Brighton - Liverpool / Foto: Profimedia

Video Brighton - Liverpool 2-2. ”Cormoranii” au condus, dar pleacă doar cu un punct

08.10.2023, 17:53
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Partida dintre Brighton și Liverpool s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a opta din Premier League

Liverpool este a treia clasată în ierarhia din Premier League, cu 17 puncte, în timp ce Brighton ocupă a cincea poziție, cu 16 puncte.

Brighton - Liverpool 2-2. Partidă spectaculoasă în Premier League

”Pescărușii” au deschis scorul în minutul 20, prin Adingra, care a profitat de o greșeală a lui Mac Allister și l-a învins pe Alisson cu un șut din afara careului.

Salah a restabilit egalitatea în minutul 40, după o fază frumoasă construită de ”Cormorani” în careul advers.

Formația pregătită de Jurgen Klopp a beneficiat de o lovitură de pedeapsă în minutul 43, după un fault în careu comis asupra lui Szoboszlai. Cel care a mers la punctul cu var a fost tot Salah, care l-a învins pe Verbruggen pentru a doua oară.

Diferența de scor putea fi majorată în minutul 54, dar Gravenberch a nimerit bara transversală.

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 78, când, la un corner executat la poarta lui Alisson, Dunk a trimis simplu, cu latul, și l-a învins pe goalkeeper-ul brazilian.

Brighton - Liverpool 2-2

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 78: Goool Brighton! Dunk profită de o gafă a defensivei lui Liverpool și înscrie simplu din fața porții, după un corner executat la poarta lui Alisson.

Min. 54: Ocazie Liverpool! Szoboszlai pătrunde în careu și centrează în lateral, dar Gravenberch trimite în bara transversală.

Min. 45+1: Goool Liverpool! Salah face ”dubla” de la punctul cu var.

Min. 43: Penalty pentru Liverpool! Szoboszlai este faultat în careu, iar centralul dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 40: Goool Liverpool! Nunez îi pasează lui Elliot în careu, acesta lasă balonul pentru Salah, care șutează și restabilește egalitatea.

Min. 20: Goool Brighton! Adingra profită de o greșeală a lui Mac Allister, șutează de la distanță și îl învinge pe Alisson.

Min. 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• Brighton: Verbruggen - Veltman, Igor, Dunk, Gross - March, Baleba - Adingra, Joao Pedro, Mitoma - Ferguson

Rezerve: Steele, Van Hecke - Dahoud, Fati, Gilmour, Hinshelwood, Lallana, Webster, Welbech

• Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Szoboszlai, Mac Allister, Elliot - Salah, Nunez, Diaz

Rezerve: Adrian - Chambers, Doak, Endo, Gomez, Gravenberch, Konate, Quansah, Tsimikas

Formația lui Roberto de Zerbi a fost învinsă în etapa trecută de Aston Villa, scor 1-6. Brighton nu a mai primit atât de multe goluri într-un meci din Premier League în istoria clubului. Echipa se află pe locul 6 în campionat, cu 15 puncte acumulate după 7 meciuri. Brighton are una dintre cele mai bune defensive din Anglia, cu 19 goluri marcate în acest start de sezon.

Liverpool face deplasarea la Brighton după ”nebunia” cu Tottenham

Liverpool vine la Brighton tot după o înfrângere în Premier League. Elevii lui Jurgen Klopp au fost învinși în etapa precedentă de Tottenham, scor 1-2. Meciul a fost marcat de eroarea de arbitraj din minutul 34, când golul perfect valabil marcat de Luis Diaz a fost anulat pentru ofsaid din cauza unei neînțelegeri între arbitrul VAR și central.

”Cormoranii” se află pe locul 4 în competiția internă, cu 16 puncte acumulate. Liverpool a înregistrat cinci victorii, un egal și o înfrângere în acest start de sezon. În același timp, formația lui Roberto de Zerbi a câștigat tot cinci meciuri și a pierdut două.

Brighton s-a impus în ultimele două meciuri contra lui Liverpool

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a fost în Cupa Angliei. Brighton s-a impus cu scorul de 2-1. De asemenea, elevii lui De Zerbi au câștigat și ultimul meci din campionat, care s-a disputat tot pe teren propriu, scor 3-0.

Ambele echipe au jucat în această săptămână în competițiile europene. Brighton a terminat la egalitate meciul din grupele Europa League, cu Marseille, scor 2-2. Liverpool s-a impus în fața celor de la Royale Union SG, scor 2-0, tot în Europa League.

Etichete: liverpool , premier league , brighton , brighton - liverpool

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Exclusiv Surpriză! Jucătorul de la FCSB văzut în lotul României la EURO 2024

Video Exclusiv Helmut Duckadam a aflat ce antrenor aduce Rapidul și a făcut gluma serii

Allegri, OUT! Juventus și-a ales viitorul antrenor

45.000.000€ pentru "Messi al Turciei"! Real Madrid s-a decis pe loc

Wayne Rooney cere ”curățenie” la Manchester United

Exclusiv L-a văzut pe Radu Drăgușin cum a jucat cu Man. City și a reacționat: ”Nu e nici Romero, nici Van de Ven”

PEROZO femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram