Laszlo Balint / Foto: Captură Digi Sport

Laszlo Balint, ”în al 9-lea cer” după ce a câștigat la debut pe banca Petrolului Ploiești: ”O victorie uriașă”

14.04.2024, 00:07
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Petrolul Ploiești a câștigat, în deplasare, scor 2-1, împotriva Universității Cluj, într-un meci din cadrul etapei a 4-a din play-out-ul SuperLigii.

Golurile din această partidă au fost marcate de Ante Roguljic (minutul 55) pentru ardeleni, respectiv Christian Irobiso (minutul 62) și Tommi Jyry (minutul 64) pentru prahoveni.

În urma acestui rezultat, Laszlo Balint (45 de ani) a obținut victoria chiar la debutul său pe banca prahovenilor

Laszlo Balint: ”Este o victorie importantă pentru starea noastră de spirit”

La flash-interviul susținut după partida de pe Cluj Arena, Laszlo Balint i-a felicitat pe elevii săi pentru victoria obținută împotriva celor de la Universitatea Cluj și s-a declarat extrem de mulțumit de faptul că Irobiso și Jyry, doi jucători introduși în repriza a doua, au reușit să întoarcă rezultatul.

”A fost o victorie uriașă. Nu vreau să folosesc cuvinte mari. Este o victorie importantă pentru starea noastră de spirit. Eu mă bucur că băieții care au venit de pe bancă au avut o atitudine foarte bună.

Fiecare jucător este foarte important, indiferent de minutele pe care le joacă. Vreau să-i felicit pe băieți, a fost o victorie obținută pe un teren unde se câștigă greu puncte și, mai ales, se obțin victorii.

Am avut foarte mare încredere în toți jucătorii. Nu mi-a fost ușor să aleg ”primul 11”. Mă bucur că Irobiso și Tommy au reușit să marcheze. Le-am transmis jucătorilor că trebuie să aibă încredere în ei și să-și arate adevăratul potențial”, a spus Laszlo Balint, la flash-interviu.

De asemenea, Laszlo Balint și-a avertizat jucătorii că trebuie să repete această evoluție bună și în partidele următoare din play-out.

”Vreau să rămânem echilibrați, mai avem meciuri de jucat. Vreau să ne uităm doar în sus de acum. Băieții vor avea puțin liber, o să savurăm această victorie.

Trebuie să fim la fel de motivați și în partida următoare. Sper să avem mai multă claritate. Vreau să păstrăm aceeași linie și să-i bucurăm pe suporteri. Le mulțumim că ne-au sprijinit în acest meci dificil”, a mai spus Balint.

În urma acestui rezultat, ”U” Cluj se află pe locul al 10-lea în SuperLigă (26 de puncte), în timp ce Petrolul Ploiești ocupă poziția a 11-a (25 de puncte).

În etapa următoare, Petrolul Ploiești o va întâlni, pe teren propriu, pe UTA Arad.

Clasamentul play-out-ului SuperLigii

Clasamentul play-out-ului SuperLigii / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat ”U” Cluj - Petrolul Ploiești, scor 1-2

Etichete: universitatea cluj , petrolul ploiesti , laszlo balint

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Atenție, Gigi Becali! Cum poate rămâne FCSB fără antrenor: ”E visul lui!”

Numărul uriaș de bilete vândute de Dinamo pentru barajul cu Csikszereda, în mai puțin de 48 de ore

Cum poate arăta noul contract al lui Thomas Tuchel la Bayern

Wayne Rooney cere ”curățenie” la Manchester United

Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă

Oficial În plin sezon, o echipă din SuperLigă a făcut primul transfer

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Anna Lesko, criticată după ce s-a pozat într-o rochie cu un decolteu amplu și o crăpătură adâncă: „Mereu goală, ce apariție e asta?”