Alexandru Mitriță, alături de colegii săi de la Universitatea Craiova / Foto: Sport Pictures

Exclusiv Doi remarcați după Dinamo - Universitatea Craiova: unul ”a făcut diferența”, iar celălalt ”nu e spectaculos, dar nu greșește”

18.07.2023, 00:13
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Universitatea Craiova a început cu dreptul sezonul 2023/2024. Gruparea din Bănie s-a impus în fața celor de la Dinamo, scor 2-0.

În prima repriză, cele două formații s-au întrecut în ratări, iar primul gol al meciului a fost înscris în minutul 54. Andrei Ivan a transformat cu siguranță o lovitură de pedeapsă, acordată în urma unui fault al lui Golubovic asupra lui Mitriță. Câteva minute mai târziu, Ahmed Bani a avut șansa de a restabili egalitatea, tot de la punctul cu var, însă Laurențiu Popescu l-a ghicit și a parat execuția.

În prelungiri, Jovan Markovic a închis tabela din câțiva metri, după o centrare excelentă a lui Alexandru Mitriță.

Florin Prunea: ”Mitriță a făcut diferența. Dacă nu era pe teren, Craiova avea probleme”

Prezent în studioul emisiunii Fotbal Club, fostul internațional Florin Prunea a scos în evidență doi jucători de la Universitatea Craiova: Laurențiu Popescu și Alexandru Mitriță.

Chiar dacă nu pare un portar spectaculos, ce are pe poartă scoate și nu prea greșește. Are niște probleme pe centrări, dar are reflexe excelente. Un băiat serios.

Dacă Mitriță nu era pe teren, Craiova avea probleme. A făcut diferența. E unul dintre cele mai bune transferuri din Liga 1”, a spus Prunea.

Fostul portar a remarcat și un dinamovist: ”Amzăr mi-a plăcut de la Dinamo. Sigur, aici e Liga 1, e alt ritm. E foarte greu să reziști 90 de minute în fața unor fotbaliști ca Mitriță”, a mai transmis Florin Prunea.

VIDEO Rezumat Dinamo - Universitatea Craiova 0-2

Alexandru Mitriță, după Dinamo - Universitatea Craiova 0-2: ”Am început temători”

Am început puțin temători. Am avut o discuție la vestiar, la pauză, s-a văzut o schimbare. Ne bucurăm că am câștigat. Sperăm să intrăm bine, să jucăm în continuare ca în repriza a doua. Meci greu, Dinamo e o echipă foarte bună, dar important e că am scos cele trei puncte.

E start de sezon, venim după un cantonament foarte greu, dar important e că ne-am îndreptat în a doua repriză. Pentru asta muncim zilnic, ne dorim trofeul, dar luăm fiecare meci în parte și vrem să adunăm cât mai multe puncte.

Avem timp să ne cunoaștem mai bine în teren. Mi-au lipsit meciurile astea, fotbalul e frumos cu suporterii în tribune, sunt bucuros că m-am întors. Promisiunea mea e că vom da totul pe teren, nu vreau să mă gândesc departe”, a spus Mitriță la flash-interviu.

Etichete: florin prunea , alexandru mitrita , laurentiu popescu , dinamo universitatea craiova

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de la Eurovision 2024, scrie The Independent.

Foto ”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Video Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare

E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară

Exclusiv Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

Exclusiv ”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu

Exclusiv Primul transfer la FCSB după câștigarea titlului. Cine e fotbalistul și când va semna

Gică Hagi a găsit vinovatul principal pentru care Farul a fost egalată de Universitatea Craiova după ce a condus cu 3-0

”Patronul FCSB te vrea. Unde pleci?”. Louis Munteanu, răspuns pentru interesul lui Gigi Becali, în direct

Costel Gâlcă a explicat cum a reușit Universitatea Craiova să revină de la 0-3 și să egaleze în meciul cu Farul

Exclusiv Florin Prunea a reacționat după ce Dinamo a prins ”barajul” pe ultima sută. ”Sunt convins”

PEROZIrina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Ultrașii radicali din Peluza Sud ’97, derapaj morbid împotriva lui Adrian Mititelu, după ce FC U a retrogradat citeşte ştirea pe Prosport.ro

WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol