Mircea Lucescu / Foto: Profimedia

Polonezii l-au sunat pe Mircea Lucescu și l-au întrebat de Edi Iordănescu! Cum l-a numit pe loc

articol scris de Digi Sport
19.06.2025, 17:44
  • Baraj SuperLiga: Chindia - Farul, sâmbătă, 17:30, DGS 1

  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Edi Iordănescu (46 de ani) a semnat cu Legia Varșovia, după o pauză de aproximativ un an. 

Fostul selecționer al României preia echipa poloneză într-un moment dificil, după un loc dezamăgitor ocupat sezonul trecut, cinci. Pentru a-și face o idee mai clară despre el, polonezii au decis să apeleze la succesorul său pe banca naționalei, Mircea Lucescu. 

Mircea Lucescu, doar cuvinte mari despre Edi Iordănescu: "Un antrenor bun"

După ce trecerea lui Iordănescu la fosta campioană a Poloniei a fost oficializată, cei de la Goal Polonia l-au contactat pe "Il Luce", iar selecționerul n-a ezitat deloc să dea un verdict pozitiv despre predecesorul său. 

"E un antrenor bun. Nu pot să spun decât un singur lucru: Legia a făcut alegerea corectă. Îi respect munca, în special cea de la echipa națională. Să te califici la EURO și apoi să treci de grupe nu e deloc ceva ușor.

Iordănescu a organizat echipa foarte bine, a reușit să îi pună în valoare calitățile, iar de acolo și succesul. Primul meci, 3-0 cu Ucraina, va fi amintit multă vreme. Apoi a lăsat echipa, a căzut în mâinile mele, iar eu încerc acum să îi continui munca.

Îi țin pumnii strânși. Știe că are multă presiune și că trebuie să ia titlul, dar e obișnuit cu presiunea. Nu cred că va fi o problemă pentru el. Îl știu de mult, mi-a fost și jucător, la Rapid.

Are un caracter frumos. Nu e conflictual, nu e tipul dictatorial. Cred că va reuși să stabilească o relație cu jucătorii Legiei. De obicei, se face plăcut printre ei. E un antrenor tânăr, modern. O spun din nou: e un antrenor bun. Are șanse mari să reușească", a declarat Lucescu. 

Debut "de foc" în Europa pentru Edi Iordănescu 

Deși a încheiat doar pe locul 5 în Polonia, Legia a câștigat Cupa și va lua startul în turul 1 preliminar din Europa League, împotriva unui adversar dificil. 

Debutul este pe 10 iulie, cu Aktobe, iar doar trei zile mai târziu se joacă Supercupa Poloniei, cu Lech Poznan, urmată, patru zile mai târziu, de returul din Kazahstan.

Etichete: mircea lucescu , edi iordanescu , legia varsovia


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții

Două grupuri de români şi ucraineni, aceştia din urmă veniţi pentru concertul de la Bucureşti al cântăreţului bielorus Max Korzh, s-au luat la bătaie în Centrul Vechi al Capitalei, unul dintre ucraineni fiind rănit şi având nevoie de îngrijiri medicale. Acesta a fost transportat la Spitalul Universitar, iar ceilalţi scandalagii sunt audiaţi la Secţia 27 Poliţie. Conflictul a fost sesizat poliţiştilor vineri dimineaţă, în jurul orei 3:00, de către jandarmii bucureşteni, care au reuşit să-l aplaneze, prevenind astfel amplificarea violenţelor. Potrivit unor surse judicire, românii sunt membri ai grupului de motociclişti Gremium. 

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

Lovitură de proporții: Răzvan Lucescu a ales între PAOK și Beșiktaș!

Diana Buzoianu a auzit ce a spus Florin Prunea despre ea și a răbufnit: ”M-a șocat! E absolut halucinant”

Exclusiv A spus-o clar înainte de barajul FCSB-ului: ”Dacă va câștiga Botoșani, îmi dau demisia!”

Exclusiv Radu Naum a spus doar două cuvinte după ce a auzit ce ar face Gigi Becali dacă ar fi președintele României

Mario Iorgulescu a rupt tăcerea: singurele cuvinte rostite, după ce a fost condamnat definitiv la închisoare

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

News Alert Fără precedent! Daniel Pancu și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj: "Mai bine merg în pădure"

Lovitură de proporții: Real Madrid a decis să îl transfere pe "rebelul" de 90.000.000 de euro!

Exclusiv Nicolae Dică: "Nu a mai făcut nimeni în România așa ceva!"

Oficial OUT! Și-au dat afară antrenorul, după ce au pierdut barajul pentru Europa

Citeşte şi

Foto Gestul total neașteptat al lui Răzvan Lucescu. ”Ne-a impresionat profund”

Ce lovitură: Edi Iordănescu, aproape de revenirea în SuperLigă!

PEROZSalma Hayek, superbă la Cannes, în rochie cu pene. Și-a afișat fără rețineri firele albe din păr și s-a sărutat pasional cu soțul

FILM NOWPrima imagine din „The Resurrection of the Christ”. Mel Gibson: E mai mult decât un film, este misiunea mea de mai bine de 20 de ani

Salariul imens cu care este atras fotbalistul înainte de FCSB – FC Botoșani: va semna cu o singură condiție citeşte ştirea pe Prosport.ro

S-a aflat cine vrea să-l detroneze pe Florentino Perez de la Real Madrid citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Antonia și Alex Velea se pregătesc de nuntă după 13 ani de relație: „Facem lista de invitați”

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Antonia și Alex Velea se pregătesc de nuntă după 13 ani de relație: „Facem lista de invitați”

Digi World

Cât de des ar trebui, de fapt, să îți speli pijamaua. Dacă ai piele sensibilă sau probleme dermatologice, situația se schimbă

Digi Animal World

Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale