Liverpool - Bournemouth / Foto: Profimedia

Video Liverpool - Bournemouth 3-1. ”Cormoranii” obțin prima victorie din acest sezon

19.08.2023, 19:00
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Liverpool s-a impus cu scorul de 3-1 în fața lui Bournemouth în a doua etapă din Premier League.

După ce a obținut prima victorie a sezonului, ”Cormoranii” sunt pe a treia poziție a clasamentului, cu patru puncte, în timp ce Bournemouth ocupă locul 14, cu un singur punct.

Liverpool - Bournemouth 3-1. ”Cormoranii” câștigă pe Anfield

Oaspeții puteau deschide scorul încă din primul minut al partidei, dar golul lui Anthony a fost anulat pentru ofsaid. Totuși, două minute mai târziu, Bournemouth a deblocat tabela prin Semenyo, după o greșeală a lui Alexander-Arnold.

”Cormoranii” s-au lansat în ofensivă și au încercat să restabilească rapid egalitatea jocului. În minutul 6, Van Dijk a nimerit transversala cu capul, iar golul egalizator a venit în minutul 27, după o execuție spectaculoasă a lui Luis Diaz.

Formația lui Jurgen Klopp a beneficiat de un penalty obținut de Szoboszlai în minutul 35. Salah a ratat de la punctul cu var, dar tot egipteanul a ajuns primul la respingere și l-a învins pe Neto.

”Cormoranii” au rămas în zece jucători din minutul 58, după eliminarea lui Mac Allister, însă tot Liverpool a reușit să puncteze în minutul 62, prin Jota, după o respingere greșită a lui Neto la șutul lui Szoboszlai.

VIDEO Rezumatul partidei Liverpool - Bournemouth 3-1

Liverpool - Bournemouth 3-1

Min. 85: Ocazie Bournemouth! Kluivert șutează din interiorul careului, dar balonul este respins de Alisson.

Min. 62: Goool Liverpool! Szoboszlai șutează puternic din afara careului, Neto respinge în față, iar Jota trimite balonul în poartă.

Min. 58: Liverpool, în zece jucători! Mac Allister este eliminat după o intervenție asupra lui Christie.

Min. 53: Ocazie Liverpool! Balonul trece printre fundașii adverși și ajunge cu noroc la picioarele lui Salah, însă egipteanul trimite pe direcția lui Neto.

Min. 45: Ocazie Liverpool! Arnold șutează din centrul careului cu piciorul drept, dar Neto respinge în lateral.

Min. 36: Goool Liverpool! Salah ratează de la punctul cu var, dar ajunge primul la balon și înscrie.

Min. 35: Penalty pentru Liverpool! Szoboszlai este faultat de Rothwell, iar arbitrul dictează penalty.

Min. 27: Goool Liverpool! Luis Diaz restabilește egalitatea cu o execuție atletică din centrul careului, după o deviere a lui Senesi.

Min. 6: Ocazie Liverpool! Van Dijk se înalță la o centrare venită din corner și trimite cu capul în bara transversală.

Min. 3: Goool Bournemouth! Arnold greșește, iar balonul ajung eîn careu la Semenyo care șutează puternic și îl învinge pe Alisson.

Min. 1: Gol anulat Bournemouth! Anthony înscrie, după o ieșire greșită a lui Alisson, dar reușita sa este anulată pentru ofsaid.

Min.1: Începe meciul!

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson – Szoboszlai, Mac Allister, Gakpo – Salah, Diogo Jota, Diaz

Bournemouth: Neto – Aarons, Zabarnyi, Senesi, Kerkez – Billing, Rothwell – Semenyo, Christie, Anthony - Solanke

După prima etapă din Premier League, Liverpool și Bournemouth au câte un punct acumulat în ierarhie.

Liverpool a remizat pe terenul lui Chelsea, scor 1-1, în timp ce Bournemouth a înregistrat același scor pe teren propriu cu West Ham.

În sezonul trecut din Premier League, Liverpool s-a impus în tur cu scorul de 9-0, în timp ce l-a retur au învins cei de la Bournemouth cu 1-0.

Clasament Premier League

Echipele probabile ale meciului Liverpool - Bournemouth

Liverpool: Alisson - Konate, Van Dijk, Robertson - Alexander-Arnold, Mac Allister - Gakpo, Szoboszlai - Salah, Jota, Diaz

Bournemouth: Flekken - Hickey, Collins, Pinnock, Henry - Jense, Norgaard, Janelt - Mbeumo, Wissa, Lewis-Potter

Etichete: liverpool , clasament premier league , bournemouth , liverpool - bournemouth

Motivul tulburător pentru care bărbatul dispărut și găsit în viață după 27 de ani, la doar 100 de metri de casa lui, nu a cerut ajutor

Un tânăr care a fost răpit în urmă cu 27 de ani și a fost găsit acum, în viață, în beciul vecinului său, la doar 100 de metri de casă, nu a strigat după ajutor din cauza unui motiv tulburător, scrie presa algeriană.