Enzo Fernandez, la meciul Chelsea - Fulham / Foto: Profimedia

Video Chelsea - Fulham 0-0. ”Cel mai scump jucător din Premier League” nu i-a ajutat pe londonezi să obțină victoria

03.02.2023, 23:52
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre Chelsea și Fulham desfășurată pe Stamford Bridge s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a 22-a din Premier League.

Chelsea este într-o situație delicată în clasamentul din Premier League. Londonezii sunt pe locul nouă, cu 30 de puncte, în timp ce Fulham ocupă poziția a șasea cu 32 de puncte.

Chelsea - Fulham 0-0. Enzo Fernandez a debutat pe Stamford Bridge

Oaspeții au ratat o șansă periculoasă în minutul 25, când Pereira a șutat periculos din afara careului, însă Arrizabalaga a reușit să respingă în corner.

Câteva minute mai târziu, Kai Havertz a fost aproape să trimită în poarta apărată de Leno, la centrarea lui Mount.

Pe finalul primei reprize, Havertz l-a lobat pe Leno, însă balonul a lovit bara.

Enzo Fernandez, cel mai scump jucător din istoria Premier League, a debutat la partida cu Fulham, însă nu au reușit să îi ajute pe londonezi să câștige. Totuși, în minutul 72, Fernandez a fost aproape să înscrie cu un șut superb de la mare distanță, care a trecut puțin pe lângă poartă.

Londonezii au mai irosit o șansă importantă de gol în minutul 80, când Fofana a trecut de Leno, s-a descurcat cu fundașii adverși și a trimis spre poartă, însă Reed a respins de pe linia porții.

Chelsea - Fulham 0-0

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 80: Ocazie pentru Chelsea! Fofana trece de Leno și trimite spre poartă, dar Reed scoate de pe linia porții.

Min. 72: Ocazie Chelsea! Enzo Fernandez șutează de la mare distanță, însă balonul trece puțin pe lângă poarta oaspeților.

Min. 69: Ocazie pentru Fulham! Willian schimbă partea pentru Reed, însă acesta are un șut slab la poarta lui Arrizabalaga.

Min. 62: Ocazie pentru Chelsea! Madueke centrează din flancul drept, dar Tete este pe fază și respinge.

Min. 45+1: Ocazie pentru Chelsea! Ziyech trimite în față pentru Havertz, acesta încearcă să îl lobeze pe portarul advers, dar balonul lovește bara.

Min. 32: Ocazie pentru Chelsea! Mount centrează din flancul stâng, dar Havertz trimite pe lângă poartă.

Min. 25: Ocazie pentru Fulham! Pereira șutează periculos din afara careului, însă Kepa respinge în corner.

Min. 1: Începe meciul!

Chelsea: Arrizabalaga – James, Silva, Badiashile, Cucurella – Fernandez, Gallagher – Ziyech, Mount, Mudryk – Havertz

Rezerve: Bettinelli, Azpilicueta, Chalobah, Chilwell, Chukwuemeka, Fofana, Koulibaly, Madueke, Sterling

Fulham: Leno – Tete, Diop, Ream, Robinson – Reed, Palhinha – Reid, Pereira, Willian – Mitrovic

Rezerve: Rodak, Adarabioyo, Cairney, Carlos Vinicius, Duffy, James, Kurzawa, Solomon, Wilson

În cele șase meciuri jucate în 2023, Chelsea a obținut doar un succes, 1-0 cu Crystal Palace acum două etape. Echipa antrenată de Graham Potter a mai înregistrat trei înfrângeri, 0-1 cu Manchester City în campionat, 0-4 cu aceeași formație în Cupa Angliei, și 1-2 la Fulham, și două remize, 1-1 cu Nottingham Forest și 0-0 cu Liverpool, etapa precedentă.

Fulham, în schimb, are trei victorii în 2023, 2-1 cu Southampton, 1-0 cu Leicester și 2-0 cu Hull City, în Cupa Angliei, o remiză, 1-1 cu Sunderland în Cupă, și două eșecuri, 0-1 cu Newcastle și Tottenham.

Chelsea speră ca rezultatele să fie cu totul altele în a doua parte a sezonului și se bazează pe campania de achiziții impresionantă pe care a avut-o în mercato-ul din ianuarie, în care a cheltuit 330 de milioane de euro.

Cei mai scumpi jucători ai iernii, nu doar de la Chelsea, ci din tot fotbalul, Enzo Fernandez, adus de la Benfica pentru 121 de milioane de euro, și Mykhailo Mudryk, cumpărat de la Șahtior în schimbul a 70 de milioane de euro, sumă care poate ajunge la 100 de milioane de euro din bonusuri de performanță, sunt anunțați titulari pentru meciul cu Fulham.

Pentru Enzo Fernandez, care a devenit cel mai scump fotbalist din istoria Premier League, ar fi debutul la Chelsea, în timp ce în cazul lui Mykhailo Mudryk ar fi o primă titularizare, după cele 36 de minute jucate cu Liverpool.

Chelsea - Fulham LIVE VIDEO, ora 22:00, Digi Sport 2. Echipele probabile

• Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Silva, Badiashile, Cucurella - Fernandez, Kovacic - Ziyech, Mount, Mudryk - Havertz
  • Fulham: Leno - Tete, Diop, Ream, Robinson - Reed, Palhinha - Reid, Pereira, Willian - Mitrovic

Etichete: enzo fernandez , chelsea fulham , premier league etapa 22

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

Live Video&Text CFR Cluj - Sepsi 1-1, ACUM, pe Digi Sport 1. Ardelenii au lovit bara

Dramatic: PAOK a reușit remontada împotriva liderului și a aprins lupta pentru titlu!

Paris Saint-Germain a câștigat Ligue 1! Ultimul titlu pentru Kylian Mbappe în Franța

Denis Alibec, drum liber către FCSB: a marcat, dar echipa sa a terminat ultima în Qatar și a retrogradat

Continuă problemele la Chelsea! L-a pierdut pentru restul sezonului pe jucătorul pe care a plătit o avere

Enzo Fernandez și Mykhaylo Mudryk au semnat, la un an de la transferurile de 220 de milioane de euro

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul! citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori