Fotbaliștii Romei, în meciul cu Juventus / Foto: Profimedia

Video AS Roma - Juventus 1-0. Echipa lui Jose Mourinho a urcat pe loc de UEFA Champions League

05.03.2023, 23:49
  • Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania - Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

AS Roma a învins-o cu 1-0 pe Juventus, în etapa a 25-a din Serie A.

Unicul gol al confruntării din Capitală a fost marcat de stoperul Gianluca Mancini, în minutul 53.

AS Roma - Juventus 1-0

Juventus a fost echipa care a controlat jocul de la Roma, atât la capitol posesie, cât și la ocazii de gol.

Piemontezii au avut cinci șuturi cadrate, față de cele două ale Romei, însă nu au reușit în nicio fază să-l învingă pe Rui Patricio.

Dusan Vlahovic, în minutul 5, Adrien Rabiot, minutul 44, Juan Cuadrado, care a nimerit bara din lovitură liberă în minutul 59, și Angel Di Maria, în minutul 78, au fost cel mai aproape de gol, însă de fiecare dată poarta Romei a rămas intact.

AS Roma, în schimb, a fost periculoasă prin Paulo Dybala, care a șutat bine în minutul 27 și Chris Smalling, care a avut o lovitură de cap respinsă de Wojciech Szczesny în minutul 75

Juventus a forțat pe final de meci și l-a trimis pe teren și pe Moise Kean, în minutul 89, însă doar un minut mai târziu a fost eliminat, pentru că și-a lovit adversarul, pe Gianluca Mancini.

VIDEO cu rezumatul meciului AS Roma - Juventus 1-0:

Clasamentul din Serie A. AS Roma a urcat pe loc de UEFA Champions League

Datorită victoriei, AS Roma a urcat, cu 47 de puncte, pe locul patru în Serie A, de UEFA Champions League, de unde a coborât AC Milan, învinsă de Fiorentina în această rundă.

Juventus, în schimb, este pe locul opt, cu 35 de puncte. Piemontezi ar fi fost mai sus, dar au fost penalizați cu 15 puncte din cauza unor nereguli financiare.

Etichete: as roma juventus

Un ieșean și-a dat fiul în judecată și i-a cerut înapoi banii dați pentru facultate după ce a aflat ceva neașteptat

Un bărbat din Iași și-a dat fiul în judecată, ca să-și recupereze banii pe care i-a dat băiatului pentru facultate.

Revoltă în direct după scenele de la finala Champions League: ”Dezastru” / ”E incredibil! Ce rușine”

Neașteptat: Cristiano Ronaldo semnează, după ce a plâns în hohote! Lovitură de proporții + Salariu uriaș

Video Borussia Dortmund - Real Madrid 0-2. ”Galacticii” au câștigat al 15-lea trofeu Champions League pe Wembley

Cristi Chivu a primit oferta și a dat răspunsul pe loc

Exclusiv Ilie Dumitrescu a dat verdictul, după finala Champions League: Kylian Mbappe, surclasat! ”El e cel mai bun. O bijuterie!”

Oficial OUT de la Rapid! Jucătorul care a plecat din Giulești

Foto Ancelotti, cum nu l-ai mai văzut! A lăsat pe toată lumea baltă și a sărit în tribune! Cine este soția antrenorului

Cum a fost surprins Jurgen Klopp, după ce Borussia Dortmund a ratat sub ochii lui trofeul Champions League

Foto UEFA a actualizat lista câștigătoarelor UEFA Champions League! Cine apare în dreptul anului 1986: FCSB sau CSA Steaua?

Minciuna folosită de italieni pentru a ieşi din casă şi realitatea cruntă de la Bergamo: "Nu mai e loc în cimitire!" Bilanţul anunţat

După Messi la PSG, italienii anunță o nouă lovitură de proporții: plecarea lui Ronaldo de la Juve. Unde e așteptat CR7

PEROZIrina Shayk, în cei mai scurți pantaloni, a defilat pe stradă ca pe podium. Picioarele lungi s-au văzut în toată splendoarea

FILM NOWEva Mendes, frumusețe atemporală. Fanii, uimiți de cum arată partenera lui Ryan Gosling la 50 de ani

Gigi Becali anunță oferta făcută lui Mititelu pentru una dintre vedetele FCU Craiova! ”Atât îi dau! El cere un milion” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Atac de nicăieri la Guardiola: „Cât de prost trebuie să fii? Te duci la niște gloabe..” citeşte ştirea pe ziare.com

Unirea Ungariei cu România, o propunere surprinzătoare de acum un secol sub regele Ferdinand. „Nu avem de dat nimic" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Antonia, în costum de baie în Grecia, într-o escapadă fără Alex Velea. Pozată pe iaht și în timp ce "se împrietenește" cu marea