Jucătorii lui Inter Milano / Foto: Profimedia

Ce record a stabilit Inter Milano, după victoria la scor cu Monza. ”Nerazzurii”, unici în istoria Serie A

14.01.2024, 16:50
  • La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Inter Milano a câștigat deplasarea de la Monza, scor 5-1, din etapa cu numărul 20 din Serie A.

Hakan Calhanoglu și Lautaro Martinez au reușit dubla pentru liderul Italiei, în minutele 12 din penalty şi 60, respectiv 14 şi 84 din penalty. Marcus Thuram a închis tabela de marcaj în minutul 88. Pentru Monza a marcat Matteo Pessina, minutul 69 din penalty.

Inter Milano este unică în istoria Serie A

În urma victoriei cu Monza, Inter și-a consolidat primul loc în Serie A, 51 de puncte. Elevii lui Inzaghi s-au distanțat la cinci puncte față de Juventus, ocupanta locului secund. Totuși, ”Bătrâna doamnă” are un meci în minus.

Datorită acestui rezultat ”Nerazzuri” au devenit prima echipă din istoria Serie A care a câștigat în deplasare în fața celor 67 de formații care au evoluat de-a lungul timpului în prima divizie a campionatului italian, potrivit tuttomercatoweb.

Pentru Inter Milano urmează partida cu Lazio, 19 ianuarie, din Supercupa Italiei, care se va disputa în Arabia Saudită, în perioada18-22 ianuarie.

VIDEO Rezumat Monza - Inter Milano

Alexis Sanchez, sfătuit de Arturo Vidal să plece de la Inter

Alexis Sanchez (34 de ani) a revenit la Inter vara trecută, după ce timp de un sezon a jucat pentru Marseille. Totuși, revenirea sa nu a fost așa cum anticipa. Simone Inzaghi l-a trecut pe banca de rezerve, iar prestațiile sale în meciurile în care a jucat nu au convins.

În acest context, Arturo Vidal, fost coleg cu Sanchez la Inter și fost coechipier la naționala Chile, a avut un mesaj clar pentru prietenul său. Vidal i-a transmis, prin intermediul rețelelor sociale, să plece cât mai rapid de la echipă și să se transfere la un club unde ”să se distreze”.

”Alexis, dacă vezi asta, pleacă de la Inter! Ai fost un fraier să te întorci. Nu trebuia. Ți-am zis vara trecută că trebuie să te distrezi la un club unde oamenii te iubesc. Dar ești încăpățânat!”, a spus Arturo Vidal, citat de gazzetta.it.

Etichete: inter milano , record , video monza inter

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași din București, a încercat să apere două fete, fiicele iubitei lui, care îl însoțeau.

Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!

Video Ce a spus Ange Postecoglou despre Radu Drăgușin chiar pe gazon, imediat după meciul cu Manchester City

Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul

Foto Ianis Hagi, lovit în față de Vinicius Junior! Gestul făcut imediat apoi de starul lui Real Madrid

Posibilii adversari ai Corvinului în preliminariile Europa League, după câștigarea Cupei României

Exclusiv Mircea Lucescu a reacționat, după ce Corvinul a câștigat Cupa României: ”În primul rând, e mulțumită lui”

Fiorentina i-a stabilit un preț uriaș lui Louis Munteanu: atacantul, dorit de Gigi Becali la FCSB

Ce le-a spus Răzvan Lucescu grecilor, după ce a umilit-o pe Panathinaikos și a ajuns la 90 de minute de titlu

Talismanul suprem din fotbal: cu el pe teren, echipa sa n-a mai pierdut de 72 de meciuri încoace!

La 4 meciuri de ceva nemaivăzut în fotbal: triplă "titlu-cupă-competiție europeană", cu ZERO înfrângeri!

PEROZKim Kardashian, cu părul blond și îmbrăcată într-o rochie mulată, un look în stilul Pamela Anderson, anii '90: „Babewatch”

FILM NOWCum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes

Prima reacție milionarului Dorin Mateiu, bărbatul de 57 de ani care s-ar iubi cu Simona Halep! Ce zice de relație citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep a vorbit despre finalul carierei: ”Vreau să mă retrag de pe teren” VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate