Fabio Carvalho la Liverpool / Foto: Profimedia

Video Liverpool - Newcastle 2-1. ”Cormoranii” au dat lovitura la ultima fază a meciului

31.08.2022, 23:59
  • Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Meciul dintre Liverpool și Newcastle, din etapa a cincea din Premier League, s-a încheiat cu victoria ”cormoranilor”, scor 2-1.

După victoria din meciul contra celor de la Newcastle, ”cormoranii” au urcat pe locul cinci în clasament. Oaspeții ar fi avansat pe aceeași poziție cu un succes pe Anfield.

Liverpool - Newcastle 2-1, în etapa a cincea din Premier League

Newcastle a fost echipa care a început mai bine prima repriză. Primele ocazii ale partidei au fost ratate de oaspeți prin Alexander Isak, Ryan Fraser și Kieran Trippier.

Diaz de la Liverpool a replicat în minutul 34 al jocului, dar șutul său din unghi s-a dus peste poarta lui Pope.

Alexander Isak a stabilit scorul pauzei, 1-0, după ce a înscris în minutul 38 cu un șut spectaculos, fără să îi dea vreo șasnă lui Alisson.

Repriza a doua i-a aparținut lui Liverpool. Cormoranii au încercat să întoarcă scorul partidei și au avut succes, în cele din urmă.

Roberto Firmino a restabilit egalitatea în minutul 54 al jocului, după ce reușita lui Alexander Isak din minutul 58 a fost anulată pentru offside. Brazilianul lui Liverpool a punctat simplu din interiorul careului mare.

Luis Diaz a încercat să înscrie golul de 2-1 pentru Liverpool, însă niciun șut de-al său nu a trecut de Pope, portarul lui Newcastle.

Fabio Carvalho a înscris golul victoriei la ultima fază a meciului, în minutul 90+8. Acesta a trimis mingea  imparabil pentru Alisson, după centrarea venită din corner. Astfel, meciul Liverpool - Newcastle s-a terminat 2-1.

În urma acestui rezultat, Liverpool ocupă locul 5 în Premier League, cu opt puncte din cinci jocuri, în timp ce Newcastle ocupă poziția a 11-a cu șase puncte acumulate până acum în clasament.

Liverpool - Newcastle 2-1

FINAL DE MECI

Update min 90+8: GOOOL Liverpool! Fabio Carvalho înscrie la ultima fază a meciului de pe Anfield. Acesta a reluat mingea din corner și le-a adus victoria cormoranilor”.

Update min 81: Același Luis Diaz a șutat spre poarta lui Newcastle, dar Pope a reținut mingea

Update min 79: Luis Diaz a șutat din afara careului de 16 metri, dar portarul lui Newcastle a respins mingea în corner.

Update Min 61: GOOOL Liverpool! Roberto Firmino a înscris simplu din interiorul careului mare și a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Update Min 60: Harvey Elliot a șutat din marginea careului mare, dar șutul său a fost reținut de portarul lui Newcastle.

Update Min 54: Alexander Isak a înscris din nou, dar reușita sa a fost anulată pentru offside.

Update Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Update Min 38: GOOOL Newcastle! Alexander Isak a înscris un gol spectaculos la debutul pentru Newcastle din interiorul careului mare. Suedezul nu i-a dat nicio șansă lui Alisson.

Update Min 34: Luis Diaz a ratat deschiderea scorului. Columbianul a trecut de portarul lui Newcastle, dar a trimis apoi mingea peste poartă.

Update Min 29: Kieran Trippier a șutat din lovitură liberă. Mingea s-a dus pe spațiul porții, dar a fost reținută de goalkeeperul lui Liverpool.

Update Min 18: Ryan Fraser a șutat din întoarcere în apropierea careului de 16 metri, dar mingea s-a dus din nou peste poarta lui Alisson.

Update Min 11: Alexander Isak a expediat primul șut spre poartă din afara careului mare, dar mingea s-a dus mult peste poarta lui Alisson.

Update Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Elliott, Fabinho, Henderson - Salah, Firmino, Diaz.
Antrenor: Jurgen Klopp

Newcastle: Pope -Trippier, Lascelles, Burn, Targett - Willock, Longstaff, Fraser - Almiron, Isak, Wood
Antrenor: Eddie Howe

Liverpool are un început modest de sezon, cu doar o victorie în primele patru etape, rezultate ce o clasează doar pe locul 12, cu cinci puncte.

În cazul în care trupa lui Jurgen Klopp s-ar impune în duelul cu Newcastle, ar putea urca până pe locul 5.

De partea cealaltă, Newcastle stă puțin mai bine. Are șase puncte adunate după patru runde și este pe locul 10. De asemenea, dacă se vor impune, ”coțofenele” au șansa de a urca tot pe locul 5.

”Cormoranii” sunt favoriți mari în acest duel. Chiar dacă au o listă uriașă de indisponibili - Diogo Jota, Joel Matip, Alex Oxlade-Chamberlain, Ibrahima Konate, Calvin Ramsey și Naby Keita - Jurgen Klopp va putea linia o echipă plină de staruri.

În schimb, la Newcastle vor lipsi trei dintre cei mai importanți jucători ai echipei. Sunt șanse foarte mici să-i vedem pe teren pe Bruno Guimaraes, Callum Wilson și Saint-Maximin, care au acuzat probleme medicale.

Echipele probabile

Newcastle: Pope - Schar, Botman, Burn - Trippier, Longstaff, Joelinton, Targett - Almiron, Wood, Fraser.
Antrenor: Eddie Howe.

Etichete: liverpool , newcastle , live video digi sport , etapa 5 premier league

Cum a ajuns „Regele Cripto” al Canadei, care trăia în vile de lux și conducea mașini scumpe, să fie răpit, bătut și arestat

Aiden Pleterski a fost răpit din centrul orașului Toronto în mijlocul nopții în decembrie 2022. Răpitorii l-au eliberat pe cel poreclit „Regele Cripto” după trei zile, dar cu o condiție: trebuia să facă rost de bani cât mai repede. Nu era ultima dată – și nici prima – când tânărul canadian, care se dădea drept un geniu al afacerilor cu criptomonede și promitea „investiții inteligente”, avea să intre în încurcătură, relatează BBC.

Foto Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Foto Adrian Mutu s-a întâlnit cu ”my friend” Cristiano Ronaldo! Cadoul primit de la portughez

"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul

Acord! Luka Modric urmează să semneze ultimul contract din carieră! Salariu cu 50% mai mic

Exclusiv 36 de milioane €! Marius Lăcătuș e convins: ce urmează în ”războiul” FCSB - CSA Steaua, după verdictul în cazul palmaresului

Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €

De neînțeles! Ce s-a întâmplat cu Ianis Hagi după ce a fost cel mai bun cu Real Madrid. A atins de 3 ori mingea

Primul transfer al FCSB-ului pentru Champions League! Când face vizita medicală + Salariul jucătorului

Și-a anunțat plecarea imediat după ultimul meci al sezonului: ”Mă duc undeva unde sunt dorit”

Jurgen Klopp nu s-a mai abținut și a izbucnit în lacrimi: ”Aș dori să-mi cer scuze!”

E gata! A semnat și va fi noul antrenor al lui Liverpool: ”Confirm”

PEROZCe poreclă a primit Meghan Markle după vizita în Nigeria: „A fost greu să nu faci această comparație”

FILM NOWTom Cruise a primit cea mai mare lovitură de la fiica sa, Suri. Ce decizie a luat tânăra în vârstă de 18 ani

Contractul ”beton” prin care Nelu Varga vrea să-l convingă pe Risto Radunovic să o trădeze pe FCSB pentru CFR Cluj citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep s-a retras din nou! Românca a mai ratat un turneu important. Când poate reveni în circuit citeşte ştirea pe ziare.com

Cosmonautul rus uitat și abandonat în spațiu: Povestea neverosimilă a ultimului cetățean al URSS citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Anitta, cea mai senzuală braziliancă, în slip din jeans, pe plaja din Rio. Are o dezinvoltură aparte și un trup perfect