Constantin Schumacher a văzut ce se întâmplă la Rapid și a reacționat: ”Toată lumea îl susține pe Șumudică”
FOTBAL:CHINDIA TARGOVISTE-CFR CLUJ, SUPERLIGA (07.08.2022)
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”
FC Botosani FC Botosani
0 - 0
Rapid Rapid
Sb 02.12.2023 17:00

FC Botoșani - Rapid 0-0. Giuleștenii, ”băgați în ceață” de ”lanterna roșie” din SuperLigă

02.12.2023, 19:00

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și Rapid s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa cu numărul 18 din SuperLigă.

FC Botoșani - Rapid 0-0

Prima repriză a avut ocazii de ambele părți. Funsho a semnat prima mare ratare. La scurt timp, Horațiu Moldovan a avut două parade de senzație: una la ocazia lui David Gabriel, iar alta la ocazia lui Dican. În minutele de prelungiri, Ioniță a semnat o mare ocazie.

În a doua repriză, rapidiștii au ratat prin Albu, iar moldovenii prin Kablan N'Goma. Finalul meciului a fost unul ”incendiar”. În minutul 81, gazdele au cerut penalty, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Finalul meciului a fost plin de tensiune. În minutul 90, Kevin Soni a marcat, dar golul său a fost anulat, după intervenția sistemului VAR.

S-a terminat 0-0, iar Rapid rămâne pe locul 3 în SuperLigă, cu 31 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani este pe ultimul loc, cu 9 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FC Botoșani continuă momentul critic, iar formația moldoveană este fără victorie în actualul sezon din SuperLiga. În acest moment, trupa condusă de Andrei Patache este ultima în România, cu doar 8 puncte obținute în primele 17 meciuri disputate.

De cealaltă parte, Rapid nu a mai câștigat de două meciuri în campionat, însă continuă să fie pe locul 3 în clasament, cu 30 de puncte. Giuleștenii sunt la 7 puncte distanță de FCSB, liderul SuperLigii.

• În meciul tur, Rapid a remizat cu FC Botoșani, scor 2-2

Cristiano Bergodi: ”Nu va fi o remaniere de lot”

La conferința de presă dinaintea acestei partide, Cristiano Bergodi (59 de ani), antrenorul Rapidului, a dezvăluit cum va aborda formația giuleșteană perioada de transferuri din iarnă. Concret, tehnicianul italian a susținut că are încredere în actualii săi jucători și a dat asigurări că nu vor fi operate schimbări majore la nivelul lotului.

”Încercăm să lucrăm foarte bine la fiecare antrenament. Nu sunt Dumnezeu pe pământ. Transferurile sunt treaba conducerii. Nu e un moment bun să vorbesc despre asta, dar nu va fi o remaniere de lot, eu am încredere în acest lot.

Îmi place acest grup de jucători. Am avut trei jucători accidentați și cei din lot i-au înlocuit!”, a declarat Cristiano Bergodi, în cadrul conferinței de presă.

Rapid Rapid
  • 90+5
    Info

Final de meci. FC Botoșani - Rapid s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

• 90+3 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Mutombo a fost avertizat.

• 90 fm
    Fază meci Rapid

Kevin Soni a deschis scorul, dar reușita sa a fost anulată.

• 86 s
    Schimbare FC Botosani

Intră Dragu, iese Ilicic.

• 81
    Info

Moldovenii au avut o ocazie uriașă, la capătul căreia au cerut penalty. Arbitrul Moroita a lăsat jocul să continue.