Morgan Gibbs-White și Curtis Jones, în meciul Nottingham Forest - Liverpool / Foto: Getty Images

Video Nottingham - Liverpool 1-0. Surpriză mare în Premier League. Meci cu final "de foc" și o bară în ultima secundă

22.10.2022, 16:25
  • SuperLiga: FC Voluntari - U Cluj, duminică, 21:30, DGS 2

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Surpriză mare în debutul etapei a 13-a din Premier League. Liverpool a fost învinsă de Nottingham Forest, la limită, cu 0-1. Singurul gol a fost marcat de Awoniyi.

Nottingham - Liverpool 1-0. Awoniyi a marcat singurul gol al meciului

"Cormoranii" au avut o ocazie mare în prima repriză, prin Carvalho, care a fost blocat foarte bine de portar. Nottingham a dat replica și Ligard nu l-a putut bate pe Alisson.

Repriza a doua a fost una deosebit de spectaculoasă. Mai întâi, Awoniyi a deschis scorul pentru "pădurari" în minutul 55, după ce i-a revenit o minge trimisă tot de el în bară.

Nottingham - Liverpool 1-0. Gazdele au avut o bară la ultima fază, în minutul 90+6

În ultimele 10 minute, ambele echipe puteau să câștige. Portarul lui Nottingham a parat fantastic lovitura de cap a lui Alexander Arnold, din minutul 85, iar peste un minut, Yates a rămas singur cu Alisson, dar nu a putut să-l învingă.

A venit minutul 90, în care van Dijk a irosit o altă șansă uriașă pentru "cormorani", iar apoi prelungirile au fost "de infarct".

În minutul 90+2, același van Dijk a ratat iarăși, iar la cealaltă poartă, Johnson nu a putut înscrie cu poarta goală și a nimerit bara în minutul 90+6, chiar la ultima fază a partidei.

VIDEO cu rezumatul meciului Nottingham - Liverpool 1-0:

LIVE VIDEO Nottingham - Liverpool 1-0

Min. 90+6: Bară Nottingham. Pe contraatac, Johnson șutează de la distanță spre poarta goală, dar nimerește bara.

Min. 90+2: Ocazie Liverpool. După o centrare din corner, van Dijk trimite cu capul, portarul repinge în față, de unde celălalt portar, Alisson, nu reușește să înscrie.

Min. 90: Ocazie Liverpool. Alexander Arnold centrează din lovitură liberă, dar van Dijk nu nimerește poarta, din apropiere.

Min. 86: Ocazie Nottingham. Yates e lansat pefect spre poartă, dar șutul său e parat de Alisson.

Min. 85: Ocazie Liverpool. Robertson centrează în careu, Alexander Arnold trimite cu capul, dar portarul apără.

Min. 55: GOL Nottingham! Awoniyi trimite din prima în bară, dar mingea revine tot la el și a doua oară nu mai iartă.

Min. 46: A început partea secundă.

PAUZĂ

Min. 45+1: Final de primă repriză.

Min. 30: Ocazie Nottingham. Lingard primește mingea într-o zonă foarte bună, însă șutează pe direcția lui Alisson, care reține.

Min. 9: Ocazie Liverpool. Elliott trimite o pasă peste toată apărarea gazdelor, dar Carvalho trimite direct în portarul advers.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start:

• Nottingham: Henderson - Aurier, Cook, McKenna, Williams - Yates, Freuler, Kouyate - Gibbs-White, Awoniyi, Lingard
    Rezerve: Biancone, Boly, Dennis, Hennessey, Johnson, Lodi, Mangala, Surridge, Worrall
    Antrenor: Cooper
  • Liverpool: Alisson - Milner, Gomez, Van Dijk, Robertson - Elliott, Fabinho, Jones - Salah, Firmino, Carvalho
    Rezerve: Adrian, Alexander-Arnold, Bajcetic, Clark, Henderson, Kelleher, Oxlade-Chamberlain, Phillips, Tsimikas
    Antrenor: Jurgen Klopp

Nottingham - Liverpool, Live Video, 14:30, Digi Sport 1. "Cormoranii" s-au redresat în campionat

Înainte de duelul de pe City Ground, Nottingham este "lanterna roșie" din campionatul Angliei. Deși nou-promovata a cheltuit peste 160 de milioane de euro în vară, nu a înregistrat decât o singură victorie în acest sezon.

"Pădurarii" au doar 6 puncte acumulate după 11 meciuri și cel mai slab golaveraj din primul eșalon englez, -16 (7 goluri marcate, 23 primite).

De partea cealaltă, Liverpool se clasează pe locul 7 în Premier League, cu 16 puncte. Trupa lui Jurgen Klopp a avut un început dezamăgitor de sezon, însă a reușit să se redreseze și a legat recent două victorii.

După ce a învins-o pe Manchester City, scor 1-0, echipa de pe Anfield a înregistrat același scor și cu West Ham, iar acum are șansa de a obține a treia victorie consecutivă în Premier League.

Etichete: liverpool , nottingham , nottingham forest

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Exclus! Verdict categoric despre transferul de 46.000.000€ al lui Radu Drăgușin

Dezastru! România va vedea încă un Mondial la TV, în ciuda victoriei din prima manșă a barajului

Video Cum s-a purtat Dan Petrescu imediat după finalul meciului cu FCSB

S-a aflat abia acum! Ce s-a întâmplat după meci cu arbitrii de la Real Madrid - Bayern

Regretul lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a ieșit din lupta la titlu

Adio, Jurgen Klopp! A confirmat că s-a înțeles cu Liverpool: ”O chestiune de zile”

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"