Turcia lui Lucescu, victorie cu Iran. Balotelli, gol după 4 ani pentru Italia. Portugalia, ținută în șah

29.05.2018, 09:28
  • SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Naţionala Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, a învins Iran cu 2-1, într-un meci amical. Pentru reprezentativa semilunei, a marcat Cenk Tosun în minutele 6 și 50, în timp ce pentru Iran a înscris Ashkan Dejagah, în minutul 90+2.

Turcii au rămas cu un om mai puțin după ce Bayram a fost eliminat în minutul 90+1. Naționala Turciei nu va participa la Campionatul Mondial din Rusia, în timp ce naţionala Iranului e repartizată în grupă cu Spania, Portugalia şi Maroc.

Într-un alt meci amical, Balotelli a revenit cu gol în naționala Italiei, după 4 ani de absență. Squadra azzurra a învins cu 2-1 Arabia Saudită, iar "Super Mario" a deschis scorul în minutul 21 și a dedicat golul memoriei lui Davide Astori. Balotelli, care a marcat pentru prima dată din octombrie 2013 la națională, a fost înlocuit cu Belotti în minutul 58. Atacantul de la Torino a marcat și el la 10 minute după intrarea pe teren. Pentru saudiți a marcat Al Shehri în minutul 72.  A fost primul meci pentru Roberto Mancini ca selecționer al Italiei, care mai are de disputat două amicale, cu Franţa (1 iunie, la Nisa) şi cu Olanda (4 iunie, la Torino).

Campioana europeană, Portugalia, a fost ținută în șah de Tunisia, la Braga. Fără starul Cristiano Ronaldo, menajat după ce a câştigat a cincea sa Ligă a Campionilor cu Real Madrid, sâmbătă (3-1 cu Liverpool), lusitanii au încercat să şteargă amintirea eşecului la scor de forfait din luna martie, când au pierdut în faţa Olandei (0-3), la Geneva.

Andre Silva a condus atacul portughezilor şi a reuşit să deschidă scorul (22), la centrarea veteranului Ricardo Quaresma. Andre Silva (22 ani) a marcat astfel golul cu numărul 1.000 din istoria naţionalei Portugaliei. Portugalia s-a desprins prin golul marcat de Joao Mario (34), cu un şut la vinclu. ''Vulturii din Cartagina'', aproape inexistenţi în atac, au profitat de o eroare a lui Raphael Guerreiro şi au redus diferenţa prin Anice Badri, chiar înainte de pauză (39).

Portugalia a dominat jocul şi în repriza secundă şi a avut o bară, prin Bernardo Silva (55), dar defensiva lusitană a fost sancţionată la o eroare de plasament în minutul 64, când tunisienii au egalat prin Fakhredine Ben Youssef. De consemnat debutul fundaşului central Ruben Dias (21 ani), jucător legitimat la Benfica Lisabona.

Portugalia mai are programate două partide de verificare înaintea Cupei Mondiale, cu Belgia, pe 2 iunie, la Bruxelles, şi cu Algeria, în data de 7 iunie, la Lisabona. Portugalia face parte din Grupa B la turneul final din Rusia, alături de Spania, Maroc şi Iran. Tunisia se află în Grupa G, alături de Belgia, Panama şi Anglia.

Etichete: italia , turcia , portugalia , amical turcia , iran , amical italia , balotelli gol , amical portugalia , turcia iran , italia arabia saudita , portugalia tunisia

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul unde lua masa, după o postare în care anunța unde era. Numele ei fusese legat de un traficant de droguri care fusese ucis în închisoare.

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model

Foto Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Foto Au promovat! Au revenit în prima ligă după 22 de ani: fanii nu au mai rezistat și au intrat pe teren

Exclusiv Răsturnare de situație la CFR Cluj! Ioan Varga a făcut anunțul: "Rămâne la noi!"

Dan Petrescu nu s-a abținut și a făcut gluma serii, după ce a revenit cu succes la CFR

45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB

I-a transmis mesajul lui Edi Iordănescu, imediat după CFR - Rapid: ”Aștept să mă cheme!”

Federația a intervenit, după meciul în care nu s-au tras șuturi la poartă și ambele echipe și-au îndeplinit obiectivele