Arbitru bătut la meciul Ankaragucu - Rizespor / Foto: Captură Twitter @mercatosphera

11.12.2023, 21:47
  • SuperLiga: FC Voluntari - U Cluj, duminică, 21:30, DGS 2

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Ankaragucu a reușit un rezultat de egalitate cu Rizespor, scor 1-1, în cadrul etapei cu numărul 15 din campionatul Turciei.

Totuși, chiar dacă Olimpiu Moruțan a reușit un gol superb pentru echipa sa, meciul a avut parte de un moment nedorit.

Arbitrul partidei, luat la bătaie și rănit de către președintele lui Olimpiu Moruțan

Ankaragucu a deschis scorul în minutul 14 prin golul lui Olimpiu Moruțan, însă Ali Sowe din echipa românului a văzut cartonașul roșu din minutul 50 și a fost eliminat. Rizespor a preluat controlul meciului, care a avut parte de un final de-a dreptul nebun. Topcu de la oaspeți a fost eliminat în minutul 90+5, iar Rizespor a restabilit egalitatea pe tabelă două minute mai târziu.

Imediat după fluierul final, Halil Umut Meler a fost lovit în față de către președintele lui Olimpiu Moruțan, Faruk Koca, iritat la maximum de faptul că echipa sa a fost egalată. După ce a fost pus la pământ, arbitrul Halil Umut Meler a fost în continuare lovit, iar acesta a fost vizibil rănit.

Halil Umut Meler a arbitrat și partida din UEFA Champions League dintre Braga și Real Madrid, scor 1-2.

Olimpiu Moruțan, gol splendid în meciul Ankaragucu - Rizespor

Ankaragucu a marcat prima dată în minutul 10, însă reușita a fost anulată după consultarea sistemului VAR, pentru un henț la Sowe. Patru minute mai târziu, a ieșit la rampă Olimpiu Moruțan.

Internaționalul român a șutat năprasnic din marginea careului, fără nicio șansă pentru portarul Akkan. Comentatorii turci au fost luați prin surprindere de golul mijlocașului și i-au strigat de 3 ori numele în doar câteva secunde. A fost a treia reușită a lui Moruțan din acest sezon în tricoul celor de la Ankaragucu.

Echipa românului a intrat în avantaj la cabine, dar a rămas în inferioritate numerică în debutul actului secund, după ce Sowe a văzut al doilea cartonaș galben. Moruțan a fost înlocuit în minutul 81 cu Rodrigues.

În cele din urmă, Rizespor a egalat în minutul 90+7, prin Gaich. Ankaragucu ocupă locul 11 în SuperLig, cu 18 puncte, în timp ce adversara sa este pe 8, cu 22 de puncte.

Moruțan a fost un om important la naționala României în campania de calificare la EURO 2024 și, cel mai probabil, mai ales dacă va continua să puncteze la echipa de club, va fi prezent în lotul ”Tricolorilor” la turneul final din Germania. Mijlocașul a prins un loc fruntaș în topul assist-urilor din calificările la Campionatul European, cu 4 pase decisive.

Etichete: arbitru , arbitru batut , olimpiu morutan , gol morutan , ankaragucu rizespor , arbitru batut de presedinte

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Dezastru! România va vedea încă un Mondial la TV, în ciuda victoriei din prima manșă a barajului

Video Cum s-a purtat Dan Petrescu imediat după finalul meciului cu FCSB

S-a aflat abia acum! Ce s-a întâmplat după meci cu arbitrii de la Real Madrid - Bayern

Denis Drăguș și Alex Maxim, recital în fața lui Balotelli! Românii, decisivi pentru Gaziantep

Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO

Presa din Turcia a făcut anunțul despre Olimpiu Moruțan

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"