Ionut Neagu, gol de generic marcat pentru Oțelul / Foto: captură Digi Sport

Video Triplu campion al României, autor al unui gol de generic marcat de la 30 de metri direct în vinclu

01.11.2022, 21:29
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Oțelul a remizat marți, 1 noiembrie 2022, cu Gloria Buzău, scor 1-1, în etapa 12 din Liga 2, dar golul gazdelor va intra în topul celor mai frumoase reușite.

Ionuț Neagu (33 de ani), campion al României cu echipa care era antrenată și atunci, 2010-2011, de Dorinel Munteanu, a trimis o ”torpilă” de la 30 de metri, pe colțul scurt, direct în vinclu.

Reușita fotbalistului gălățean, din minutul 45+2, și-a depus rapid candidatura la cel mai frumos gol al lunii din România, dar poate intra lejer și într-o ierarhie a anului.

După perioada de la Galați, Neagu a ajuns și la FCSB și și-a mai trecut în cont alte trofee care i-au îmbogățit CV-ul.

În 2013, FCSB plătea 650.000 de euro pentru Ionuţ Neagu, fotbalist care, pe lângă sarcinile defensive, executa excelent lovituri libere. Faptul că a avut o concurenţă serioasă în Ghencea nu i-a priit, Bourceanu şi Pintilii ţinându-l mai mereu pe tuşă.

Însă, Neagu și-a trecut în cont un al doilea titlu de campion cu FCSB la finalul sezonului 2013-2014, cu Laurențiu Reghecampf antrenor, după care în sezonul 2014-2015, în ”era Gâlcă”, și-a mai trecut în palmares al treilea titlu din Liga 1, plus Cupa României și Cupa Ligii.

În 2016, FCSB ”l-a pus pe liber”, deși acesta mai avea contract încă un an cu echipa lui Gigi Becali.

VIDEO cu golul marcat de Ionuț Neagu, în Oțelul - Gloria 1-1

Oțelul Galați - Gloria Buzău 1-1. Egal echitabil, cu două goluri superbe

Cele două formații și-au împărțit punctele, la capătul unui meci cu două goluri superbe.

Oaspeții au început mai bine confruntarea și au dominat teritorial. Insistența lor a dat roade și în minutul 37, Pablo Gaitan a avut o combinație excelentă cu Alexandru Boiciuc, iar argentinianul a marcat cu un șut superb, la colțul lung.

Gazdele s-au aruncat în atac și au reușit egalarea în prelungirile primei părți. Mai întâi, Yabre a ratat o șansă bună, după care Ionuț Neagu a prins un șut fantastic, de la mare distanță, cu care nu i-a dat nicio șansă portarului Relu Stoian.

Repriza a doua a adus un joc fragmentat, în care ocaziile mari au lipsit. Oaspeții au mai avut emoții, după ce Ariel Lopez a fost eliminat, dar în cele din urmă scorul a rămas cel de la pauză, Oțelul Galați - Gloria Buzău 1-1.

Etichete: otelul , laurentiu reghecampf , gloria buzau , costel galca , ionut neagu , neagu otelul galati

După ce a câștigat 1 milion $ la loterie, o femeie s-a gândit să mai joace un bilet și a avut o surpriză neașteptată

O femeie care a câștigat 1 milion de dolari la loterie s-a decis după câteva săptămâni să își mai încerce încă o dată norocul și a mai jucat un bilet. A avut parte de o surpriză de proporții.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

Răsturnare de situație! Decizia luată de Real Madrid în cazul lui Luka Modric

Exclusiv ”A fost scandal, s-au luat la bătaie”. De ce i-a aruncat Iacob ghetele la gunoi lui Rrahmani

Motivul pentru care Dan Petrescu a revenit la CFR Cluj: ”Aș fi vrut o pauză mai lungă”

Zeljko Kopic i-a mobilizat pe jucători înainte de meciul cu ”U” Cluj: ”Eu dau tot ce am mai bun pentru Dinamo!”

NE-BU-NI-E! O echipă din liga secundă a marcat în minutul 90+9, a câștigat Cupa și va juca în Europa League

Exclusiv Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă și a spus cu cine a discutat înainte de a-l numi la Craiova

Exclusiv ”Și-a achitat Reghecampf datoria de 300.000 de euro?”. Rotaru a spus câți bani a recuperat

PEROZPovești de dragoste ca-n filme. 8 cupluri care au rezistat la Hollywood și secretele relațiilor lor

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Adrian Șut, poate fi primul transfer de milioane pe care Gigi Becali îl face! Clubul de tradiție din Spania vrea să-l cumpere citeşte ştirea pe Prosport.ro

Mihai Mărgineanu a rămas șocat de ce a văzut în Vama Veche: "Bă, voi știți ce mai fac copiii voștri?" citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place