"Șumudică s-a întors!". Discurs spumos al antrenorului român după debutul perfect la Malatyaspor

16.10.2021, 22:58
  • FOTBAL: Oviedo - Espanyol, duminică, 19:30, DGS 2

• MEDIA: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Marius Șumudică a revenit în fotbalul din Turcia și a debutat pe banca celor de la Malatyaspor.

Antrenorul român a reușit să-și îndrume echipa spre victorie, chiar dacă adversara nu a fost una ușoară.

Tehnicianul care s-a despărțit de CFR Cluj recent a mers în Turcia, unde a mai avut succes în trecut. Începutul pare unul foarte bun, echipa sa învingând pe terenul celor de la Adana Demirspor, 2-0.

"Personalitatea mea seamănă cu cea a turcilor. Am o fire agresivă, la fel ca ei. Primul nostru obiectiv e rămânerea în prima ligă, dar nu acesta e obiectivul principal. Vreau să fac fericiți oamenii din Malatya, care au suferit mult în ultimii doi ani.

Astăzi, aceste 3 puncte sunt un cadou de la Șumudică pentru oamenii de aici! Nu e ușor să ridici o echipă care a pierdut 5 jocuri la rând, îmi felicit jucătorii. Mi-a fost dor de Turcia, Șumudică s-a întors!", a spus Șumudică, conform presei din Turcia.

Marius Șumudică, debut cu succes la Malatyaspor! 2-0 cu Adana Demirspor, echipa unde joacă Balotelli

Malatyaspor a fost aproape să deschidă scorul încă din cel de-al doilea minut al partidei, când Buyuk i-a pasat foarte bine lui Tetteh care nu a putut să îl învingă pe portarul gazdelor, Ferhat.

În minutul 13, Adana Demirspor putea marca prin Yunus. Rassoul a pătruns în careu prin flancul stâng și i-a pasat lui Yunus care a șutat în bara transversală. Balotelli a șutat foarte bine în minutul 30, dar goalkeeper-ul formației lui Șumudică, Ertac, a fost atent și a prins balonul.

Scorul a devenit 2-0 pentru echipa lui Șumudică în minutul 55, când Simon Deli a respins greșit un balon trimis din corner în propria poartă.

Balotelli a fost aproape de gol în minutul 62, dar Ertac și-a făcut treaba din nou și a păstrat avantajul celor de la Malatyaspor.

Aceasta este prima victorie obținută după cinci înfrângeri consecutive bifate de Malatyaspor.

În clasamentul din Super Lig, Yeni Malatyaspor a ajuns pe locul 16 și a scăpat deocamdată de locurile retrogradabile.

Etichete: turcia , marius sumudica , yeni malatyaspor

Lecție de curaj de la un copil de 14 ani. Cu mâna fracturată, și-a salvat prietenul de la înec: „Mi-am dat ghipsul jos și am sărit”

Lecție de curaj oferită de un copil de 14 ani din Sibiu. Băiatul, cu mâna în ghips, și-a salvat prietenul de la înec.

Exclusiv A negociat "la sânge" cu FCSB și Gigi Becali a spus totul: "E oltean cu tupeu! Cum să îți dau, mă, 150.000?"

Au promovat după 16 ani! ”Atmosferă sud-americană” în cel mai mare oraș din România care nu a avut echipă în Liga 1

Tragedie în fotbal: a făcut meciul carierei cu adversara României, iar la 10 zile distanță a murit!

”Adevărata luptă a rușinii”: imagini reprobabile! Prima dispută din România dintre un bărbat și o femeie, KO după NOUĂ secunde

Decizie scandaloasă în Rusia, înainte de primul meci al României la EURO! Ucrainenii au reacționat imediat

Radu Drăgușin a fost elogiat în presa spaniolă înainte de debutul la EURO 2024

Live Text Slovenia - Danemarca 0-0, ACUM. Cele două naționale sunt fără înfrângere în 2024

Poliția Română, mesaj pentru echipa națională înaintea debutului la EURO 2024

Total surprinzător! Italia a jucat încă un meci, la mai puțin de 24 de ore după ce a bătut Albania la EURO 2024

Exclusiv Daniel Niculae a plecat de la Rapid, dar nu s-a răzgândit: ”Eu cred și acum că era cea mai bună variantă”

Alex Cicâldău se transferă, chiar înainte de EURO 2024: ”Adevărata lovitură”

PEROZ"La naiba! De ce ești tânăr?". Sienna Miller, despre iubirea cu partenerul cu 15 ani mai mic, în care nici ea nu credea

FILM NOWBlonda despre care Kevin Costner spune că e o "frumusețe incontestabilă" și "o mare actriță". Cum i-a întors ea complimentele

Cât valorează marca Fotbal Club Dinamo? Exemplul celor de la Rapid, folosit de rivali: incursiune în actele secrete citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ronaldinho se dezice de Brazilia: "Oameni buni, m-am săturat!" citeşte ştirea pe ziare.com

Șoferii români al căror permis de conducere expiră la 2 ani. De ce a fost micșorată valabilitatea carnetului de șoferi citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Bianca Censori, o nouă apariție controversată. A ieșit la restaurant într-o mantie transparentă. Toate privirile, îndreptate spre ea