Rene Antonsen și Aymeric Minne, în duel în meciul Danemarca – Franța / Foto: Profimedia

Video CE de handbal masculin | Franța merge în semifinale, după victoria dramatică împotriva Danemarcei. Programul meciurilor

26.01.2022, 22:58
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Ultimele semifinaliste ale Campionatului European de handbal masculin din Ungaria și Slovacia au fost stabilite miercuri, după meciurile din grupa principală 1.

• Meciurile de la Campionatul European de handbal masculin se pot vedea în format LIVE VIDEO pe canalele Digi Sport, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă în Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Franța - Suedia și Spania - Danemarca, semifinalele Campionatului European

Franța a reușit o calificare cu emoții în semifinale, după victoria la limită în fața Danemarcei, scor 30-29. Danezii au avut un avantaj de cinci goluri la pauză (17-12).

Dika Mem și Hugo Descat au fost providențiali pentru Franța, reușind câte opt goluri.

Din echipa Danemarcei s-au remarcat Kirkelokke (10 goluri) și Holm (9 goluri), dar și portarul Landin.

Franța și Danemarca au încheiat la egalitate de puncte, opt, dar francezii au câștigat grupa principală 1.

În celelalte meciuri ale zilei, Islanda a învins Muntenegru (34-24), iar Olanda și Croația au încheiat la egalitate, scor 28-28.

Semifinalele Campionatului European de handbal masculin, programate la Budapesta, sunt Franța – Suedia și Spania – Danemarca. Ambele meciuri se vor disputa vineri, 28 ianuarie, în direct pe Digi Sport.

Danemarca este campioana mondială en-titre, Spania deţine titlul european, iar Franţa este campioana olimpică.

• Franța – Suedia, 28 ianuarie, 19:00
  • Spania – Danemarca, 28 ianuarie, 21:30

Pentru locurile 5-6 se vor înfrunta Islanda și Norvegia, tot vineri, 28 ianuarie, de la 16:30, la Budapesta.

CE de handbal masculin | Clasamentul final în cele două grupe principale

Danemarca - Franța 29-30, pe Digi Sport 2

Min. 60: Danemarca - Franța 29-30. Final de meci! Franța câștigă grupa și merge în semifinalele Campionatului European, alături de Danemarca.

Min. 59: Danemarca - Franța 29-30. Francezii trec în avantaj, după două reușite ale lui Dika Mem. Final senzațional de meci!

Min. 57: Danemarca - Franța 28-28. Revenire senzațională pentru francezi, de la 27-22 pentru danezi!

Min. 42: Danemarca - Franța 23-18. Parade superbe ale portarului danez Landin!

Min. 36: Danemarca - Franța 21-16. Emil Jakobsen înscrie de la 7 metri.

Min. 31: Danemarca - Franța 17-13. Richardson înscrie pentru francezi în debutul reprizei secunde.

Min. 30: Danemarca - Franța 17-12. Final de primă repriză! Franța riscă să rateze calificarea în semifinale.

• Holm și Kirkelokke au înscris câte șase goluri pentru Danemarca.
  • Descat a fost cel mai bun marcator pentru Franța, cu patru goluri.

Min. 24: Danemarca - Franța 13-9. Două goluri la rând pentru danezi, reușite de Kirkelokke și Holm.

Min. 19: Danemarca - Franța 10-9. Fabregas și Minne reduc din diferență pentru francezi.

Min. 13: Danemarca - Franța 8-5. Reușită superbă pentru Kirkelokke, într-un moment de superioritate pentru danezi.

Min. 8: Danemarca - Franța 6-4. Debut sub așteptări pentru francezi, care au nevoie de cel puțin un egal pentru a obține calificarea în semifinalele Campionatului European. Romain Lagarde a reușit o "torpilă" remarcabilă!

Min. 3: Danemarca – Franța 3-0. Kirkelokke, Hald și Svan au înscris pentru nordici, care au un start perfect.

UPDATE 21:30 Începe meciul!

UPDATE 20:30 Componența celor două echipe care se vor înfrunta la Budapesta:

Olanda - Croația 28-28, pe Digi Sport 2

Min. 60: Olanda - Croația 28-28. Final de meci! Luc Steins a înscris în ultimele secunde și a egalat pentru olandezi.

*Ambele echipe ratează calificarea în faza următoare a Campionatului European.

*Croația încheie pe locul patru în grupa principală 1, cu trei puncte. Olanda încheie pe locul cinci în grupă, tot cu trei puncte.

Min. 57: Olanda - Croația 25-26. Reușită remarcabilă a lui Ten Velde! De cealaltă parte, Martinovic a ajuns la 12 reușite pentru croați.

Min. 49: Olanda - Croația 20-22. Srna a fost eliminat din echipa Croației.

Min. 46: Olanda - Croația 19-20. Martinovic și Sipic au fost "motoarele" croaților în această partidă, cu câte opt reușite.

*Este o partidă fără miză pentru ambele echipe, întrucât nu au șanse de calificare.

Min. 31: Olanda - Croația 15-14. Martinovic înscrie în debutul reprizei secunde.

Min. 30: Olanda - Croația 15-13. Final de primă repriză!

• Jansen (4 goluri), Schagen (3) și Steins (2) s-au remarcat pentru Olanda.
  • Sipic a înscris șase goluri pentru Croația.

Min. 27: Olanda - Croația 12-11. Martinovic înscrie de la 7 metri.

Min. 19: Olanda - Croația 9-9. Cupic egalează pentru croați!

Min. 14: Olanda - Croația 6-7. Cindric înscrie, iar croații preiau conducerea.

Min. 7: Olanda - Croația 4-4. Sipic a înscris toate golurile croaților.

Min. 2: Olanda - Croația 0-2. Sipic înscrie primele goluri.

UPDATE 19:00 Începe meciul!

UPDATE 18:00 Echipele de start pentru confruntarea de la Budapesta:

Islanda speră la calificarea în semifinalele Campionatului European

Islanda încheie grupa principală 1 cu o victorie clară în fața Muntenegrului, scor 34-24, la Budapesta, în direct pe Digi Sport 2.

Ingi Magnusson (11 goluri) și Bjarki Elisson (8 goluri) au fost cei mai buni marcatori pentru islandezi. Din echipa Muntenegrului s-a remarcat Milos Vujovic, cu 11 goluri, fiind desemnat cel mai bun jucător al partidei.

Islanda ocupă locul doi în clasament, cu șase puncte, la egalitate cu Franța, dar are avantajul confruntării directe (29-21).

Islanda poate obține calificarea în semifinale dacă Danemarca va învinge Franța, de la ora 21:30, în direct pe Digi Sport 2.

Muntenegru - Islanda 24-34, pe Digi Sport 2

Min. 60: Final de meci! Muntenegru - Islanda 24-34.

Min. 54: Muntenegru - Islanda 20-28. Elisson înscrie golul cu numărul șapte în această partidă, din extremă, apoi Gislason mărește avantajul islandezilor.

Min. 49: Muntenegru - Islanda 18-26. Magnusson înscrie golul cu numărul zece în acest meci, dintr-o lovitură de la 7 metri.

Min. 42: Muntenegru - Islanda 16-21. Milos Vujovic este de neoprit! Muntenegreanul a ajuns la 11 goluri, după o execuție superbă din extremă.

Min. 37: Muntenegru - Islanda 12-19. Încă o reușită pentru Milos Vujovic, care a înscris toate golurile echipei muntenegrene în repriza a doua.

Min. 32: Muntenegru - Islanda 10-17. Start bun pentru muntenegreni în repriza a doua. Milos Vujovic înscrie de două ori.

Min. 30: Muntenegru - Islanda 8-17. Final de primă repriză la Budapesta!

• Magnusson și Elisson au fost cei mai buni marcatori din echipa Islandei.
  • Vujovic are patru goluri pentru Macedonia.

Min. 25: Muntenegru - Islanda 7-15. Magnusson înscrie golul cu numărul patru în acest meci.

Min. 20: Muntenegru - Islanda 4-11. Muntenegrenii continuă să rateze acțiunile de atac.

Min. 15: Muntenegru - Islanda 4-8. Elisson e cel mai bun marcator, cu trei goluri.

Min. 7: Muntenegru - Islanda 1-6. Start fantastic pentru islandezi, care sunt favoriți să câștige acest meci.

UPDATE 16:30 Începe meciul de la Budapesta!

UPDATE 16:00 Iată componența celor două echipe:

Etichete: handbal masculin , ce handbal , campionatul european de handbal , ce handbal 2022

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că - spune ea - nu mai poate lupta cu depresia, autismul și cu tulburarea Borderline.

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”

Video ”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului

Live Video&Score Bayern - Real Madrid 2-2, ACUM, Digi Sport 1. Vinicius a reușit o ”dublă” și a restabilit egalitatea

Foto MM Stoica n-a mai răbdat și i-a răspuns lui Tudorel Stoica. ”Trăiești o mare dezamăgire”

Obiectivele imediate trasate lui Dan Petrescu. ”Va fi directorul echipei”

A fost la un pas de finala Europa League cu FCSB, iar acum a luat o decizie total neașteptată

"Mi-e scârbă și îmi ajunge!" Mihaela Evi anunță că se retrage după "mizeria" de la meciul de sâmbătă

Campionatul European de Handbal din Danemarca. Franța - Norvegia, finala competiției. Programul ultimei zile

PEROZO tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”

FILM NOWFiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile

Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep, invitată să joace la Paris! Anunțul surprinzător al francezilor. Cum va reacționa românca citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret