Logo-ul din Premier League / Foto: Profimedia

Video Arsenal - West Ham 0-2. Brighton, victorie clară cu Tottenham

29.12.2023, 00:10
  • Finala Champions League: Dortmund - Real Madrid, sâmbătă, 22:00, DGS 1

• Minifotbal: Romania - Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Joi, 28 decembrie, s-au disputat două meciuri foarte interesante din Premier League

În primul meci al serii, Brighton s-a impus cu scorul de 4-2 în fața celor de la Tottenham. Brighton a deschis scorul în minutul 11 prin Hinshelwood, iar în minutul 23, Joao Pedro a dublat avantajul ”Pescărușilor”.

Estupinian a dus scorul la 3-0 după pauză, iar Joao Pedro a făcut ”dubla” în minutul 75 tot din lovitură de la 11 metri. Pe final, Spurs a redus din diferență prin Veliz, însă cel care a stabilit scorul final a fost Ben Davies în minutul 86.

VIDEO Rezumatul partidei Brighton - Tottenham 4-2

În cel de-al doilea meci al serii, Arsenal a pierdut pe teren propriu în fața celor de la West Ham United, scor 0-2. ”Ciocănarii” au deschis scorul în minutul 13 prin Soucek. Saka a fost aproape să restabilească egalitatea în minutul 30, iar pe finalul primei reprize ”Tunarii” au nimerit bara laterală prin același Saka.

După pauză, West Ham și-a dublat avantajul după reușita lui Mavropanos. Pe final, West Ham a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, însă Benrahma nu a reușit să îl învingă pe Raya.

VIDEO Rezumatul partidei Arsenal - West Ham 0-2

Brighton - Tottenham 4-2

Min. 90+9: Fluier final. Brighton - Tottenham s-a terminat 4-2.

Min. 86: GOOOL Tottenham! Ben Davies a punctat și el.

Min. 81: GOOOL Tottenham! Veliz a redus din diferență.

Min. 75: GOOOL Brighton! Joao Pedro a marcat din nou, tot din lovitură de la 11 metri.

Min. 63: GOOOL Brighton! Estupinian a dus scorul la 3-0.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+4: Pauză în Brighton - Tottenham, scor 2-0.

Min. 23: GOOOL Brighton! Joao Pedro a dus scorul la 2-0, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Min. 11: GOOOL! Hinshelwood l-a învins pe Vicario.

Arsenal - West Ham 0-2

Min. 90+6: Penalty ratat! Benrahma nu reușește să înscrie de la 11 metri!

Min. 90+5: Penalty pentru West Ham! Rice faultează în careu, iar centralul dictează penalty.

Min. 55. GOOOL West Ham! Mavropanos a majorat avantajul oaspeților.

Min. 45+4: Pauză pe Emirates.

Min. 42: Ce ocazie! Saka a lovit bara!

Min. 37: Martinelli a ratat și el o ocazie uriașă.

Min. 30: Ocazie Arsenal! Saka a ratat o șansă uriașă de a egala.

Min. 13: GOOOL West Ham! Soucek a deschis scorul pe ”Emirates”.

• Arsenal: Raya - Zinchenko, Gabriel, Saliba, White - Trossard, Rice, Odegaard - Martinelli, Jesus, Saka
  • West Ham: Areola - Emerson, Ogbonna, Mavropanos, Coufal - Soucek, Alvarez, Paqueta - Ward-Prowse, Kudus, Bowen

Înaintea acestui duel, care va avea loc pe Amex Stadium, cele două echipe vin după rezultate diferite înregistrate în ultima vreme în campionat. Astfel, dacă Brighton nu a obținut nicio victorie în ultimele 3 etape din Premier League (remiză cu Burnley, scor 1-1, pe teren propriu / înfrângere cu Arsenal, scor 0-2, în deplasare / egal cu Crystal Palace, scor 1-1, în deplasare), Tottenham a obținut 3 succese în ultimele 3 meciuri din campionat (4-1 cu Newcastle, pe teren propriu / 2-0 cu Nottingham Forest, în deplasare / 2-1 cu Everton, pe teren propriu).

În prezent, Tottenham se află pe locul al 5-lea în clasamentul din Premier League, cu 36 de puncte acumulate după 18 runde. De partea cealaltă, Brighton ocupă poziția a 9-a a ierarhiei, cu 27 de puncte obținute după 18 meciuri.

Între cele două echipe ”s-au consumat” până acum 16 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt categoric în favoarea londonezilor: 12 victorii Tottenham, o remiză, 3 victorii Brighton.

În sezonul precedent, Tottenham s-a impus în ambele dueluri cu Brighton din campionat (tur: 1-0, în deplasare / retur: 2-1, pe teren propriu).

Înaintea acestui duel, care va avea loc pe Emirates Stadium, West Ham se află într-o formă mai bună decât Arsenal în campionat. Astfel, în timp ce ”Ciocănarii” au obținut 3 victorii (cu Tottenham, scor 2-1, în deplasare / cu Wolves, scor 3-0, pe teren propriu / cu Manchester United, scor 2-0, pe teren propriu) și o singură înfrângere (cu Fulham, scor 0-5, în deplasare), ”Tunarii” au înregistrat două succese (cu Luton, scor 4-3, în deplasare / cu Brighton, scor 2-0, pe teren propriu), o remiză (cu Liverpool, scor 1-1, în deplasare) și o înfrângere (cu Aston Villa, scor 0-1, în deplasare) în ultimele 4 runde din Premier League.

În acest sezon, la începutul lunii ianuarie, cele două formații s-au întâlnit în optimile Cupei Ligii Angliei, iarWest Ham s-a impus în fața ”Tunarilor”, pe teren propriu, cu scorul de 3-1

În prezent, Arsenal se află pe locul al doilea în clasamentul din Premier League, cu 40 de puncte acumulate după 18 runde. De partea cealaltă, West Ham ocupă poziția a 7-a a ierarhiei, cu 30 de puncte obținute după 18 meciuri. În actuala ediție de campionat, Arsenal este neînvinsă în fața propriilor fani.

Între cele două echipe ”s-au consumat” până acum 57 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt în favoarea ”Tunarilor”: 37 de victorii Arsenal, 11 remize, 9 victorii Brighton.

În sezonul precedent de campionat, West Ham nu a obținut nicio victorie în fața lui Arsenal. Astfel, în tur, ”Ciocănarii” au cedat, pe Emirates Stadium, în fața lui Arsenal, scor 1-3, iar, în retur, cele două formații au remizat, pe London Stadium, scor 2-2.

Etichete: premier league , tottenham , arsenal , west ham , brighton

Un cuplu de pensionari a vândut tot și a plecat într-o croazieră în jurul lumii. A constatat că e mai ieftin pe apă decât pe uscat

Un cuplu de pensionari a vândut tot pentru a porni într-o călătorie în jurul lumii cu o navă de croazieră. Grace și Jerry au făcut calculele și au constatat că nu e mai scump să trăiești pe o navă decât dacă ar fi continuat să locuiască pe uscat.

Câți bani au încasat cele două femei lovite cu pumnii și picioarele de un bărbat, în ”lupta rușinii” de la București

"Vi se pare normal ca un bărbat să lovească femeile cu pumnii?" Prima reacție, după scenele greu de privit de la București

Ce scrie presa străină despre imaginile greu de privit surprinse în Sala Polivalentă din București

Neașteptat! FOTO Cum arată cele două femei după ce au încasat zeci de pumni de la un bărbat în Capitală: ”A lovit cu ură”

Oficial 10.000.000 € pentru atacantul dorit de FCSB! Cel mai scump transfer din istoria clubului

Foto Îi recunoști? Ei vor reprezenta naționala României la EURO 2024

Adversar de calibru pentru Răzvan Lucescu! Antrenorul e în tratative cu Panathinaikos

”Preferata inimii mele”. Edi Iordănescu a numit echipele favorite să câștige EURO 2024

A jucat la Barcelona, dar o va susține pe Real Madrid ”pentru prima oară” în finala Champions League

Lovitură pentru Liverpool! PSG e gata să-l transfere pe unul dintre starurile ”Cormoranilor”