Meciul Hermannstadt - Farul / Foto: Captură Digi Sport

Video Hermannstadt - Farul 0-1. Elevii lui Gică Hagi încep cu dreptul noul sezon al SuperLigii

15.07.2023, 20:38
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Partida Hermannstadt - Farul, din prima etapă a SuperLigii, s-a terminat cu victoria la limită a elevilor lui Gică Hagi (58 de ani), scor 1-0.

Farul lui Gică Hagi este prima echipă care reușește să câștige în prima etapă a noului sezon din SuperLiga.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Hermannstadt - Farul 0-1. Grameni aduce victoria echipei de la Constanța

După ce în startul meciului au cerut o lovitură de la 11 metri la Balaure, cei de la Hermannstadt au semnat ocazii importante în minutele 28, 36 și 45+2 prin Alhassan, Balaure și Neguț.

Replica celor de la Farul a venit prin șuturile lui Dumitrache și Borgnino, din minutele 41 și 45+5.

Partea a doua a meciului a început tot cu cei de la Hermannstadt în ofensivă. Paraschiv și Alhassan au ratat ocazii importante în minutele 46 și 53.

În minutul 57, cei de la Farul au dat lovitura. Dina Grameni a punctat din marginea careului de șase metri, cu un șut simplu la colțul lung.

Replica celor de la Hermannstad a venit prin Biceanu și Iancu, în minutele 63 și 75.

Meciul de la Sibiu s-a încheiat cu ratarea lui Borgnino, din minutul 90, care a fost blocat în ultimul moment de Găman.

Astfel, în urma acestui rezultat, Farul se clasează pe prima poziție a clasamentului din Liga 1, după doar o etapă disputată, în timp ce Hermannstadt este ultima în ierarhie.

VIDEO Rezumat Hermannstadt - Farul 0-1

Știrea inițială

Hermannstadt - Farul | LIVE VIDEO, ACUM, DGS 1. Confruntări directe și statistici

Cele două formații s-au duelat de 11 ori la nivelul primei ligi: de 3 ori s-a impus Hermannstadt, în 4 rânduri a câștigat Farul, iar alte 4 jocuri s-au încheiat la egalitate. În stagiunea precedentă, formația antrenată de Marius Măldărășanu nu a pierdut în fața constănțenilor, 0-0 la Ovidiu și 4-0 pe teren propriu.

Acestea au fost și singurele întâlniri ale lui ”Măldă” cu Farul și Hagi, din postura de antrenor. În schimb, managerul campioanei s-a confruntat de 9 ori cu trupa sibiană. A obținut 4 succese, două remize și a fost învins de 3 ori.

Gică Hagi a câștigat 54,3% din totalul punctelor puse în joc în cariera sa de tehnician și este pe locul doi la acest capitol într-un top al actualilor antrenori din Liga 1 cu peste 30 de meciuri în SuperLigă. Lider este Toni Petrea, cu 58,8%, însă antrenorul lui U Cluj are doar 98 de jocuri în prima ligă, față de cele 309 ale lui Hagi.

Măldărășanu este pe 6 în această ierarhie, cu 48,6%.

Hermannstadt - Farul | LIVE VIDEO, 18:30, DGS 1. Hagi: ”Au rămas 8 jucători acasă”

La conferința de presă organizată înaintea meciului de la Sibiu, Gică Hagi a făcut un anunț important. "Regele" a dezvăluit că a lăsat acasă 8 jucători, asta deoarece principalul său obiectiv este acela să treacă de Sheriff Tiraspol, în preliminariile Champions League.

"Au rămas acasă 8 jucători, cei care aveau nevoie mai mult de odihnă. Artean, Larie și Rivaldinho vin cu noi, completând cu ceilalți băieți care au jucat mai puțin și trebuie să le dăm și lor minute.

Avem o călătorie destul de lungă la Sibiu, iar apoi meciul din deplasare de la Tiraspol, unde trebuie să facem tot posibilul să trecem. Încercăm să fim foarte competitivi pe ambele planuri.

Mentalitatea noastră, așa cum a fost anul trecut, este să încercăm să luăm fiecare meci în parte. Motivație trebuie să fie să încercăm să ne impunem ritmul și intensitatea jocului, să muncim foarte bine și foarte mult.

Numai dacă muncești mult poți ajunge cel mai bun. Trebuie să ai o mentalitate de campion, să crezi în ce faci și să ai curaj”, a declarat Gheorghe Hagi la conferința de presă.

Etichete: etapa 1 liga 1 , etapa 1 superliga , hermannstadt-farul

Tânără ucisă de iubitul drogat, la Sibiu. Prietenul criminalului: „Avea episoade în care disocia sau auzea voci”

Un tânăr de 24 de ani a fost arestat preventiv pentru crima din Sibiu. Acesta și-a recunoscut fapta. Spune că și-a ucis iubita din gelozie, dar și pentru că era beat și drogat în momentul în care a atacat-o. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional! În caz de urgență, victimele violenței domestice pot apela numărul gratuit 0800 500 333.

Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați

Foto "Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk

Aris - PAOK 1-2. Victorie istorică: PAOK a câștigat titlul! Răzvan Lucescu e campionul Greciei!

Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €

Video Gesturile făcute de Răzvan Lucescu, după ce a cucerit titlul cu PAOK și ce scrie presa din Grecia

Echipa lui Boloni a evitat in extremis retrogradarea directă, iar antrenorul a spus totul: ”Nu putem ascunde realitatea”

Răzvan Lucescu a ieșit la atac după ce a câștigat titlul cu PAOK: ”Mi-a fost furat!”

Gigi Becali declanșează ofensiva transferurilor: ”Începem discuțiile. Nu spun ce-i ofer”

"Gata, totul are o limită!" Becali scoate artileria grea: "Ştiţi ce făcea Anamaria prin cantonamente? Se văitau nevestele fotbaliştilor"

Jigniri fără precedent şi ameninţări după ce Gigi Becali a dezvăluit "ce făcea Anamaria Prodan prin cantonamente"

PEROZUn bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”

FILM NOWRegizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"

Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase citeşte ştirea pe Prosport.ro

FOTO Răzvan Lucescu i-a șocat pe greci: cum a sărbătorit câștigarea titlului citeşte ştirea pe ziare.com

Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine