Ce a spus Adrian Mutu înaintea meciului cu CFR Cluj

În cadrul conferinței de presă premergătoare partidei, Adrian Mutu a anunțat că micile detalii vor fi cele care vor face diferența în meciul de pe ”Stadionul Dr. Constantin Rădulescu”.

Începem play-off-ul foarte greu, cu o echipă care are prima şansă la titlu, care a dominat campionatul în ultimii cinci ani. Dar avem încredere în forţele noastre şi sperăm să ne facem jocul.

O să fie un meci spectaculos, un meci între două echipe cu jucători cu mare experienţă. Va fi un meci de detalii şi sper ca aceste detalii să fie de partea noastră. Sper să ne luptăm în play-off pentru un loc de cupe europene.

Noi jucăm orice meci la victorie, pentru noi şi pentru ceea ce vrem să obţinem. Începem cel mai greu probabil. Mai greu decât atât nu putea să înceapă play-off-ul. Şi în deplasare. Cred că este cel mai spectaculos şi mai greu play-off. Va fi foarte strâns”, a spus Adrian Mutu.

Etichete: adrian mutu , cfr cluj rapid , clasament liga 1 , play-off liga 1 , prima etapa play-off

După ce a câștigat 1 milion $ la loterie, o femeie s-a gândit să mai joace un bilet și a avut o surpriză neașteptată

O femeie care a câștigat 1 milion de dolari la loterie s-a decis după câteva săptămâni să își mai încerce încă o dată norocul și a mai jucat un bilet. A avut parte de o surpriză de proporții.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

Pensia lui Rică Răducanu: nu s-a ferit să spună suma pe care o încasează lunar

Exclusiv ”A fost scandal, s-au luat la bătaie”. De ce i-a aruncat Iacob ghetele la gunoi lui Rrahmani

Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”

Zeljko Kopic i-a mobilizat pe jucători înainte de meciul cu ”U” Cluj: ”Eu dau tot ce am mai bun pentru Dinamo!”

NE-BU-NI-E! O echipă din liga secundă a marcat în minutul 90+9, a câștigat Cupa și va juca în Europa League

Adrian Mutu, fără milă după ce a fost făcut ”praf” de fostul lui jucător: ”Mi-ar fi rușine! Are probleme, divorțează”

Adrian Mutu, pregătit să semneze un nou contract. Ce condiții a pus ”Briliantul”

PEROZPovești de dragoste ca-n filme. 8 cupluri care au rezistat la Hollywood și secretele relațiilor lor

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Adrian Șut, poate fi primul transfer de milioane pe care Gigi Becali îl face! Clubul de tradiție din Spania vrea să-l cumpere citeşte ştirea pe Prosport.ro

Mihai Mărgineanu a rămas șocat de ce a văzut în Vama Veche: "Bă, voi știți ce mai fac copiii voștri?" citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place