Casemiro la Manchester United / Foto: Profimedia

Video Chelsea - Manchester United 1-1. Casemiro a egalat în prelungiri pentru ”Diavoli”

22.10.2022, 21:40
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Partida dintre Chelsea și Manchester United, din etapa a 13-a din Premier League, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Oaspeții nu s-au bazat pe Cristiano Ronaldo, exclus din lot după ieșirea de la partida cu Tottenham.

Casemiro i-a adus un punct lui Manchester United în disputa cu Chelsea din Premier League

Prima repriză a meciului de pe Stamford Bridge a fost dominată de Manchester United.

Rashford, Sancho și Antony au fost la un pas de deschiderea scorului, dar portarul Kepa a fost mereu la post și a intervenit sigur.

Aubameyang a avut singura ocazie semnificativă a primei reprize pentru Chelseam, dar șutul său s-a dus ușor pe lângă poarta lui De Gea, în minutul 39.

Repriza a doua a început cum nu s-a putut mai rău pentru ”Diavoli”. Raphael Varane s-a accidentat și a fost schimbat în minutul 58 al jocului, și ar putea rata prezența la Cupa Mondială din Qatar.

Chelsea a deschis scorul meciului în minutul 87, prin Jorginho, după un penalty transformat simplu și comis de McTominay la Broja.

Casemiro nu a fost de acord cu acest rezultat și a înscris în minutul 90+4, cu o lovitură de cap, iar partida s-a terminat la egalitate.

În urma rezultatului din etapa a 13-a din Premier League, Chelsea se află pe locul patru, cu 21 de puncte, în timp ce Manchester United are 20 de puncte în ierarhie.

VIDEO Rezumat Chelsea - Manchester United 1-1

Chelsea - Manchester United 1-1, în etapa 13 din Premier League

FINAL DE MECI

Min 90+4: GOOOL Manchester United. Casemiro a egalat cu o lovitură de cap în prelungirile partidei de pe Stamford Bridge

Min 87: GOOOL Chelsea. Jorginho a înscris din lovitura de la 11 metri.

Min 84: Penalty pentru Chelsea. McTominay l-a faultat în careu pe Broja.

Min 76: Șut de la distanță al lui Bruno Fernandes, dar Kepa a respins mingea din nou în corner.

Min 58: Raphael Varane a ieșit accidentat de pe teren.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min 45: Antony putea dechide scorul la finalul primei reprize, dar mingea nu și-a atins din nou ținta.

Min 39: Aubameyang a șutat din apropierea careului mare, dar mingea s-a scurs pe lângă poarta lui De Gea.

Min 34: Jadon Sancho a șutat din marginea careului mare, dar portarul lui Chelsea a fost la post din nou.

Min 33: Același Rashford a șutat, dar a fost din nou blocat de Kepa.

Min 28: Rashford a fost găsit în careul lui Manchester United, dar Kepa a blocat din nou.

Min 13: Șut al lui Antony, dar Kepa a fost la post și a respins mingea în corner.

Min 9: Luke Shaw a șutat din marginea careului mare, dar mingea s-a dus un metru pe lângă poarta lui Kepa.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Chelsea: Kepa - Chalobah, Thiago Silva, Cucurella - Azpilicueta, Jorginho, Loftus-Cheek, Chilwell - Mount, Aubameyang, Sterling

Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, Martinez, Shaw - Casemiro, Eriksen - Antony, Fernandes, Sancho - Rashford

Știrea inițială

Confruntarea dintre cele două formații urmează să conteze pentru etapa cu numărul 13 a Premier League.

Gazdele vin după un egal, 0-0, obținut cu Brentford, în timp ce Erik ten Hag și elevii săi au dispus de Tottenham, pe Old Trafford, 2-0.

Diferența din clasament dintre cele două este de doar un punct, Chelsea fiind pe poziția 4, iar United pe locul 5. Ultima întâlnire dintre cele două s-a terminat cu un rezultat egal, 1-1.

În cazul unei victorii, "diavolii" confirmă parcursul excelent din ultimul timp, în care au avut doar o înfrângere, cu Manchester City, pe Ettihad, 6-3.

Erik ten Hag, despre excluderea lui Cristiano Ronaldo

Ten Hag a confirmat informația în cadrul conferinței de presă premergătoare meciului cu Chelsea și a explicat că l-a scos din lot pe Ronaldo pentru ca ceilalți jucători să înțeleagă că nimeni nu este mai presus decât regulile stabilite.

"Da, Cristiano Ronaldo a refuzat să intre pe teren cu Tottenham. A trebuit să existe consecințe, deoarece este important pentru atitudinea și mentalitatea grupului.

Dacă mă întrebați de discuție, este între mine și Ronaldo, dar comunicatul oficial a fost destul de clar. Cristiano rămâne un jucător important pentru echipă.

Sunt responsabil pentru cultura de aici, trebuie să setez niște standarde și valori. Fotbalul este un sport de echipă.

Va avea efect atât asupra lui, cât și asupra celorlalți. Prima dată, cu Rayo, a fost inacceptabil, dar atunci n-a fost singurul care a plecat mai devreme. A doua oară a fost nevoie să existe consecințe. Regulile trebuie respectate", a declarat Ten Hag.

Etichete: chelsea , cristiano ronaldo , manchester united , etapa 13 premier league

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și de petrecerea cu spumă. Nu a lipsit nici mâncarea tradițională, gazdele au pregătit un adevărat festin pentru turiștii veniți din toate colțurile țării și chiar de peste hotare.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”

Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”

Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Chelsea e gata să facă transferul verii! Îl vrea pe starul de 117.500.000€

PEROZ"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place