Tiberiu Căpușă și Domagoj Pavicic, în Dinamo - UTA 2-0 / Foto: Sport Pictures

Video Dinamo - UTA 2-0. Victorie uriașă a ”Câinilor”, care au prins ”barajul”. Două goluri, în 4 minute și doi eliminați

12.05.2024, 23:28
  • FOTBAL: Oviedo - Espanyol, duminică, 19:30, DGS 2

• MEDIA: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Dinamo a reușit ceea ce părea aproape imposibil înaintea rundei. ”Câinii” au câștigat meciul cu UTA, scor 2-0, și au prins ”barajul” pentru menținerea / retrogradarea în SuperLiga.

• Dinamo va juca barajul pentru menținerea în SuperLiga cu Csikszereda.

De menționat că UTA a venit la meci fără 9 jucători de bază.

Dinamo - UTA 2-0. Diferența s-a făcut în 4 minute

VIDEO cu rezumatul partidei

Pe o ploaie torențială, dar și susținuți de un public extraordinar, elevii lui Zeljko Kopic au început în forță meciul de pe ”Arcul de Triumf”.

În minutul 7, Abdallah, excelent lansat de De Moura, a scăpat singur cu portarul advres, dar Kucher a ieșit și l-a blocat la fix pe atacantul ”Câinilor”. Presiunea alb-roșiilor a fost uriașă, iar în minutul 14 s-a produs și deschiderea scorului. Abdallah, din plonjon, a marcat cu capul după o centrare impecabilă a lui Amzăr.

Patru minute mai târziu, Răzvan Patriche (38 de ani), ”veteranul” lui Dinamo, a marcat golul al doilea al întâlnirii, cu o reluare din interiorul careului, după o fază plecată din centrarea lui Amzăr din corner.

Acesta a fost și scorul pauzei. În partea a doua, ”Câinii” au schimbat complet registrul tactic, mai ales după multele partide din acest play-out când au pierdut puncte importante pe final sau în minutele de prelungiri. Aproape că atacul nu a mai contat, principala ocupație a dinamoviștilor fiind aceea de a-i bloca pe arădeni.

VIDEO cu golul marcat de Abdallah

VIDEO cu golul marcat de Patriche

Dinamo - UTA 2-0. Ezekiel a fost eliminat

În schimb, impulsionați de Rednic, cei de la UTA, echipa care câștigase deja play-out-ul, au încercat să revină în meci, dar jocul agresiv s-a întors împotriva lor. În minutul 62, Ezekiel a fost eliminat pentru două galbene, astfel că misiunea bucureștenilor a devenit mai facilă din acel moment.

Până la urmă, Dinamo nu a mai gafat pe final, dar ”Câinii” au suferit o pierdere mare pe final. Patriche, fundașul central al bucureștenilor, a fost eliminat pentru al doilea galben, astfel că acesta va lipsi din primul meci de baraj al lui Dinamo.

Finalul a fost tensionat pe banca lui Dinamo. Lui Kopic i s-a făcut rău și a avut nevoie de intervenția staff-ului medical pentru a-și reveni.

Echipele de start

Dinamo: Golubovic - De Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr - Milanovc, Gnahore, Pavicic - A. Bani, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Began, Gregorio, Iglesias, D. Irimia, Ilic, Bordușanu, Neagu, R. Grigore, Al. Irimia, Roșu, Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

UTA: Kucher - Căpușă, Conte, Stolnik, Trif - Micovschi, Mihai, Vulturar - Ezekiel, Luckassen, Omondi
Rezerve: Bocean, Vîlcu, Stalh, David, Pop, Iurasciuc, Tudorie, Joao Pedro, Lopez
Antrenor Mircea Rednic

Stadion ”Arcul de Triumf”
Arbitru Istvan Kovacs (Carei). Asistenți Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui)
Arbitru VAR Rareș Vidican. Asistent VAR Ciprian Danșa (ambii Satu Mare)

Mircea Rednic a lăsat 9 jucători în afara lotului pentru partida Dinamo - UTA Arad

Conform celor de la sportarad.ro, UTA a făcut deplasarea la București fără 9 jucători. Vlad Morar și-a reziliat contractul, Marcelo Freitas a anunțat că va pleca de la Arad, iar ”Puriul” l-a lăsat pe dinafară și pe Ariel Lopez: ”Carp era peste Ariel, sau alți unul-doi, poate m-am lăsat influențat și l-am lăsat să plece”.

Pe lângă aceștia, Mircea Rednic nu se va baza la meciul cu Dinamo nici pe Alexandru Benga, Kemar Lawrence, Diogo Rodrigues, Fabry, Florin Iacob și Raul Stanciu, care se confruntă cu probleme medicale.

”Florin nu mai face deplasarea, nu că ar avea probleme, are ceva, o încărcătură pe cvadriceps, dar am stabilit cu el și cu Kucher acum șase etape, le-am spus clar că vor avea trei și trei. Acum e rândul lui Kucher să apere. Am ales meciurile în funcție de ce am crezut eu că am nevoie, unde Florin e foarte bun la jocul de picior. Acum am ținut cont și că Dinamo e foarte periculoasă la faze fixe, că au talie și am decis să apere Kucher.

S-ar putea să-l debutez și pe Denis (n.r.-Bocean-Lungu, al treilea portar din lot, 21 de ani) dacă scorul îmi permite și dacă nu. Oricum, în afara jurnaliștilor din Arad, prea puțină lume din presa centrală, a remarcat că noi am abordat ultimele partide cu trei jucători sub vârstă titulari.

O să vină și Vâlcu cu noi, un mijlocaș central care mie mi-a plăcut mult și pe care am reușit să-l facem. La un meci cu o asemenea încărcătură nu vreau să am jucători care să găsească alibiuri dacă nu joacă bine sau dacă greșește. Cei care vor pleca mâine la București din punct de vedere al sănătății sunt 100%”, a declarat Mircea Rednic, potrivit aceleiași surse.

Etichete: mircea rednic , zeljko kopic , dinamo baraj , dinamo - uta 2-0

Un nou război catastrofal e aproape să cuprindă Orientul Mijlociu

Conflictul larvar și rivalitatea au fost aproape mereu o caracteristică a relațiilor dintre Israel și vecinul său nordic, Libanul, mai ales de când gruparea pro-iraniană Hezbollah a devenit tot mai influentă la Beirut. De la declanșarea războiului Israel-Hamas în Gaza, de la începutul anului trecut, însă, situația pare că escaladează cu fiecare zi care trece și se îndreaptă tot mai rapid spre o concluzie înfiorătoare pentru o regiune deja consumată de ani de zile de conflicte armate, războaie civile și insurgențe ale fundamentaliștilor.

Exclusiv A negociat "la sânge" cu FCSB și Gigi Becali a spus totul: "E oltean cu tupeu! Cum să îți dau, mă, 150.000?"

Au promovat după 16 ani! ”Atmosferă sud-americană” în cel mai mare oraș din România care nu a avut echipă în Liga 1

Tragedie în fotbal: a făcut meciul carierei cu adversara României, iar la 10 zile distanță a murit!

”Adevărata luptă a rușinii”: imagini reprobabile! Prima dispută din România dintre un bărbat și o femeie, KO după NOUĂ secunde

Ce nebunie! Echipa calificată deja în optimile EURO 2024, după doar un meci? ”Una dintre favoritele clare”

Live Text Polonia - Olanda 1-1, ACUM, pe digisport.ro. Gakpo a restabilit egalitatea!

A fost în top, dar și-a pierdut toată averea la jocurile de noroc! ”Sunați-mă! Voi fi cel mai bun”. Ce datorii are

”Jucătorii plâng”. E de un an la FCSB și a făcut dezvăluiri din interior: ”Nu mai văzusem asta”

Foto Surpriză pentru ”Tricolori”! De cine vor fi susținuți la meciul de debut la EURO 2024

Foto Dinamo, show total în primul amical al verii: ”Câinii Roșii” s-au impus cu 8-0

Exclusiv Reacția lui Zeljko Kopic, după ce Florentin Petre s-a întors la Dinamo și i-a devenit antrenor secund

PEROZ"La naiba! De ce ești tânăr?". Sienna Miller, despre iubirea cu partenerul cu 15 ani mai mic, în care nici ea nu credea

FILM NOWBlonda despre care Kevin Costner spune că e o "frumusețe incontestabilă" și "o mare actriță". Cum i-a întors ea complimentele

Cât valorează marca Fotbal Club Dinamo? Exemplul celor de la Rapid, folosit de rivali: incursiune în actele secrete citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ronaldinho se dezice de Brazilia: "Oameni buni, m-am săturat!" citeşte ştirea pe ziare.com

Șoferii români al căror permis de conducere expiră la 2 ani. De ce a fost micșorată valabilitatea carnetului de șoferi citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Bianca Censori, o nouă apariție controversată. A ieșit la restaurant într-o mantie transparentă. Toate privirile, îndreptate spre ea