Zeljiko Kopic / Foto: Profimedia

Zeljko Kopic, după ce Dinamo a fost egalată în minutul 90+13 de Petrolul Ploiești: ”Am avut această problemă”

01.04.2024, 23:23
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Partida dintre Dinamo și Petrolul s-a încheiat într-o remiză, scor 1-1, în etapa a doua a play-out-ului SuperLigii.

Dinamo a dat lovitura prin Gabriel Moura în minutul 39, ”Câinii” au intrat cu avantaj la cabine, deși ”Lupii galbeni” începuseră mai bine partida.

Meciul se îndrepta către o remiză, dar în minutul 90+3, Amzăr a pus ambele brațe pe Musi în careul propriu. După 9 minute de analiză în camera VAR, arbitrul a dictat o lovitură de pedeapsă pentru Petrolul, transformată de Grozav.

Zeljko Kopic nu a vrut să comenteze decizia arbitrului de a dicta penalty în minutul 90+12

Prezent la flash-interviu, antrenorul Zeljko Kopic a analizat partida contra celor de la Petrolul. Croatul consideră că Dinamo putea gestiona mai bine finalul de meci, iar absența fanilor a contat foarte mult în desfășurarea partidei și gestionarea momentelor cheie.

Kopic nu a vrut să comenteze decizia arbitrului de a dicta penalty în prelungirile partidei.

”În prima repriză am jucat bine, am controlat și nu le-am dat prea multe șanse. Planul din a doua repriză a fost să menținem același ritm și să punem presiune. Ei au început să câștige dueluri, le-am dat faulturi ușoare, iar apoi am făcut această greșeală și au primit penalty.

Eu nu vorbesc niciodată despre deciziile de arbitraj. Bineînțeles că sunt dezamăgit, e greu când iei gol în finalul meciului și pierzi puncte. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj pentru că nimic nu se va schimba. Asta este.

Nu am reacționat foarte bine la mingile lungi jucate de ei, iar ei au venit peste noi. Ideea a fost să ținem de minge, să folosim spațiile din spatele apărării lor, dar nu am reușit să facem acest lucru. Am avut această problemă și în meciurile trecute, așa că vedem cum putem să rezolvăm.

Planul cu Dennis Politic a fost să joace 60 de minute, deoarece venea după accidentare. Îmi pare rău și pentru copiii prezenți la meci, deoarece au creat o atmosferă frumoasă.

Nu e la fel să joci fără fani, îți dau acea energie extra de care ai nevoie. În unele meciuri, când a fost greu, fanii ne-au dat energie și am reușit să mergem până la capăt”, a declarat Kopic la finalul partidei.

În urma acestui rezultat, Dinamo a rămas pe locul 15, cu 16 puncte. De partea cealaltă, Petrolul e pe 11, cu 22 de puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei Dinamo - Petrolul Ploiești 1-1

Etichete: dinamo , petrolul ploiesti , zeljko kopic

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași din București, a încercat să apere două fete, fiicele iubitei lui, care îl însoțeau.

Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Foto Corvinul a plecat imediat de la Sibiu, după câștigarea Cupei României: a urmat fiesta la Hunedoara

Îngrijorarea americanilor, după ce Simona Halep a abandonat la Trophee Clarins

Carlo Ancelotti a dezvăluit la ce se gândește după ce Real Madrid a învins-o cu 5-0 pe Alaves

Video 76 de ani de Dinamo! Elisabeta Lipă, Ionuț Lupescu și alți mari sportivi au sărbătorit: ”Cel mai titrat club din România”

După Tudor Băluță, Dinamo mai vrea un campion al României

PEROZKim Kardashian, cu părul blond și îmbrăcată într-o rochie mulată, un look în stilul Pamela Anderson, anii '90: „Babewatch”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Prima reacție milionarului Dorin Mateiu, bărbatul de 57 de ani care s-ar iubi cu Simona Halep! Ce zice de relație citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate