FC Botoșani - Rapid, în SuperLiga / Foto: Sport Pictures

Video FC Botoșani - Rapid 0-0. Giuleștenii, ”băgați în ceață” de ”lanterna roșie” din SuperLigă

02.12.2023, 19:00
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și Rapid s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa cu numărul 18 din SuperLigă.

FC Botoșani - Rapid 0-0

Prima repriză a avut ocazii de ambele părți. Funsho a semnat prima mare ratare. La scurt timp, Horațiu Moldovan a avut două parade de senzație: una la ocazia lui David Gabriel, iar alta la ocazia lui Dican. În minutele de prelungiri, Ioniță a semnat o mare ocazie.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

În a doua repriză, rapidiștii au ratat prin Albu, iar moldovenii prin Kablan N'Goma. Finalul meciului a fost unul ”incendiar”. În minutul 81, gazdele au cerut penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Finalul meciului a fost plin de tensiune. În minutul 90, Kevin Soni a marcat, dar golul său a fost anulat, după intervenția sistemului VAR.

S-a terminat 0-0, iar Rapid rămâne pe locul 3 în SuperLigă, cu 31 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani este pe ultimul loc, cu 9 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FC Botoșani continuă momentul critic, iar formația moldoveană este fără victorie în actualul sezon din SuperLiga. În acest moment, trupa condusă de Andrei Patache este ultima în România, cu doar 8 puncte obținute în primele 17 meciuri disputate.

De cealaltă parte, Rapid nu a mai câștigat de două meciuri în campionat, însă continuă să fie pe locul 3 în clasament, cu 30 de puncte. Giuleștenii sunt la 7 puncte distanță de FCSB, liderul SuperLigii.

• În meciul tur, Rapid a remizat cu FC Botoșani, scor 2-2

Cristiano Bergodi: ”Nu va fi o remaniere de lot”

La conferința de presă dinaintea acestei partide, Cristiano Bergodi (59 de ani), antrenorul Rapidului, a dezvăluit cum va aborda formația giuleșteană perioada de transferuri din iarnă. Concret, tehnicianul italian a susținut că are încredere în actualii săi jucători și a dat asigurări că nu vor fi operate schimbări majore la nivelul lotului.

”Încercăm să lucrăm foarte bine la fiecare antrenament. Nu sunt Dumnezeu pe pământ. Transferurile sunt treaba conducerii. Nu e un moment bun să vorbesc despre asta, dar nu va fi o remaniere de lot, eu am încredere în acest lot.

Îmi place acest grup de jucători. Am avut trei jucători accidentați și cei din lot i-au înlocuit!”, a declarat Cristiano Bergodi, în cadrul conferinței de presă.

Etichete: rapid , botosani , superliga

Motivul tulburător pentru care bărbatul dispărut și găsit în viață după 27 de ani, la doar 100 de metri de casa lui, nu a cerut ajutor

Un tânăr care a fost răpit în urmă cu 27 de ani și a fost găsit acum, în viață, în beciul vecinului său, la doar 100 de metri de casă, nu a strigat după ajutor din cauza unui motiv tulburător, scrie presa algeriană.

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Foto A "măcelărit" imnul în fața a 70.000 de oameni și a ajuns să fie batjocorit în întreaga țară: "Retrage-te!"

Ofertă de 1.3 milioane de euro pentru Louis Munteanu! Ce urmează pentru atacant

Exclusiv Mircea Lucescu a reacționat, după ce Corvinul a câștigat Cupa României: ”În primul rând, e mulțumită lui”

Varianta de rezervă: atacantul de 1.000.000€ ar putea reveni la FCSB

Oficial Curățenia continuă! După Joel Matip, Liverpool a decis să renunțe la încă un jucător