Meciul Chelsea - Liverpool / Foto: Profimedia

Video Chelsea - Liverpool 1-1. Remiză spectaculoasă pe Stamford Bridge. Ambele echipe au avut câte un gol anulat

13.08.2023, 20:35
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Chelsea și Liverpool au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei de debut a campionatului Angliei

Meciul dintre Chelsea și Liverpool s-a terminat la egalitate, după ce ”Cormoranii” au fost cei care au condus în derby-ul de pe Stamford Bridge.

Chelsea - Liverpool 1-1, în prima etapă a noului sezon din Premier League

Începutul de meci le-a parținut celor de la Liverpool. După ocazia ratată de Jota și bara nimerită de Mohamed Salah în minutul 12, Luis Diaz a deschis scorul în minutul 18, cu un șut din marginea careului mic.

După replica lui Jackson, Mohamed Salah a înscris în minutul 29, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Apoi, în minutul 37, Disasi a egalat situația de pe tabela de marcaj, cu o reluare din marginea careului de șase metri. Chilwell a înscris în minutul 39, dar reușita sa a fost anulată tot pentru ofsaid.

Prima parte a meciului s-a încheiat cu două ratări care le-au aparținut lui Salah și Jackson.

Repriza a doua a început tot cu cei de la Liverpool în atac. Virgil van Dijk a șutat aproape de vinclu în minutul 49, iar în minutul 53, ”Cormoranii” au cerut lovitură de la 11 metri, după ce mingea l-a lovit în mână pe Jackson. Arbitrul nu a acordat nimic.

Apoi, în minutul 55, Chilwell a fost blocat de Alisson, ca același lucru să se întâmple și în fața lui Jackson, în minutul 71.

Meciul s-a încheiat cu șutul spectaculos al lui Nunez. Mingea trimisă de la distanță de uruguayan s-a dus la o palmă de vinclul porții lui Sanchez.

VIDEO Rezumat Chelsea - Liverpool 1-1

Chelsea - Liverpool 1-1, în primul derby al sezonului din Premier League

FINAL DE MECI

Min 90+3: Darwin Nunez șutează de la distanță. Mingea este deviată și se duce pe lângă.

Min 71: Jackson șutează din marginea careului mic, dar Alisson intervine din nou.

Min 55: Chilwell șutează din marginea careului de șase metri, dar Alisson intervine excelent.

Min 53: Liverpool cere lovitură de la 11 metri, după ce Jackson lovește mingea cu mâna. Arbitrul nu acordă nimic.

Min 49: Virgil van Dijk șutează din marginea careului mare, dar balonul se duce puțin peste vinclul porții lui Sanchez.

Min 46: Începe repriza a doua.

PAUZĂ

Min 43: Jackson șutează din șapte metri peste poarta lui Alisson.

Min 41: Mohamed Salah șutează din interiorul careului mare, dar Sanchez reține balonul.

Min 39: Chilwell înscrie, dar golul său este anulat pentru ofsaid.

Min 37: GOOOL Chelsea! Disasi egalează, după ce reia mingea din șase metri.

Min 29: Mohamed Salah înscrie din șapte metri, dar reușita sa este anulată pentru ofsaid.

Min 24: Jackson șutează pe lângă poartă din marginea careului mic.

Min 18: GOOOL Liverpool! Luis Diaz înscrie cu o reluare de la 11 metri, după o pasă filtrantă a lui Mohamed Salah.

Min 12: Mohamed Salah șutează din marginea careului mare, iar balonul lovește bara transversală a porții lui Sanchez.

Min 6: Jota îi ”fură” mingea lui Szoboszlai în careul lui Chelsea, dar șutează modest pe lângă poartă.

Min 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Chelsea: Sanchez - Disasi, Silva, Colwill - James, Gallagher, Fernandez, Chukwuemeka, Chilwell - Sterling, Jackson

Rezerve: Santos, Cucurella, Burstow, Madueke, Maatsen, Mudryk, Bergstrom, Gusto, Ugochukwu

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Szoboszlai, Mac Allister, Gakpo - Salah, Jota, Diaz

Rezerve: Kelleher, Nunez, McConnell, Doak, Gomez, Jones, Tsimikas, Matip, Elliot

Derby-ul primei etape din Premier League este Chelsea - Liverpool. Ambele formații vin după un sezon slab, londonezii au terminat abia pe 12, iar ”Cormoranii” doar pe loc de Europa League, iar ambele și-au propus în acest an câștigarea campionatului.

Din 1995, de când campionatul Angliei s-a transformat în Premier League, cele două formații s-au întâlnit de 80 de ori. Chelsea a câștigat 30 dintre partide, Liverpool s-a impus în 25, iar restul de 25 au fost remize.

În plus, acest meci este și unul de ”răzbunare” pentru trupa lui Jurgen Klopp, după ce ”Aristocrații” au reușit să-l ”fure” pe Moises Caicedo.

Chelsea - Liverpool, LIVE VIDEO, de la 18:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Chelsea (4-2-3-1): Sanchez; James, Thiago Silva, Colwill, Chilwell; Enzo Fernandez, Andrey Santos; Sterling, Chukwuemeka, Mudryk; Nicolas Jackson.

Antrenor: Mauricio Pochettino

Liverpool (4-3-3): Alisson; Alexander-Arnold, van Dijk, Konate, Robertson; MacAllister, Szoboszlai, Jones; Salah, Luis Diaz, Diogo Jota.

Antrenor: Jurgen Klopp

Etichete: chelsea , liverpool , premier league , prima etapa premier league , jurgen klopp , mauricio pochettino

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Scene rușinoase pe Ion Oblemenco: galeria Craiovei și-a făcut de cap, iar arbitrul a trimis echipele la vestiare!

E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară

Foto Mesajul dinamoviștilor pentru Mircea Lucescu, după ce ”Il Luce” a negociat cu Rapid

Oțelul Galați - FC Botoșani 2-0. Oaspeții merg la baraj, trupa lui Dorinel Munteanu speră la Europa

Video Manchester United - Arsenal 0-1. Victorie mare a ”Tunarilor”, care au revenit pe primul loc în Premier League

Regretul lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a ieșit din lupta la titlu

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"