Ludovic Fabregas, în meciul Slovenia - Franța, de la Campionatul Mondial de handbal masculin / Foto: Profimedia

Video Campionatul Mondial | Portugalia - Ungaria 27-20. Slovenia - Franța 31-35, Muntenegru - Chile 35-33. Toate rezultatele

16.01.2023, 23:00
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Spectacolul continuă la Mondialul masculin de handbal, ÎN DIRECT la Digi Sport. După recitalurile de duminică ale Norvegiei și Germaniei, a urmat prestația de gală a Franței în fața Sloveniei, în grupa B. Francezii s-au impus cu 35-31, în timp ce în grupa A, Muntenegru a trecut greu de Chile, scor 35-33.

În grupa D, Portugalia a bătut Ungaria cu 27-20, iar Islanda a spulberat Coreea de Sud cu 38-25, așa că trei echipe au câte 4 puncte în grupă.

Campionatul Mondial | Portugalia - Ungaria 27-20

Min. 60. Portugalia - Ungaria 27-20. Interul dreapta, Andre Gomes, înscrie ultimul gol al lusitanilor, iar cel care a închis tabela a fost Rosta, la fel ca în prima repriză.

Min. 30: Portugalia - Ungaria 19-6 la pauză. Frade înscrie al 16-lea gol al Portugaliei, după un contraatac frumos, iar maghiarul Rosta stabilește scorul pauzei.

Min. 1: Începe meciul.

Campionatul Mondial | Slovenia - Franța 31-35

Min. 60: Slovenia - Franța 31-35. Nahi înscrie superb ultimul gol pentru Franța, iar Mazej marchează pentru Slovenia. Francezii și-au îndeplinit primul obiectiv și au intrat cu 4 puncte în grupa principală.

Min. 30: Slovenia - Franța 14-16 la pauză. Mahe înscrie pentru Franța și face 16-12 în minutul 25, dar slovenii reduc diferența pe finalul primei părți și înscriu două goluri, ultimul prin Vlah.

Campionatul Mondial | Muntenegru - Chile 35-33

Min.60: După golul lui Salinas, de la 7 metri, cu 10 secunde rămase de jucat, Chile s-a apropiat la o singură lungime de Muntenegru, care însă a mai punctat o dată prin Vujovic. Acesta a fost ales și omul meciului.

Min. 30: Muntenegru - Chile 20-18 la pauză. Andjelic înscrie ultimul gol pentru Muntenegru și ultimul al primei reprize. A aruncat mingea "ca din tun", din scurt.

Campionatul Mondial de handbal masculin | Slovenia - Franța și Muntenegru - Chile, ora 19:00, pe Digi Sport 2 și Digi Sport 4

Sunt dueluri tari și în grupa A, unde Muntenegru întâlnește Chile, de la ora 19:00, la Digi Sport 4 iar liderul Spania joacă împotriva Iranului. Una dintre gazdele competiției, Polonia, trebuie să învingă neapărat Arabia Saudită dacă vrea să se califice în grupele principale.

Islanda a pierdut surprinzător cu Ungaria, iar acum joacă împotriva Coreei de Sud, un meci pe care trebuie neapărat să-l câștige, mai ales că e favorită clară. Celălalt meci al grupei este unul echilibrat, în care Portugalia întâlnește Ungaria.

Campionatul Mondial de handbal masculin | Programul complet al meciurilor de luni, 16 ianuarie:

16 ianuarie

• Brazilia - Insulele Capului Verde (ora 19:00)

17 ianuarie

• Macedonia de Nord - Argentina (ora 19:00)

• Tunisia - Danemarca (ora 21:30)

Primele trei clasate din fiecare grupă se vor califica în Main Round, unde cele 24 de formații vor fi împărțite în câte patru grupe (a câte șase formații).

• Meciurile din Main Round se vor desfășura în perioada 18-23 ianuarie.

Din fiecare grupă din Main Round, se vor califica, în faza sferturilor de finală primele două formații.

• Meciurile din ”sferturi” se vor disputa pe 25 ianuarie.
  • Meciurile din semifinale se vor juca pe 27 ianuarie
  • Cele două finale vor avea loc pe 29 ianuarie.

România a ratat calificarea la CM 2023

Etichete: handbal campionatul mondial , slovenia - franta

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

După ce suporterii Rapidului au decis să nu facă deplasarea la Cluj, fostul lider de galerie a reacționat

Prime duble la ”U” Cluj! Ce promisiuni li s-au făcut jucătorilor lui Ioan Ovidiu Sabău

Tachtsidis, ironizat după scandalul provocat la CFR Cluj. ”L-am ofertat! Bea bine, cântă grecește perfect”

Lovitura primită de Bayern Munchen înaintea returului cu Real Madrid din Champions League

"Mi-e scârbă și îmi ajunge!" Mihaela Evi anunță că se retrage după "mizeria" de la meciul de sâmbătă

Campionatul European de Handbal din Danemarca. Franța - Norvegia, finala competiției. Programul ultimei zile

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”