Croatul Mandzukic a marcat primul său gol în poarta lui Inter, în Serie A

Video Juventus - Inter 1-0. Eroul Mandzukic! Ronaldo a încercat să marcheze golul sezonului

07.12.2018, 22:45
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Mario Manzukic a strălucit mai mult decât Cristiano Ronaldo în derby-ul Italiei, Juve - Inter, 1-0. Croatul a fost eroul de serviciu pentru "Bătrâna Doamnă" şi a marcat singurul gol al partidei.

Juventus e în continuare invincibilă în Serie A. "Bătrâna Doamnă" a câştigat la limită Derby D"Italia. Cristiano Ronaldo a riscat eliminarea în prima repriză, dar a scăpat fără cartonaş. Dybala a semnat prima ocazie, însă ratarea primei reprize i-a aparţinut lui Gagliardini.

Nici Perisic n-a reuşit să trimită mingea în plasă. Până la pauză, Chiellini l-a pus în dificultate pe Handanovic. Tot cu o ratare a oaspeţilor a început repriza secundă, la şutul lui Politano.

Totuși, torinezii au găsit drumul spre gol prin Mandzukic, care a înscris cu capul, de lângă Asamoah. Nerrazzurii n-au avut forţa să pună în pericol poarta lui Szczesny iar Juve - Inter s-a terminat 1-0.

Marţi, în direct la Digi Sport 4, de la ora 22:00, Inter joacă pentru calificarea în optimile UEFA Champions League, contra lui PSV Eindhoven. Cu prezența asigurată în primăvară, Juventus are meci în deplasare cu Young Boys Berna, miercuri, de la 22:00, la Digi Sport 2.

VIDEO REZUMATUL PARTIDEI JUVE - INTER 1-0

Min 90+5. FINAL. Juventus Torino a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Internazionale Milano, într-un meci din etapa a 15-a din Serie A. Astfel, campioana Italiei rămâne neînvinsă în campionat, înregistrând 14 victorii şi o remiză. Golul a fost marcat de Mandzukici, în minutul 66.

Min 87. Lautaro Martinez vede galbenul pentru o intrare haotică.

Min 85. Ronaldo încearcă să mai dreagă busuiocul dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral stânga, dar trimite în zid. Portughezul a cam dezamăgit în acest meci.

Min 82. Schimbare la Juve: Emre Can intră în locul lui Pjanic.

Min 77. Schimbare la Inter, ultima: Lautaro Martinez intră în locul lui Joao Mario.

Min 74. Perisic bate o lovitură liberă, mingea este deviată de zid în corner.

Min 71. Schimbare la Juve: Dybala este schimbat cu Douglas Costa.

INFO - Juventus a tras de 12 de ori, în prima repriză, la poarta lui Inter: Bianconerii, din 2004/05, nu au încercat niciodată atât de multe șuturi într-o primă repriză împotriva nerazzurrilor.

Min 70. Schimbare la Inter: Keita Balde intră în locul lui Gagliardini.

INFO - Este primul gol pe care Mandzukic îl marchează în poarta lui Inter, în Serie A!

Min 66. GOOOOL JUVENTUS! Mandzukic marchează din apropierea porții, cu capul, de lângă Asamoah! Cancelo a centrat decisiv.

Min 61. Perisic reia cu capul, peste poartă.

Min 59. Cristiano trimite primul său șut spre poartă, mult peste.

Min 58. Prima schimbare îi aparține lui Inter: Valero intră în locul lui Politano

Min 56. Brozovic egalează scorul la capitolul cartonașe galbene.

Min 55. Perisic aduce primul galben pentru Inter.

Min 54. Bentacur vede al doilea galben al meciului.

Min 53. Dybala reia din careu, după o minge recuperată în careul Inter-ului, dar balonul este trimis mult peste poartă.

Min 52. Mandukic încearcă să reia cu călcâiul din fața porții, mingea se scurge printre picioarele apărătorilor și este respinsă în corner.

INFO - Statistica primei reprize.

Min 48. OCAZIE INTER! Politano ratează cu seninătate marcarea golului! Bonucci a respins spectaculos

Min 46. S-a reluat partida.

Min 45. PAUZĂ. O primă repriză fără goluri, dar cu multe ocazii de poartă, printre care și o bară.

Min 37. OCAZIE JUVE! Chiellini ratează cea mai mare ocazie a gazdelor, după o lovitură de cap puternic trimisă. Handanovic a respins spectaculos, mingea a ajuns la marginea careului, de unde Ronaldo a reluat din foarfecă, pe spate, modest.

Min 36. OCAZIE JUVE! Bentancur ratează deschiderea golului, mingea este respinsă la sacrificiu în corner.

Min 35. OCAZIE JUVE! Mandzukic reia cu capul, cu pământul, fără probleme pentru Handanovic.

Min 30. OCAZIE INTER! Perisic reia din mijlocul careului, puțin pe lângă. Se cere lovitură de la 11 metri, dar arbitrul arată jocul liber.

Min 29. BARĂ INTER! Gagliardini rămâne singur cu Szczesny, după o pasă a lui Icardi, și reia în bara din stânga portarului!

Min 23. Ronaldo îl lovește cu cotul, involuntar, pe Skriniar, iar fundașul lui Inter are nevoie de intervenția medicilor.

Min 18. Trei cornere în decurs de un minut pentru Inter, dar apăarea lui Juve rezistă.

INFO - Cristiano Ronaldo are poftă de joc și a oferit deja o pasă foarte bună pentru Dybala, la prima ocazie a meciului. Portughezul a marcat 32 de goluri în 2018, mai mult decât orice alt jucător din primele cinci campionate europene.

Min 10. OCAZIE JUVENTUS! Același Dybala recuperează in careul lui Inter, reia la colțul scurt, dar mingea trece puțin pe lângă. Se arată colțul terenului, fază fixă rămasă fără rezultat.

Min 8. OCAZIE JUVENTUS! Dybala reia cu capul o centrare de la Ronaldo. Mingea a trecut puțin peste transversală.

Min 6. Pjanic vede primul galben al meciului pentru un fault din spate.

INFO - Juventus a invins-o pe Inter de nu mai puțin de 81 de ori in SerieA. În fața nici unui alt adversar nu au mai multe victorii.

Min 5. Startul i-a aparținut lui Inter, care are posesia, dar fără a pune în pericol poarta lui Szczesny.

Min 1. A început partida.

UPDATE - S-a ținut un minut de reculegere în memoria celui care a fost Luigi Radice, decedat la 83 de ani. Radice a avut o carieră de peste două decenii, cel mai mult stând pe banca lui Torino (1975-1980 și 1984-1988). De altfel, el este omul care i-a adus lui Torino ultimul titlu de campioană, în 1976.

UPDATE, ora 20:45 - ECHIPELE DE START

Juventus: Szczesny - De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Cancelo - Bentancur, Pjanic, Matuidi, Dybala, Mandzukic, Ronaldo

Inter: Handanovic - D'Ambrosio, Skriniar, Miranda, Asamoah - Gagliardini, Brozovic, Mario - Politano, Icardi, Perisic

Juventus - Inter este cel mai important meci din Serie A. Două dueluri țin capul de afiș al derby-lui de anul acesta: Allegri versus Spalletti și Ronaldo versus Icardi. "Derby d'Italia" e în această seară la Digi Sport 1, de la ora 21:30.

Inter a renăscut de când Luciano Spalletti a venit pe Giuseppe Meazza, în 2017. Antrenorul trecut pe la Roma si Zenit a dus din nou echipa în Champions League după mulți ani. Titlul în Italia e mai greu de cucerit: Juventus este o mașină de fotbal, care pare că devine mai performantă de la an la an. Echipa lui Allegri are deja 8 puncte avans față de Napoli și 11 de Inter.

"În acest moment sunt nişte cifre care spun că Juventus a omorât campionatul. Juventus nu a omorât nimic, dar campionatul trebuie câştigat. Şi se câştigă de abia în mai", a spus Allegri.

Cristiano Ronaldo si Mauro Icardi duc mai departe tradiția marilor vedete care se întâlnesc în Derby d'Italia. Platini, Ibrahimovic, Ronaldo sau Zidane sunt doar câteva dintre numele grele care s-au duelat. Christian Vieri a jucat la ambele forțe din Peninsula și de abia așteaptă să îi vadă pe Ronaldo și Icardi.

"Sunt doi jucători diferiţi, dar sunt jucători care marcheză multe goluri. Va fi o partidă spectaculoasă", a spus și Vieri.

Nu doar clasamentul ar trebui să le dea fiori celor de la Inter. Juventus e echipa care i-a învins de cele mai multe ori în istorie. 81 de înfrângeri au nerrazurri în "Derby d"Italia". Icardi s-a specializat însă în goluri împotriva "Bătrânei Doamne", în fața căreia a punctat de 8 ori.

LIVE VIDEO JUVENTUS - INTER

Cristiano Ronaldo VS Mauro Icardi în cifre:

• Meciuri jucate: Ronaldo - 14, Icardi - 11.
  • Goluri marcate: Ronaldo - 10, Icardi - 8.
  • Numărul de minute jucate, raportat la numărul de goluri: Ronaldo - un gol la 125 de minute, Icardi - un gol la 108 minute
  • Assist-uri: Ronaldo - 6, Icardi - 2.
  • Ocazii create: Ronaldo - 25, Icardi - 12.

Juventus este lider autoritar în Serie A, cu 40 de puncte, iar Inter pe 3, cu 29, cu 3 puncte în spatele ocupantei locului secund, Napoli.

Etichete: juventus , cristiano ronaldo , inter milano , live video juventus inter , mandzukic , mauro icardi , juventus - inter 1-0

Doi soți români au fost arestați pentru viol în grup în Italia. Ce au descoperit polițiștii în telefonul femeii

Doi soți români au fost arestați în Catania, Italia, fiind acuzați de viol în grup și vătămare corporală, victima lor fiind o tânără din Republica Moldova. Bărbatul de 41 de ani și soția lui de 37 au fost reținuți după ce polițiștii au descoperit în telefonul femeii filmări cu agresiunile sexuale la care a fost supusă tânăra moldoveancă.

Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Exclusiv ”A semnat”. Dan Șucu și Victor Angelescu au rezolvat prima ”mutare” pentru sezonul următor

Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Lovitura primită de Petrolul Ploiești

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

Video Cristiano Ronaldo, reușită candidată la golul anului. Comentatorii au fost în delir. ”Dublă” a lui CR7

Italienii au reacționat, după ce s-a aflat ce propunere a primit Cristi Chivu de la o cvadruplă câștigătoare UCL

PEROZElizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Ultrașii lui Dinamo, mesaj la ceas de seară, în fața stadionului, pentru Andrei Nicolescu: „Cu torțe ne mobilizează...” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10 citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Oana Radu susține că două luni a dormit pe unde a apucat, după divorț, din cauza fostului soț. "Mi-au dispărut lucruri personale"