Ianis Hagi saluta publicul la incalzire in meciul de fotbal dintre Romania si Elvetia, din cadrul preliminariilor Campio
”Cum te descurci cu greutatea numelui?”. Răspunsul dat de Ianis Hagi
Captură de ecran 2024-03-17 175942
Gaziantep FK v Kayserispor - Turkish Super Lig
Marius Șumudică, întrebat dacă ar accepta să semneze cu FCSB! Răspunsul a venit pe loc

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

A fost o seară de coșmar pentru Farul lui Gică Hagi în etapa cu numărul 20 din Liga 1. Hermannstadt s-a impus cu 4-0 într-o partidă spectaculoasă, la debutul pe noua arenă.

În ciuda dezastrului suferit, Farul rămâne în continuare pe primul loc în clasament cu un total de 40 de puncte, la patru lungimi în fața campioanei CFR Cluj, în timp ce Hermannstadt este pe ultimul loc de play-off, cu 30 de puncte.

Hermannstadt - Farul Constanța 4-0. Sibienii s-au distrat cu liderul clasamentului

Sibienii au deschis scorul încă din minutul 2, când Balaure a reluat cu capul la o centrare a lui Oroian și l-a învins pe Aioani.

Constănțenii au irosit câteva șanse importante de gol prin Pitu, Torje și Alibec, însă Letica a fost într-o formă bună și le-a refuzat golurile elevilor lui Gică Hagi.

Elevii lui Marius Măldărășanu și-au dublat avantajul în minutul 54. După o fază frumoasă construită de sibieni, Paraschiv a centrat în fața porții, iar Balaure a finalizat din alunecare.

Ghinionul constănțenilor a continuat, iar, în minutul 64, Farul a rămas în zece jucători după ce Mihai Popescu a fost eliminat în urma unei intervenții extrem de dure asupra lui Paraschiv.

Scorul a devenit 3-0 în favoarea lui Hermannstadt după ce Buhăcianu a transformat un penalty obținut de Bejan.

Sibienii au rămas și ei în zece jucători în minutul 73, când Issah a fost eliminat pentru o intrare dură asupra lui Benzar.

Hermannstadt a mai primit un penalty în prelungiri, când Bîrzu l-a faultat în careu pe Petrișor Petrescu. Tot Petrescu a fost cel care l-a învins pe Aioani de la punctul cu var.

Pe final, Buhăcianu a scăpat spre poartă și a reușit să înscrie în poarta constănțenilor, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

VIDEO Rezumatul partidei Hermannstadt - Farul 4-0

Hermannstadt - Farul Constanța 4-0

Sibienii vor susține prima partidă oficială pe noul ”Municipal”. O arenă care a primit ”haine noi” și care va fi sold-out (12.000) în partida contra constănțenilor.

FC Hermannstadt vine după patru runde fără victorie în Liga 1, în care a acumulat doar un singur punct, iar zona de play-off începe să se îndepărteze. Dacă nu va reuși să câștige duelul cu Farul, șansele scad vertiginos.

De partea cealaltă, Farul Constanța vine după 10 runde fără înfrângere, este lider și dorește să-și păstreze distanța de următoarele clasate din ierarhie, CFR Cluj, Rapid sau FCSB.

Primul duel dintre Hermannstadt și Farul, decis de Ianis Hagi

FC Hermannstadt şi Farul s-au mai întâlnit de 10 ori în principala competiţie internă, de două ori au câştigat sibienii, de patru ori s-au impus constănţenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

• Primul joc a avut loc pe 17 septembrie 2018, Viitorul - FC Hermannstadt 1-0, gol înscris de Ianis Hagi din penalty.

De remarcat că dobrogenii sunt fără victorie pe terenul sibienilor, în dreptul lor fiind consemnate doar trei remize în cinci deplasări!

Ultimele trei meciuri directe dintre cele două în Superliga României s-au încheiat fără gol marcat.

Echipele probabile

FC Hermannstadt: Letica - Butean, Antoche, Issah, Opruț - Răuță, Alhassan, Petrescu, Năstăsie, C.Popescu - Paraschiv.
Antrenor: Marius Măldărășanu

Farul: Aioani - Sârbu, Larie, Popescu, Kiki - Artean, Băluță, Grameni - Torje, Alibec, Pitu.

Gol din penalty Hermannstadt

Petrișor Petrescu înscrie de la 11 metri.

• 90+4 p
    Penalty

Bogdan Dumitrache dictează din nou penalty pentru sibieni după ce Petrescu este faultat în careu.

• 90+3 s
    Schimbare Farul

Larie este înlocuit cu Bîrzu.

• 90+11 final
  • 90+10 fm
    Fază meci Hermannstadt

Buhăcianu scapă spre poartă, trece de Aioani și înscrie, însă reușita sa este anulată pe motiv de ofsaid.