Cosmin Matei a marcat pentru Sepsi / Foto: Captură Digi Sport.

Video Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Argeș 4-0, în etapa a 2-a a Superligii. Festival de goluri în Covasna

24.07.2022, 14:00
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

OSK Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC Argeș, scor 4-0, într-o partidă contând pentru etapa a 2-a a Superligii, ediția 2022/2023.

Sepsi, victorie lejeră cu FC Argeș, înaintea returului din Conference League

Sepsi Sfântu Gheorghe nu a avut nicio emoție în partida de pe teren propriu cu FC Argeș. Elevii lui Cristiano Bergodi s-au impus fără drept de apel împotriva trupei antrenate de Andrei Prepeliță.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Reușitele partidei de la Sfântu Gheorghe au fost semnate de Cosmin Matei, în minutul 48, Bogdan Mitrea în minutul 60, Marius Ștefănescu, în minutul 63, respectiv Cătălin Golofca, în minutul 80.

Meciul, care s-a disputat fără asistența sistemului VAR, a avut parte și de faze controversate. La golurile înscrise de Sepsi în minutele 48 și 80, oaspeții nu au fost de acord cu deciziile arbitrului.

În urma succesului din etapa a doua a Superligii, Sepsi a ajuns la patru puncte acumulate în clasament, unde a urcat temporar pe locul trei. FC Argeș a rămas cu trei puncte în clasament și se află pe locul șapte.

Pentru Sepsi urmează ca joi să dispute meciul retur cu Olimpija Ljubljana, din turul doi preliminar al Conference League. În retur, covăsnenii s-au impus cu scorul de 3-1.

VIDEO Rezumat Sepsi - FC Argeș 4-0

Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Argeș 4-0, în etapa a 2-a a Superligii

Programarea meciului dintre Sepsi și FC Argeș de la ora 12:00, în contextul în care se anunță caniculă, i-a înfuriat pe conducătorii celor două formații. Liga Profesionistă a fost obligată să comaseze patru meciuri, duminică, iar Sepsi - FC Argeș a tras ”bățul scurt”.

Mai degrabă, ”bățul extrem de scurt”, deoarece aceasta este singura partidă care nu beneficiază de asistență VAR, duminică.

Deoarece există doar trei mașini VAR ce asigură video-arbitrajul în România și astăzi se dispută patru partide, Liga a decis să ”sacrifice” duelul dintre Sepsi și FC Argeș.

Cele două formații s-au mai întâlnite de 4 ori în Liga 1: o victorie Sepsi, două remize și o victorie FC Argeș.

• 03.10.2020: Sepsi (Grozavu) - FC Argeş (I. Badea) 1-0 (I. Fulop 57 penalty) [Ionuţ Badea a fost demis după acest meci]
  • 16.02.2021: FC Argeş (Prepeliţă) - Sepsi (Grozavu) 1-1 (Cr. Dumitru 59 / Bouhenna 22) [Ultimul gol înscris de Bouhenna pentru Sepsi]
  • 15.08.2021: Sepsi (Grozavu) - FC Argeş (Prepeliţă) 0-2 (Cr. Dumitru 35, Turda 62)
  • 15.12.2021: FC Argeş (Prepeliţă) - Sepsi (Bergodi) 1-1 (I. Şerban 2 / Damaşcan 77)

Echipele probabile

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Păun, Aganovic - Bărbuț, Matei, Ștefănescu - Tudorie.
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Argeș: Greab - Tofan, M.Constantin, Cestor, Latovlevici - Meza Colli, Njike - Jakolis, Calcan, Ișfan - Betrand.
Antrenor: Andrei Prepeliță

Etichete: etapa 2 , superliga , sepsi fc arges

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a lungul vieții, a calculat câți bani a pierdut și vrea astfel să contribuie la creșterea gradului de conștientizare asupra pericolului pe care îl reprezintă dependența față de jocurile de noroc.

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB

”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra

Video Scene reprobabile în Giulești! Paul Iacob a sărit la bătaie cu un suporter

Ce concluzii au tras Andrei Ivan și Nicușor Bancu, după victoria cu Rapid din Giulești

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 7-a: FCSB, campioană! Universitatea Craiova și CFR Cluj, pe podium

Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off

Marius Măldărășanu, întrebat direct: ”Sunteți pregătit s-o antrenați pe Rapid?”

PEROZAre 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu” citeşte ştirea pe ziare.com

O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă