Lukasz Skorupski, portarul de la Bologna, emoții la un atac al lui Ronaldo / Foto: Getty Images

Video Bologna - Juventus 0-2! Victoria campioanei pune presiune pe Lazio. Eurogolul lui Dybala

23.06.2020, 00:45
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Juventus s-a impus destul de clar pe ”Stadio Renato Dall'Ara” în fața celor de la Bologna. Cristiano Ronaldo și Dybala au rezolvat partida încă din minutul 36.

Starul portughez a deschis scorul după un penalty corect, scos de De Ligt, după care argentinianul a marcat un eurogol din afara careului, după un assist de mare efect, cu călcâiul, al lui Bernardeschi.

Pentru Cristiano, golul a fost unul mai mult de moral, mai ales că nu traversa o perioadă bună din punct de vedere mental.

Bologna - Juventus 0-2! Bernardeschi putea marca și el un gol de generic

Bernardeschi ar fi putut și el marca un gol de senzație, numai că bara din dreapta portarului s-a opus unei execuții de mare clasă, tot din afara careului, lateral dreapta.

Campioana s-a impus astfel și pune presiune mare pe Lazio după ce s-a distanța la patru puncte de echipa de pe locul secund din Serie A. Romanii vor juca miercuri, 24 iunie 2020, pe terenul Atalantei, de la 22:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

VIDEO cu rezumatul partidei Bologna - Juventus

Min. 90+8 - FINAL! Bologna - JUVENTUS 0-2!

Min. 90+2 - JUVENTUS, în 10! DANILO, eliminat pentru două galbene!

Min. 53 - BARĂ JUVENTUS! Bernarderschi a șutat superb de la marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, dar a nimerit bara

Min. 45+1 - PAUZĂ!

MIN. 36 - GOOOL JUVENTUS: 0-2, DYBALA! Argentinianul a șutat senzațional, cu stângul, de la marginea careului de 16 metri, după un călcâi de mare efect al lui Bernardeschi.

MIN. 23 - GOOOL JUVENTUS: 0-1, RONALDO! Starul portughez a transformat, fără emoții lovitura de la 11 metri.

MIN.20 - PENALTY JUVENTUS! De Ligt a fost faultat în careu, la primul corner al meciului și arbitrul, la intervenția VAR, a dictat lovitură de la 11 metri.

Min. 1 - A început partida. Înainte s-a ținut un minut de reculegere în memoria victimelor COVID-19. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Juventus.

UPDATE Ora 22:30 - Echipele de start

Partida de luni este prima pentru Bologna după pauza forțată, în timp ce formația lui Maurizio Sarri ar putea avea un avantaj, cel puțin în privința ritmului de joc, datorită celor două meciuri disputate în ultima săptămână.

Juventus a evoluat în returul semifinalei din Cupa Italiei, meci încheiat 0-0, și în finala competiției, pierdută în favoarea lui Napoli, după executarea loviturilor de departajare.

LIVE VIDEO Bologna - Juventus, de la 22:45, pe Digi Sport 1

Înaintea primului meci din Serie A disputat după pauza forțată, Juventus este liderul ierarhiei, cu un punct avans față de principala urmăritoare, Lazio, care joacă miercuri, de la 22:45, partidă ce va putea fi urmărită, de asemenea, în direct la Digi Sport 1.

Adversara formației lui Maurizio Sarri de luni, Bologna, este pe locul 10, însă diferența ce o desparte de Napoli, ocupanta locului șase, de doar cinci puncte, îi permite să spere, în cazul unui parcurs solid în ultimele etape, la o calificare în preliminariile Europa League.

Bologna - Juventus, echipele probabile

• Bologna: Skorupski - Tomiyasu, Denswil, Danilo, Dijks - Soriano, Medel, Svanberg - Orsolini, Sansone, Barrow
  • Juventus: Szczesny - Cuadrado, De Ligt, Bonucci, De Sciglio - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Douglas Costa, Dybala, Ronaldo

Etichete: bologna - juventus , meciuri serie a

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Video FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul

Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”

Foto Octavian Popescu a sărbătorit pe teren alături de persoana acuzată că-l distruge. Ce spunea Becali în urmă cu câteva luni

Boloni trimite ”săgeți” către PSG după titlul cucerit de parizieni: ”E a doua oară când se întâmplă asta!”

Costel Gâlcă a făcut anunțul! 3 jucători sunt OUT pentru meciul cu Rapid

Video Torino - Juventus 0-0. Meci egal în ”Derby della Mole”

Minciuna folosită de italieni pentru a ieşi din casă şi realitatea cruntă de la Bergamo: "Nu mai e loc în cimitire!" Bilanţul anunţat

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori