Franța la Campionatul Mondial de handbal masculin / Foto: Profimedia

CM 2021 | A mai rămas o singură necunoscută în sferturile Campionatului Mondial! Cinci meciuri astăzi, la Digi Sport

25.01.2021, 10:45
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Franţa, Norvegia, Suedia şi Egipt s-au calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin, după ultimele partide din grupele principale. Cele patru reprezentative li se alătură Danemarcei, Spaniei și Ungariei în Final 8-ul turneului.

Franţa, care a părăsit EURO 2020 după primul tur, în urma unei înfrângeri cu Portugalia la debut, şi-a luat revanşa în faţa lusitanilor după 12 luni şi cu un nou selecţioner, Guillaume Gille, în locul lui Didier Dinart.

• 21:30 - Polonia - Germania, în direct pe Digi Sport 4

Dacă în primul lor meci la Mondialul egiptean, ''Les Bleus'' au dispus cu 28-24 de Norvegia, duminică, selecţionata din Hexagon a surclasat Portugalia cu 32-23. Dika Mem şi Timothey Nguessan au marcat fiecare cinci goluri, dar cel mai bun de la francezi a fost extrema Hugo Descat (ex-Dinamo Bucureşti), autor a 8 goluri. În sferturi, Franţa va înfrunta învinsa dintre Spania şi Ungaria, care se vor întâlni luni şi sunt deja calificate în sferturi.

Franţa, Norvegia, Suedia şi Egipt și-au luat biletele pentru sferturile Campionatului Mondial de handbal

Norvegia, vicecampioana mondială, a reuşit să acceadă în faza următoare după o victorie în faţa Islandei, cu 35-33. Viitoarea adversară a scandinavilor va fi câştigătoarea dintre Spania şi Ungaria.

Suedia a dominat Rusia, câştigând cu un categoric 34-20, nordicii fiind neînvinşi de şase meciuri (patru victorii şi două egaluri). Adversara lor din sferturi vas fi aleasă dintre Argentina, Croaţia şi Qatar.

Egiptul a obţinut calificarea în dauna Sloveniei, cu care a terminat nedecis, 25-25. În sferturi, ''faraonii'' vor avea o adversară foarte dificilă, campioana mondială Danemarca. Mohamed Mamdouh (Dinamo) nu a marcat niciun gol din 5 aruncări, iar portarul Karim Hendawy (HC Dobrogea-Sud Constanţa) a reuşit să pareze 4 mingi din 14 aruncări, în 24 de minute.

Agerpres

Etichete: campionatul mondial de handbal masculin , franta portugalia , cm 2021 egipt , grupe principale cm 2021 , sferturi cm 2021 handbal

O profesoară a aflat că iubitul o înșală și a pus la punct un plan sinistru de răzbunare. S-a dat de gol povestind totul în jurnal

O profesoară de școală primară din Marea Britanie a pledat vinovată la mijlocul procesului în care era judecată pentru uciderea iubitului ei și a recunoscut că l-a atras în dormitor cu o partidă de sex, l-a legat de pat și l-a înjunghiat în gât, după care i-a îngropat cadavrul în grădina din spatele casei.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB

Video&Foto Un fotbalist de la CFR a intrat pe internet și l-a înjurat pe David Miculescu! Cei de la FCSB s-au răzbunat în autocar

Fanii lui Tottenham au răbufnit după eșecul cu Arsenal! Îl cer pe Drăgușin în primul 11: ”E cel mai bun”

Antrenorul lui Trabzonspor a făcut anunțul despre tranferul lui Denis Drăguș

Exclusiv Gigi Becali pune piciorul în prag la FCSB. Mesaj pentru ”Haralamb”, Pintilii și MM Stoica

S-a autopropus la Barcelona și i-a anunțat pe catalani cât trebuie să plătească pentru transferul său: ”De atât e nevoie”

"Mi-e scârbă și îmi ajunge!" Mihaela Evi anunță că se retrage după "mizeria" de la meciul de sâmbătă

Campionatul European de Handbal din Danemarca. Franța - Norvegia, finala competiției. Programul ultimei zile

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ” citeşte ştirea pe ziare.com

Tunelurile și catacombele secrete de sub România: Există peste 500 de astfel de structuri, iar Ceaușescu voia să circule cu mașina pe sub București citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Christina Aguilera, mai slabă ca oricând. Artista a făcut spectacol în Las Vegas într-un body nude și cizme lungi